Notowania

gospodarka
28.11.2016 14:19

OECD tnie prognozę wzrostu PKB w Polsce

- OECD obniża prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2016 r. do 2,6 proc. z 3 proc. prognozowanych w czerwcu - wynika z poniedziałkowego raportu organizacji. Podano też, że w 2017 r. PKB obniży się do 3,2 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

OECD prognozuje, że PKB w latach 2017-2018 wzrośnie "dzięki wyższym transferom socjalnym, niskim stopom procentowym i rosnącemu wydatkowaniu środków unijnych". "Większy dochód rozporządzalny i konsumpcja oraz przejście na nową perspektywę budżetową UE i wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych powinno doprowadzić do przyspieszenia inwestycji" - podano w raporcie.

Jak napisano, w 2018 r. PKB ma wzrosnąć do 3,1 proc.

Autorzy raportu prognozują, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 i 2018 roku wyniesie po 3 proc. PKB, choć dodano, że w 2018 r. istnieje ryzyko przekroczenia tego poziomu.

"Rosnące wydatki, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowana redukcja wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt ponad barierę z Maastricht na poziomie 3 proc. w 2018 roku, pomimo dodatkowych podatków nałożonych na banki oraz sklepy. Planowana obniżka podatków dla najuboższych może dodatkowo powiększyć deficyt" - czytamy w raporcie.

"Chociaż ogólnie ścieżka fiskalna pozostaje w dużej mierze odpowiednia, trwające reformy nie sprzyjają długoterminowemu wzrostowi oraz udziałowi kobiet w rynku pracy" - dodano.

OCED oceniło, że mocniejsza sytuacja fiskalna Polski, wypracowywana od 2012 roku, mogłaby jednak zostać wykorzystana by zwiększyć skalę inwestycji zamiast zwiększania bieżących wydatków socjalnych. Byłoby to, w ocenie organizacji, bardziej korzystne dla gospodarki, ponieważ wzmocniłoby wzrost produktywności oraz miało pozytywny wpływ m.in. na kwestie ekologii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pozytywnie oceniła działania polskiego rządu, zmierzające do poprawy ściągalności podatków oraz ograniczenia zwolnień podatkowych. W raporcie dodano jednocześnie, że obniżenie wieku emerytalnego obniży potencjalne tempo wzrostu polskiej gospodarki i przychody budżetowe, które i tak ucierpią na starzeniu się społeczeństwa.

OECD oczekuje, że NBP będzie stopniowo podwyższał stopy procentowe do końca 2017 r., w miarę jak presja inflacyjna będzie się wzmagała.

Tagi: gospodarka, wskaźniki, zadłużenie, pogoda, warunki, pap, oecd, pkb, powtórzenie, opis, wiadomości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2016

terakerw 2012 za rzondóf PO i PSL PKB było na poziomie 1% wtedy to był sukces !!!!!! teraz 2.6% to tragedia!!!! taka to informacja POkemońska

28-11-2016

ZoltarZakłamanie rzeczywistości nic wam pisniedołęgi nie da. Wydawajcie dalej cieźko zarobione pieniądze przez uczciwych podatników. Tacy nieudacznicy … Czytaj całość

28-11-2016

glaca0Czasy Platformy to bieda,wyzysk,wynarodowienie,korupcja i dlatego dostali kopa..Kamienice nasze ulice wasze,oby żyło nam się lepiej...

Rozwiń komentarze (67)