Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Poczta chce pozbyć się Banku Pocztowego. Zainteresowane zakupem mogą być państwowe banki

Poczta chce pozbyć się Banku Pocztowego. Zainteresowane zakupem mogą być państwowe banki

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe głównie w placówkach Poczty Polskiej. Fot. Jacek Bereźnicki
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe głównie w placówkach Poczty Polskiej.

Poczta Polska potrzebuje pieniędzy na inwestycje, dlatego zamierza sprzedać swoje większościowe udziały w Banku Pocztowym. Naturalnym nabywcą może być PKO BP, który ma 25 proc. udziałów w spółce, ale do gry może wejść także inny państwowy bank - Pekao.

O planowanej transakcji dowiedziała się "Rzeczpospolita", która pisze, że Poczta chce pozyskać partnera branżowego, który przejmie część jej udziałów w banku i rozkręci jego działalność. Poczta ma 75 proc. akcji Banku Pocztowego.

Na sprzedaż akcji mają naciskać związkowcy z pocztowej "Solidarności", którzy domagają się podwyżek. Z kolei sama spółka potrzebuje gotówki do inwestycji na rynku usług kurierskich.

Wideo: Pekao zmienia właściciela

 

 

Sygnały do potencjalnych nabywców o zamiarze sprzedaży miały zostać już wysłane. Wśród potencjalnych nabywców są banki kontrolowane przez rząd. Oprócz "od zawsze" państwowego" PKO BP, potencjalnym nabywcą będzie niedawno zrepolonizowany bank Pekao.

- Ciężko powiedzieć, który ze scenariuszy zostanie zrealizowany. To decyzja polityczna - mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy. Informacji gazety nie komentuje z kolei prezes Poczty Przemysła Sypniewski, ale jednocześnie nie wyklucza sprzedaży banku.

We wrześniu 2017 roku obaj akcjonariusze Banku Pocztowego zdecydowali o podwyższeniu jego kapitału o 18 mln zł. Uznali, że bez dodatkowego zastrzyku finansowego bank nie może się rozwijać.

Była to pierwsza z zaplanowanych akcji pozyskiwania pieniędzy. W raporcie półrocznym zapowiedziano dokapitalizowanie banku kwotą 260 mln zł "przez nowych lub obecnych akcjonariuszy" oraz poprzez emisję instrumentów kapitałowych do 100 mln zł.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Z jego usług korzysta 1,1 mln klientów indywidualnych oraz 163 tys. mikroprzedsiębiorstw. We wrześniu zeszłego roku decyzją prezesa UOKiK musiał oddać klientom pieniądze pobierane za przesyłanie wyciągu w formie papierowej.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Pytek-Pytalski
2018-07-05 00:11
Widział ktoś bankomat Banku Pocztowego ?
Atrakcyjność- kredyt prowizja 6%, RSO 13%
lokata 6mc 1,05%
Prawienormalny.
2018-03-21 08:24
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych
Należy pamiętać, że Bank Pocztowy, jest firmą córką Prokomu, czyli p. R.Krauze, powodzenia.(obecnie asseco).
gość
2018-03-20 13:59
Ceny usług pocztowych są horendalne,taniej opłaci się zamówić kuriera do domu po paczkę niż iść na pocztę.Dostała poczta przecież niedawno od państwa miliard złotych dotacji i co zrobiła z tymi pieniędzmi.Podwyzszyła ceny usług .Jak tak dalej będzie postępować to mam nadzieję ,że padnie.
Pokaż wszystkie komentarze (11)