Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poczta chce pozbyć się Banku Pocztowego. Zainteresowane zakupem mogą być państwowe banki

To decyzja polityczna - mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe głównie w placówkach Poczty Polskiej.

Poczta Polska potrzebuje pieniędzy na inwestycje, dlatego zamierza sprzedać swoje większościowe udziały w Banku Pocztowym. Naturalnym nabywcą może być PKO BP, który ma 25 proc. udziałów w spółce, ale do gry może wejść także inny państwowy bank - Pekao.

O planowanej transakcji dowiedziała się "Rzeczpospolita", która pisze, że Poczta chce pozyskać partnera branżowego, który przejmie część jej udziałów w banku i rozkręci jego działalność. Poczta ma 75 proc. akcji Banku Pocztowego.

Na sprzedaż akcji mają naciskać związkowcy z pocztowej "Solidarności", którzy domagają się podwyżek. Z kolei sama spółka potrzebuje gotówki do inwestycji na rynku usług kurierskich.

Wideo: Pekao zmienia właściciela

Sygnały do potencjalnych nabywców o zamiarze sprzedaży miały zostać już wysłane. Wśród potencjalnych nabywców są banki kontrolowane przez rząd. Oprócz "od zawsze" państwowego" PKO BP, potencjalnym nabywcą będzie niedawno zrepolonizowany bank Pekao.

- Ciężko powiedzieć, który ze scenariuszy zostanie zrealizowany. To decyzja polityczna - mówi gazecie osoba znająca kulisy sprawy. Informacji gazety nie komentuje z kolei prezes Poczty Przemysła Sypniewski, ale jednocześnie nie wyklucza sprzedaży banku.

We wrześniu 2017 roku obaj akcjonariusze Banku Pocztowego zdecydowali o podwyższeniu jego kapitału o 18 mln zł. Uznali, że bez dodatkowego zastrzyku finansowego bank nie może się rozwijać.

Była to pierwsza z zaplanowanych akcji pozyskiwania pieniędzy. W raporcie półrocznym zapowiedziano dokapitalizowanie banku kwotą 260 mln zł "przez nowych lub obecnych akcjonariuszy" oraz poprzez emisję instrumentów kapitałowych do 100 mln zł.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Z jego usług korzysta 1,1 mln klientów indywidualnych oraz 163 tys. mikroprzedsiębiorstw. We wrześniu zeszłego roku decyzją prezesa UOKiK musiał oddać klientom pieniądze pobierane za przesyłanie wyciągu w formie papierowej.

Tagi: spółki państwowe, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2018

gośćCeny usług pocztowych są horendalne,taniej opłaci się zamówić kuriera do domu po paczkę niż iść na pocztę.Dostała poczta przecież niedawno od państwa … Czytaj całość

20-03-2018

aaaaReanimacja trupa. Potem zmienią logo na jakies panstwowe PKO i po sprawie. Inaczej by bank pocztowy pewnie zbankrutował jak wiele SKOKów . Tak to jest … Czytaj całość

20-03-2018

Michał KrzysztofWłaściwa kontynuacja tytułu powinna brzmieć: Zainteresowane zakupem MUSZĄ być państwowe banki

Rozwiń komentarze (11)