Notowania

Morawiecki zmniejszy liczbę wiceministrów. I zlikwiduje premie

Premier Mateusz Morawiecki dokonał przeglądu pracy resortów. Zapowiedział ograniczenie liczby wiceministrów o 25 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)
premier Mateusz Morawiecki zapowiedział likwidację nagród dla sekretarzy stanu

Premier Mateusz Morawiecki dokonał przeglądu pracy resortów. Zapowiedział ograniczenie liczby ministrów i wiceministrów o 25 proc. I koniec nagród dla sekretarzy stanu.

- Chciałbym przedstawić propozycję zmian. Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie o rozbudowaną biurokrację. Nie ilość, a jakość. Zaczynamy od siebie. Dlatego zmniejszymy skład ministrów i wiceministrów - ogłosił premier podczas konferencji #Sprawne Państwo.

Szczuplejszy rząd ma na celu odejście od tzw. Polski resortowej, zaznaczył premier.

- Są kraje, które mają bardzo szczupłe rządy, jeśli chodzi o liczbę ministrów i wiceministrów, są takie, gdzie jest ich wiele. My wzorujemy się na tych, które są najbardziej efektywne - zaznaczył premier Morawiecki.

Jeszcze w lutym premier Morawiecki zapowiadał, że pokaże oszczędniejszą i mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową. Media wyliczały wówczas, że gabinet Morawieckiego liczy 96 wiceministrów w 19 resortach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koniec nagród dla ministrów i wiceministrów

Premier Morawiecki odniósł się też do kwestii nagród.

- Chcemy zlikwidować nagrody i premie - zapowiedział Morawiecki. - Kiedy ja będę premierem, nie będzie nagród i premii - zaznaczył wprost Morawiecki.

Wynagrodzenia ministrów i wiceministrów pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Jak tłumaczył Morawiecki, sekretarze stanu nie będą otrzymywali nagród i premii. Natomiast podsekretarze stanu mieliby się stać częścią korpusu służby cywilnej i odpowiednio zmienione zostałyby ich wynagrodzenia. Musiałby jednak zgodzić się na to Sejm.

- Minister to sługa państwa - przypomniał premier. - Chcemy, by ta misja była tak przez ministrów rozumiana.

Premier proponuje za to, by ci pracujący w ministerstwach, którzy jednocześnie sprawują poselskie mandaty, zachowali prawo do części poselskiego uposażenia. Mowa jest o 50-60 proc. pensji. Obecnie obowiązujące prawo pozwala posłom-ministrom zachować jedynie dietę poselską.

Co z nagrodą Morawieckiego?

Mateusz Morawiecki, zapytany przez dziennikarza, co z nagrodami, które zostały przyznane ministrom w ubiegłym roku, odpadł, że on swoją przeznaczył na cele charytatywne. - Za inne osoby nie będę się wypowiadał - zaznaczył.

Przypomnijmy, nagrody w ubiegłym roku otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów, 12 ministrów w kancelarii premiera oraz sama premier. Beata Szydło, będąc szefem rządu, przyznała sobie 65 tys. zł nagrody. Rekordzistą jest jednak były szef MSW Mariusz Błaszczak. Dostał ponad 82 tys. zł.

Zobacz: Nagrody Szydło. Kto dostał najwięcej?

Sprawa nagród wypłynęła po zapytaniu, jakie skierował poseł PO Krzysztof Brejza.

**Audyt kart kredytowych **

- Chcemy zwiększyć transparentność posługiwania się kartami kredytowymi - zapowiedział również Morawiecki podczas konferencji. Ma temu służyć zmniejszenie lub likwidacja kart kredytowych wszędzie tam, gdzie nie będą one potrzebne.

W ostatnim czasie głośno było o wydatkach resortu obrony narodowej. W 2016 r. pracownicy MON wydali przy pomocy kart płatniczych i kredytowych ok. 9,5 mln zł, a w I półroczu 2017 r. – ok. 5,2 mln zł - podało ministerstwo.

Premier zdradził, że poprosił już o audyt w resortach związany z używaniem kart płatniczych. - Chcemy, żeby ministrowie dokonali audytu w swoich jednostkach w celu sprawdzenia wydatkowania publicznych pieniędzy - zaznaczył podczas konferencji #Sprawne Państwo.

Na pytanie dziennikarzy o oszczędności, jakich można spodziewać się po tych wszystkich zmianach, odparł, że mowa jest o łącznej kwocie rzędu 20 mln.

Tagi: zmiany w rządzie, mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2018

marko 1ludzie nie dajcie im tych pieniedzy bo to wielkie pieniadze i potem dla nich ceny pomidorow czy jablek nie straszne zrobili nas w balona strasznie … Czytaj całość

05-03-2018

KapralMasakra !!! aż mi głupio za nich

05-03-2018

oloTe premie + miliony na łojca rydzyka. Za to na szpitale i domy dziecka nie ma kasy.

Rozwiń komentarze (478)