Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb polski
15.11.2016 10:09

GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka rozwija się najwolniej od trzech lat

Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek to wstępny szacunek dotyczący wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

W czasie gdy Beata Szydło chwaliła się swoimi osiągnięciami, GUS podał dane o najniższym PKB w ciągu ostatnich trzech lat. Polska gospodarka urosła w trzecim kwartale o 2,5 procent rok do roku. Wynik jest znacznie słabszy w stosunku do prognoz, które wskazywały na wzrost na poziomie 2,9 procent. Wszystko wskazuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2016 roku będzie bliższy prognozom międzynarodowych instytucji niż temu, czego spodziewa się rząd Beaty Szydło.

Według raportu GUS w ujęciu kwartalnym polska gospodarka rozwijała się w tempie 0,2 procent. W tym przypadku również mamy do czynienia z rozczarowaniem, gdyż wzrost był szacowany na 0,9 procent.

Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek to wstępny szacunek dotyczący wzrostu PKB. Pełne dane na ten temat poznamy 30 listopada.

Wynik jest znacząco niższy nie tylko od prognoz rządowych, ale także od tego czego spodziewają się największe światowe instytucje. Przypomnijmy, że rząd Beaty Szydło szacuje, że w tym roku polskie PKB urośnie o 3,4 procent. Podczas ostatniego wystąpienia w Świdniku, Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów mówił, że nie ma powodu, aby prognozę rządową zmieniać.

Dynamika zmian PKB w Polsce w latach 2013-2016 (dane w procentach rok do roku)

Tymczasem Komisja Europejska obniżyła w ubiegłą środę prognozowany wzrost PKB w Polsce. Eksperci instytucji szacują, że w tym roku wzrost naszym kraju wyniesie 3,1 procent. Jeszcze wiosną tego roku te same prognozy wskazywały na rozwój gospodarczy na poziomie 3,7 procent.

Jeszcze słabiej Polska wypada w oczach Europejskie Banku Odbudowy i Rozwoju oraz OECD. Obie instytucje spodziewają się tegorocznego wzrostu na poziomie 3 procent. W maju EBOiR prognozował wzrost PKB na poziomie 3,6 procent. Z kolei Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w marcu była zdania, że PKB naszego kraju w tym roku urośnie o 3,4 procent.

Tagi: pkb polski, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2016

InteligenciuchJedyna spełniona przez PIS obietnica przedwyborcza - "Polska w ruinie".

15-11-2016

IRAW Nimczech zwrost 0,2% , żeby dyskutować trzeba mieć pojęcie, a nie opierać się na pseudo ekspertach z wp.

15-11-2016

szachWielu ludzi nie rozumie ekonomii, a co dopiero makro ekonomii. :-) Jest takie powiedzenie ze starego kabaretu(żydowskiego) "ile trzeba stracić, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (304)