Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGHM: dalsze inwestycje w Sierra Gorda straciły sens

24
Podziel się

KGHM Polska Miedź nie widzi możliwości powrotu do planu realizacji drugiej fazy kopalni Sierra Gorda w Chile. W tym roku chce podjąć decyzje w sprawie optymalizacji procesów pierwszej fazy, poinformował prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

KGHM: dalsze inwestycje w Sierra Gorda straciły sens
(materiały prasowe)
bDAscSSt

KGHM Polska Miedź nie widzi możliwości powrotu do planu realizacji drugiej fazy kopalni Sierra Gorda w Chile. W tym roku chce podjąć decyzje w sprawie optymalizacji procesów pierwszej fazy, poinformował prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

Chilijskie kopalnie KGHM, Sierra Gorda w pierwszej fazie inwestycji miały według założeń wytwarzać około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Druga faza miała doprowadzić, że w ciągu 20 lat eksploatacji kopalni średnie wydobycie miało wynosić 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

- W obecnych warunkach makroekonomicznych faza druga straciła sens. Przejście do fazy II nie jest w ogóle rozpatrywane w tej chwili - powiedział Domagalski-Łabędzki podczas konferencji prasowej, poinformowała agencja ISBNews.

bDAscSSv

Z danych, które KGHM podał w raporcie finansowym za pierwszy kwartał b.r. wynika, że produkcja Sierra Gorda wyniosła 25,5 tys. ton miedzi, 8,8 mln funtów molibdenu i 11 tys. uncji złota - te wartości odbiegają in minus od założeń pierwszej fazy projektu, szczególnie jeśli chodzi o miedź.

Prezes Domagalski-Łabędzki poinformował, że grupa chce poprawić nominalne wartości produkcyjne I fazy, do czego potrzebna jest optymalizacja procesów.

- W tym roku podejmiemy decyzję, jakie procesy będziemy poprawiać - powiedział prezes.

W połowie marca br. prezes poinformował, że KGHM wstrzymał realizację II etapu projektu Sierra Gorda w Chile i obecnie skupia się na poprawie parametrów operacyjnych I fazy w zakresie uzysku molibdenu.

bDAscSSB

Polska spółka posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Współpraca z China Minmetals

KGHM Polska Miedź deklaruje gotowość poszerzenia współpracy z China Minmetals Corporation, podaje agencja ISBNews.

- Nasze spółki szukają nowych możliwości - powiedział dziennikarzom Domagalski-Łabędzki.

bDAscSSC

Wskazał m.in. że spółki grupy mają "ogromne doświadczenie w robotach górniczych".

Zapytany o możliwe zaangażowanie kapitałowe, nie potwierdził jednak takich planów na obecnym etapie.

- Jesteśmy przed szerszą dyskusją na temat naszych aktywów zagranicznych - powiedział prezes.

W czerwcu 2016 r. KGHM Polska Miedź podpisała umowę z China Minmetals Corporation na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021.

bDAscSSD

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

bDAscSSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
say
4 lata temu
Dlaczego TVN milczy o tych "nieudanych" inwestycjach za zarządu fachowców z PO. Piszę "nieudanych " bo prywatnie ktoś się nachapał
Fachowcy POli...
4 lata temu
Cisza, cisza obrońcy demokracji i odebranych swobód obywatelskich siedzą cicho. Odebrali im swobody tylko jeszcze nie wiedzą jakie, odebrali bo taki powiedzieli w TV! Odnośnie tych inwestycji KGHM za granicą to te miliardy nie zniknęły trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Wielu kolesi się na tym ustawiło do końca zycia, oj wielu, wszyscy kochają demokrację, POlskę i Wolność, pod warunkiem ,że sądy pozostają takie jakie są, czyli jak masz hajs to i nawet dowody znikną!
Jan
4 lata temu
Dlaczego nie napiszą wprost ze pieniądze które wprowadzono z KGHM są utopione ? Ciekawe czy ktoś poniesie za to konsekwencje pewnie nikt bo to przecież taka opłacalna inwestycja miała być ...
bDAscSSX
mirek 2
4 lata temu
zapytajcie kolesi z POntonu ile to kosztowało ? Zakup przez KGHM to 6 mld.zł a roczne koszty tej " rentownej " dzialalnosci to 880 mln.zl.Co sie dziwić ,ze plynęła ciepła woda z kranu a na nic nie było pieniędzy.Takich " inwestycji " przez minione 8 lat było setki i to sie nazywa dbanie o własny kraj.
marek
4 lata temu
I producent srebra na świecie, tylko w Polsce cisz, co się z nim dzieje............................
...
Następna strona