Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Największa dziura budżetowa w historii. Grudzień wszystko zmienił

1307
Podziel się

Po danych grudniowych budżet państwa za ubiegły rok nie wygląda już tak dobrze jak miesiąc wcześniej. Rządowi nie udało się osiągnąć najniższego od dwudziestu lat poziomu deficytu w zestawieniu z PKB, choć wyglądało, że będzie na to szansa. Nie wystarczyły nawet wielomiliardowe wpłaty z aukcji LTE i z zysku NBP. Dziura budżetowa za ubiegły rok miała największą wartość w historii.

Największa dziura budżetowa w historii. Grudzień wszystko zmienił
(STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)
bDniULCd

Po danych z grudnia budżet państwa za ubiegły rok nie wygląda już tak dobrze jak miesiąc wcześniej. Rządowi nie udało się osiągnąć najniższego od dwudziestu lat poziomu deficytu w zestawieniu z PKB, choć wyglądało, że będzie na to szansa. Nie wystarczyły nawet wielomiliardowe wpłaty z aukcji LTE i z zysku NBP. Dziura budżetowa za ubiegły rok miała największą wartość w historii.

Pisaliśmy ostatnio, że deficyt budżetowy za 2016 rok miał szansę być najlepszy w historii względem produktu krajowego brutto, gdyby nie 17 mld zł wydatków na 500+. Dałoby to Polsce szansę na znaczne zbicie kosztów obsługi długu publicznego, bo lepsza sytuacja budżetu przekłada się na niższe oprocentowanie emitowanych obligacji.

Myliliśmy się. Bazowaliśmy na danych za jedenaście miesięcy, a grudzień bardzo dużo zmienił. Na minus.

bDniULCf

GUS podał we wtorek informację, żewedług wstępnych wyliczeń, wzrost PKB wyniósł w ubiegłym roku 2,8 proc. (bez uwzględnienia zmian cen), czyli według naszych szacunków produkt krajowy brutto miał wartość około 1 859 mld zł.

Tego samego dnia Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępne dane o realizacji budżetu państwa.Dziura budżetowa osiągnęła poziom 46,3 mld zł, choć jeszcze miesiąc wcześniej wynosiła zaledwie 27,6 mld zł. Wielkie zwroty podatku VAT w grudniu całkowicie odmieniły sytuację. Zamiast małej dziury mamy dużą.

I to najwyższą w historii. Drugi najgorszy wynik był w 2010 roku - 44,6 mld zł.

Gdyby nie dochody z NBP i aukcji LTE, to dziura budżetowa doszłaby do aż 61 mld zł. To prawie tyle samo, ile była na minusie koalicja PO-PSL podczas dwóch ostatnich lat rządzenia.

bDniULCl

Po odjęciu wpłat z LTE i NBP deficyt byłby wyższy o aż 23 mld zł niż rok wcześniej. Program 500+ z 17 mld zł wydatków dał tylko część wielkiego minusa w kasie państwa.

Bez LTE i zysku NBP dobrałaby się do nas Bruksela

Deficyt budżetowy według naszych wyliczeń wyniósł 2,5 proc. PKB. To trzeci najlepszy wynik w najnowszej historii, jednak po danych z listopada można było oczekiwać wyniku o wiele, wiele lepszego.

Bez LTE i wypłaty z NBP wyniósłby 3,3 proc. PKB, czyli kwalifikowałby Polskę w kryteriach, uprawniających Komisję Europejską do wdrożenia procedury nadmiernego deficytu.

bDniULCm

bDniULCG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1307)
FFF
4 lata temu
Nie bylo dziury i jest... Ot jak PIS zgrabnie wszystko przerzucil na ostatni miesiac roku zebyw czesniej nie bylo paniki.. W tym roku skonczy sie kasa auf wiedersen herr kaczynski !!
takidrugi
4 lata temu
Kosztowne kupowanie poparcia dla chorych przywódców i ich chorych pomysłów. A kto płaci? Pan płaci, pani płaci, wszyscy płacimy.
patryk
4 lata temu
w prywatnych firmach samotne kobiety rejestrują się na jedną czwartą etatu, żeby dostać 500 zł na pierwsze dziecko, zacznie wpływać mniej pieniędzy do zus-u, czyli kolejne długi, sorry, ale Ci z pisu to naprawdę jacys idioci,
bDniULCH
japa
4 lata temu
Dziura +
antypis
4 lata temu
Oby ta dziura pochłonęła całe to towarzystwo, które do tego doprowadziło.
...
Następna strona