Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Piramida finansowa rozbita. Policja zatrzymuje oszustów

94
Podziel się:

Policjanci CBŚP w Krakowie zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami w ramach tzw. piramidy finansowej i praniem pieniędzy - poinformowała w poniedziałek małopolska policja.

Piramida finansowa rozbita. Policja zatrzymuje oszustów
(STANISLAW KOWALCZUK)

Była to kolejna realizacja w wielowątkowym śledztwie, w którym zarzuty postawiono już 13 osobom, w tym o założenie i kierowanie grupa przestępczą oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, "pranie brudnych pieniędzy" oraz dokonanie szeregu oszustw.

Łączna kwota wyłudzonych pieniędzy sięga co najmniej 8 mln złotych. Kwota "wypranych" środków finansowych szacowana jest na co najmniej 3 mln 300 tys. zł.

Śledztwo prowadzone jest przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej.

Mechanizm przestępstwa polegał na pozyskiwaniu znacznych środków pieniężnych od osób fizycznych i prawnych, przy wykorzystaniu zarejestrowanych na terenie Polski firm oferujących usługi "parabankowe".

Osoby te udzielały pożyczek firmom powiązanym ze sprawcami lub z tytułu kredytów udzielanych sprawcom przez banki, na podstawie nierzetelnych dokumentów potwierdzających jakoby dobrą kondycję finansową sprawców i związanych z nimi podmiotów.

Pieniądze od pokrzywdzonych miały być według zapewnień sprawców przeznaczone na udzielanie pożyczek osobom trzecim, a w następstwie tego miały przynieść inwestorom zysk, który wielokrotnie przekraczał oprocentowanie oferowane przez legalnie działające na terenie Polski instytucje bankowe.

Z ustaleń śledztwa wynika jednak, że uzyskane w ten sposób środki były inwestowane niezgodnie z deklarowanym celem, a działania te wypełniały znamiona "prania brudnych pieniędzy".

* CBŚP zlikwidowało zorganizowaną grupę przestępczą produkująca i rozprowadzająca nielegalne kosmetyki *

**

**

W śledztwie ustalono pełny krąg pokrzywdzonych. Wśród podejrzanych jest szef grupy przestępczej, który koordynował proceder, a także m.in. prokurator w stanie spoczynku - poinformowała policja.

W toku śledztwa cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 351 tys. zł.

Ponadto na poczet grożących kar zajęto mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości około 953 tys. złotych w postaci nieruchomości i gotówki.

wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(94)
Johny
7 lat temu
A juz myśłałem ze ZUS rozbili ....
irek
7 lat temu
Brawo i tak nalezy postempowac zabierac wszystko do 4 pokolenia lacznie z obywatelstwem Polskim
gochasamocha
7 lat temu
Głupich nie sieją, sami się rodzą. W podskokach i z uśmiechem " inwestowali " swoje pieniądze i teraz jak zwykle płacz. Wystarczy włączyć myślenie
henry
7 lat temu
Może jeszcze wezmą się za firmy handlujące przedawnionymi wierzytelnościami? Ile miliardów wypłynęło z Polski za pośrednictwem firm windykacyjnych?
ajko
7 lat temu
Może już pora na SKOki
...
Następna strona