Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Jak oszczędzać? Lokaty już się nie opłacają, zobacz które fundusze polecają eksperci

0
Podziel się:

Eksperci radzą, gdzie przenieść oszczędności. Polskiej giełdy i złota nie ma na ich liście.

Jak oszczędzać? Lokaty już się nie opłacają, zobacz które fundusze polecają eksperci
(Andreyuu/iStockphoto)

Przez rekordowo niskie stopy procentowe trudno zarobić na lokatach bankowych. Money.pl sprawdził, czy dobrą alternatywą są fundusze inwestycyjne. Dla większości Polaków jest to jedyny w miarę bezpieczny sposób inwestowania bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Niektóre tylko w ciągu ostatniego miesiąca dały zarobić nawet 10 procent, choć jednocześnie w tym samym czasie klienci funduszy mających w portfelach złoto liczyli straty rzędu 6 procent. Zobacz, które z nich dobrze rokują w perspektywie kolejnych kilku miesięcy.

Zdecydowana większość Polaków lokuje oszczędności w najprostszy i teoretycznie najbezpieczniejszy sposób, czyli na lokacie bankowej. Według ostatniego raportu NBP, gospodarstwa domowe w formie depozytów miały 14,9 mld zł z 38,3 mld zł przeznaczonych ogółem na inwestycje. Warto jednak zauważyć, że spada zainteresowanie tą formą oszczędzania. W pierwszym kwartale w bankach było zdeponowanych o blisko 15 proc. mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Powodem mniejszego zainteresowania lokatami jest przede wszystkim ich niskie oprocentowanie. Obniżki stóp procentowych przez RPP do rekordowych poziomów (w przypadku stopy referencyjnej jest to 2 proc., a dla depozytowej 1 proc.) sprawiły, że średnie zyski z lokat krótkoterminowych spadły poniżej 2 proc. brutto rocznie.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych
okres 1 miesiąc 3 miesiące 6 miesięcy rok
październik 2013 2,10% 2,54% 2,64% 2,78%
wrzesień 2014 1,72% 2,32% 2,46% 2,64%

źródło: MarketMoney.pl
Dane nie uwzględniają 5 najlepszych lokat promocyjnych, oferowanych tylko dla nowy klientów lub dla nowych środków

- _ Oprocentowanie w najbliższych miesiącach będzie jeszcze niższe, choć nie można oczekiwać drastycznych obniżek oprocentowania, proporcjonalnych do zmian wprowadzanych przez RPP _ - prognozuje Michał Sadrak, analityk Open Finance. - _ W porównaniu z danymi za wrzesień powinniśmy obserwować jeszcze obniżenie oprocentowania o maksymalnie 0,3 pkt. proc. Banki zdają sobie sprawę, że mniej atrakcyjne lokaty będą oznaczać odpływ pieniędzy z banków _- zauważa analityk.

_ - _ Jeśli wiemy, że oszczędności nie będą nam potrzebne przez dłuższy okres, to w czasie gdy Rada Polityki Pieniężnej przeprowadza cięcia stóp procentowych najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie pieniędzy na co najmniej rocznej lokacie ze stałym, możliwie jak najwyższym oprocentowaniem _ _- radzi Konrad Pluciński, ekspert MarketMoney.pl.

Fundusze inwestycyjne alternatywą dla lokat

Oszczędzający, którzy myślą o zyskach przekraczających 3 procent w skali roku mogą na długi czas zapomnieć o lokatach. Trzeba pamiętać, że w inwestowaniu najbezpieczniejsze oznacza najmniej zyskowne. Tym samym największy potencjalny zysk daje zaangażowanie pieniędzy na rynku akcji, surowców czy na foreksie. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem nie tylko niższych zysków niż na bezpiecznej lokacie, ale także utraty często znaczącej części środków.

Niebezpieczeństwo wiąże się głównie z faktem wyboru właściwych spółek czy konkretnego innego aktywa. Dla większości Polaków najprostszym sposobem jest przekazanie tych kompetencji profesjonalistom. Najczęściej po prostu inwestujemy w akcje, obligacje czy złoto za pomocą funduszy inwestycyjnych. Faktycznie sporo z nich przyniosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet kilkanaście procent zysków.

Średnie stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych na koniec października 2014 (kolejność wg stóp zwrotu za ostatni miesiąc)
rodzaje funduszy 1 miesiąc 3 miesiące 6 miesięcy rok
akcji tureckich 10,6% 1,8% 10,8% 1,7%
akcji amerykańskich 3,0% 6,6% 9,6% 14,0%
akcji europejskich rynków wschodzących 2,8% 1,7% 3,2% -4,1%
akcji globalnych rynków rozwiniętych 1,6% 3,1% 7,3% 8,8%
dłużne polskie papiery skarbowe 1,4% 2,9% 5,3% 7,1%
mieszane polskie stabilnego wzrostu 0,8% 2,7% 2,7% 2,0%
mieszane polskie zrównoważone 0,8% 3,6% 2,3% -1,5%
dłużne polskie korporacyjne 0,4% 1,0% 2,4% 5,3%
gotówkowe i pieniężne uniwersalne 0,3% 0,9% 1,8% 3,4%
akcji polskich uniwersalne -0,1% 4,1% 0,5% -5,1%
akcji polskich małych i średnich spółek -0,4% 4,0% -1,5% -7,4%
akcji europejskich rynków rozwiniętych -0,5% 1,0% -0,9% 0,7%
akcji rosyjskich -0,8% -3,9% 3,6% -22,3%
rynku surowców - metale szlachetne -5,9% -12,6% -11,5% -14,2%

źródło: Money.pl

Najlepsze wyniki notują fundusze inwestujące głównie w akcje zagranicznych spółek. Najwięcej można było zarobić na amerykańskiej giełdzie, gdzie indeksy są na najwyższych poziomach w historii. Zdaniem analityków pytanych przez Money.pl potencjał do dalszych wzrostów jeszcze się nie wyczerpał, choć o kilkunastoprocentowe wzrosty wartości w perspektywie kolejnych dwunastu miesięcy będzie trudno.

- _ Perspektywy wzrostu gospodarczego są niezłe. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest coraz lepsza, a dolar coraz mocniejszy. Większego zagrożenia nie widać też ze strony banku centralnego USA, który nie będzie się spieszył z podnoszeniem stóp procentowych _- ocenia Ryszard Rusak, dyrektor zarządzający Union Investment TFI.

Sebastian Siemiątkowski, analityk DM Millennium, zwraca też uwagę, że Stany Zjednoczone są preferowane przez inwestorów zagranicznych. Nagłego odpływu kapitału z rynku trudno sobie wyobrazić.

Notowania amerykańskiego indeksu S&P500 na przestrzeni ostatnich 10 lat [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1099751485&de=1415286300&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=S%26P&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&tid=0&st=1&w=640&h=250&cm=0&lp=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Uwagę zwraca też prawie 11-procentowy zwrot na funduszach inwestujących w tureckie akcje. Notowaniom tamtejszej giełdy sprzyjały w ostatnich tygodniach wyjątkowo niskie ceny ropy naftowej. Turcja jest importerem tego surowca, a przecena surowca ma pozytywne przełożenie na bilans handlowy kraju. Jednocześnie trzeba podkreślić, że rynek turecki charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością cen akcji. Miesiąc wcześniej fundusze tam inwestujące straciły 7,9 procent.

Na akcjach polskich spółek można było sporo stracić

Patrząc na wyniki funduszy za październik, a także rozszerzając zakres analizy do ostatnich 12 miesięcy okazuje się, że jednym z najgorszych wyborów były fundusze akcji notowanych na GPW. Ich klienci, którzy postawili na małe i średnie spółki, przez ostatni rok nie dość, że nie zarobili ani grosza, to jeszcze ubyło im 7 procent zainwestowanych środków.

- _ Polski rynek akcji jest mało atrakcyjny _ - zwraca uwagę Sebastian Siemiątkowski, analityk DM Millennium. - _ Od długiego czasu na GPW panuje marazm, a inwestorzy zagraniczni pieniądze lokują na bardziej rozwiniętych rynkach. Trudno oczekiwać żeby ta tendencja szybko się odwróciła. _

Notowania indeksu WIG_ __ na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy _ [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1383724800&de=1415290200&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&tid=0&st=1&w=640&h=250&cm=0&lp=1 ) ]dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Zdaniem analityka duży potencjał tkwi w rynkach azjatyckich. - _ Mimo obaw o wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego w Chinach, rynek wydaje się mocno niedowartościowany _ - uważa Siemiątkowski.

Analitycy sugerują też zwrócić szczególną uwagę na deflację, utrzymującą się w Polsce już od kilku miesięcy. - _ Zjawisko to może przysporzyć wielu kłopotów gospodarce, gdyby trwało zbyt długo _ - ostrzega Piotr Szulec z Pioneer Pekao Investment Management. - _ Spadek cen w dłuższym horyzoncie czasowym może spowodować gorsze wyniki finansowe spółek notowanych na giełdzie i mniejsze szanse na wypłatę dywidendy _- podkreśla Piotr Szulec.

Surowców należy się wystrzegać. Bezpieczniej z obligacjami

Ostanie tygodnie nie były łatwe dla inwestorów z rynku surowców i metali szlachetnych. Wartość jednej uncji złota spadła poniżej 1200 dolarów. Przez ostatnie dwa tygodnie można było stracić prawie 10 procent.

Tegoroczne notowania złota (w dolarach amerykańskich) [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1388530800&de=1415314740&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=gold&colors%5B0%5D=%231f5bac&fg=1&tid=0&st=1&w=640&h=250&cm=0&lp=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

W przypadku tego typu inwestycji warto też zwrócić uwagę dokładnie na skład portfela inwestycyjnego funduszu, który ma inwestować w kruszec. Ciekawym przypadkiem jest fundusz PKO Złota, który z pozoru inwestuje w złoto, a tak naprawdę kupuje akcje spółek operujących na rynku metali szlachetnych. W tym przypadku klienci w październiku ponieśli stratę na poziomie 16 procent.

- _ Wejście w tym momencie w fundusz surowcowy jest bardzo ryzykowne. Odradzam przede wszystkim inwestowanie w tą kategorię z myślą o kilku miesiącach. To może być opłacalna inwestycja, ale dopiero w długim horyzoncie czasu _ - ocenia Sebastian Siemiątkowski, analityk DM Millennium.

Przeciwnie, jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, która daje możliwość większego zarobku niż na lokatach, jest zakup jednostek uczestnictwa funduszy obligacyjnych. - _ Jest to alternatywa dla depozytów bankowych, przy czym na rynku obligacji korporacyjnych większość papierów ma zmienne oprocentowanie, a więc wyniki funduszy też są pod presją malejących stóp procentowych _ - zauważa Kamil Artyszuk, analityk DM BPS.

Analityk przestrzega też, że mając na uwadze opłaty manipulacyjne przy inwestycji na stosunkowo krótki termin można wyjść ze stratą. Ponadto zauważa, że ponadprzeciętne wyniki niektórych funduszy wiążą się z jakością aktywów, które mają w portfelu. Większe rentowności obligacji wiążą się z możliwością wystąpienia problemów z wypłacalnością takich emitentów.

Do funduszy więcej pieniędzy wpłacamy niż wypłacamy. Już od dwóch lat

Za nami 24 miesiące z rzędu, kiedy do otwartych funduszy inwestycyjnych napłynęło więcej środków niż z nich wyciągnięto. Netto w samym wrześniu było to dodatkowych 800 mln złotych.

źródło: Money.pl na podstawie danych Analizy Online

Czy tak długa seria systematycznie napływających środków do funduszy powinna niepokoić inwestorów? Jedna z teorii głosi, że w momencie gdy za inwestowanie na giełdzie biorą się amatorzy, czas uciekać z giełdy, bo wkrótce nastąpi krach. Z taką interpretacją obecnej sytuacji zupełnie nie zgadza się Paweł Homiński z Noble Funds TFI. Uspokaja on, że nie ma mowy o przewartościowaniu akcji, a głównie pieniądze płyną w stronę obligacji i tu jedynie może występować zagrożenie, choć nie może być mowy o jakimkolwiek zagrożeniu krachem.

Czytaj więcej w Money.pl

fundusze
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)