Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Poczta chce pozbyć się Banku Pocztowego. Zainteresowane zakupem mogą być państwowe banki

11
Podziel się:

To decyzja polityczna - mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe głównie w placówkach Poczty Polskiej.
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe głównie w placówkach Poczty Polskiej. (Jacek Bereźnicki)

Poczta Polska potrzebuje pieniędzy na inwestycje, dlatego zamierza sprzedać swoje większościowe udziały w Banku Pocztowym. Naturalnym nabywcą może być PKO BP, który ma 25 proc. udziałów w spółce, ale do gry może wejść także inny państwowy bank - Pekao.

O planowanej transakcji dowiedziała się "Rzeczpospolita", która pisze, że Poczta chce pozyskać partnera branżowego, który przejmie część jej udziałów w banku i rozkręci jego działalność. Poczta ma 75 proc. akcji Banku Pocztowego.

Na sprzedaż akcji mają naciskać związkowcy z pocztowej "Solidarności", którzy domagają się podwyżek. Z kolei sama spółka potrzebuje gotówki do inwestycji na rynku usług kurierskich.

Zobacz także: Wideo: Pekao zmienia właściciela

Sygnały do potencjalnych nabywców o zamiarze sprzedaży miały zostać już wysłane. Wśród potencjalnych nabywców są banki kontrolowane przez rząd. Oprócz "od zawsze" państwowego" PKO BP, potencjalnym nabywcą będzie niedawno zrepolonizowany bank Pekao.

- Ciężko powiedzieć, który ze scenariuszy zostanie zrealizowany. To decyzja polityczna - mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy. Informacji gazety nie komentuje z kolei prezes Poczty Przemysła Sypniewski, ale jednocześnie nie wyklucza sprzedaży banku.

We wrześniu 2017 roku obaj akcjonariusze Banku Pocztowego zdecydowali o podwyższeniu jego kapitału o 18 mln zł. Uznali, że bez dodatkowego zastrzyku finansowego bank nie może się rozwijać.

Była to pierwsza z zaplanowanych akcji pozyskiwania pieniędzy. W raporcie półrocznym zapowiedziano dokapitalizowanie banku kwotą 260 mln zł "przez nowych lub obecnych akcjonariuszy" oraz poprzez emisję instrumentów kapitałowych do 100 mln zł.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Z jego usług korzysta 1,1 mln klientów indywidualnych oraz 163 tys. mikroprzedsiębiorstw. We wrześniu zeszłego roku decyzją prezesa UOKiK musiał oddać klientom pieniądze pobierane za przesyłanie wyciągu w formie papierowej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Pytek-Pytalsk...
6 lat temu
Widział ktoś bankomat Banku Pocztowego ? Atrakcyjność- kredyt prowizja 6%, RSO 13% lokata 6mc 1,05%
Prawienormaln...
6 lat temu
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych Należy pamiętać, że Bank Pocztowy, jest firmą córką Prokomu, czyli p. R.Krauze, powodzenia.(obecnie asseco).
gość
6 lat temu
Ceny usług pocztowych są horendalne,taniej opłaci się zamówić kuriera do domu po paczkę niż iść na pocztę.Dostała poczta przecież niedawno od państwa miliard złotych dotacji i co zrobiła z tymi pieniędzmi.Podwyzszyła ceny usług .Jak tak dalej będzie postępować to mam nadzieję ,że padnie.
aaaa
6 lat temu
Reanimacja trupa. Potem zmienią logo na jakies panstwowe PKO i po sprawie. Inaczej by bank pocztowy pewnie zbankrutował jak wiele SKOKów . Tak to jest jak za biznes biorą sie politycy.
Michał Krzysz...
6 lat temu
Właściwa kontynuacja tytułu powinna brzmieć: Zainteresowane zakupem MUSZĄ być państwowe banki