Notowania

podatek bankowy
25.07.2016 06:49

Podatek bankowy przyniesie w tym roku ponad 3 mld zł - szacuje wiceminister finansów

W miniony czwartek ministerstwo podało, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł (na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tej daniny).

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Ponad 3 mld zł dochodów z tytułu podatku bankowego spodziewa się na koniec roku wiceszef Ministerstwa Finansów Wiesław Janczyk. Jak mówi, resort w tej chwili nie zamierza modyfikować przepisów, by ograniczyć unikanie tej daniny. Ewentualna inicjatywa w tej sprawie jest możliwa pod koniec roku.

W miniony czwartek ministerstwo podało, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł (na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tej daniny).

- Trudno w tej chwili do końca to oszacować, ale myślę, że to będą wpływy na poziomie powyżej 3 miliardów złotych na koniec roku - powiedział wiceminister Janczyk. - Dochody miesięczne na poziomie od 320 do ponad 360 mln zł pozwalają patrzeć optymistycznie. Widać, że to jednak będzie realna pozycja w budżecie, która m.in. zabezpieczy środki na realizację sztandarowych postulatów PiS - wskazał.

- Wprowadzenie tego podatku było pewnym wyzwaniem, a przypomnę, że udało się to zrobić bardzo sprawnie i szybko, choć nie od pierwszego miesiąca bieżącego roku. Od razu było zatem wiadomo, że wykonanie zaprojektowanych dochodów w budżecie na 2016 rok z tytułu tego podatku będzie trudne - dodał.

Według niego w każdym kraju, w którym wprowadzane były podatki sektorowe, realizacja dochodów z nich płynących, na skutek podejmowanych optymalizacji podatkowych, powodowała, że wpływy z tych podatków były niższe od planowanych.

- Oczywiście mamy możliwość korygowania tego podatku, ale zachowujemy się bardzo stabilnie i nie zamierzamy w tej chwili go modyfikować. Koniec roku będzie dobrym momentem na przegląd ustawy i zainicjowanie jej ewentualnej nowelizacji. Katalogujemy swoje oczekiwania i jesteśmy gotowi na ewentualną korektę, tym niemniej uważamy, że nie ma dzisiaj potrzeby jej dokonywania tu i teraz. Natomiast jeśli uznamy, że należy to zrobić, to taka operacja zostanie wykonana - powiedział.

Jak dodał, "plany ewentualnej korekty dochodów z tego podatku na pewno nie będą uznaniowe, lecz będą wynikały z ewentualnych potrzeb wydatkowych budżetu". - Dzisiaj sektor bankowy ma swoje trudne zadania do wykonania, widzimy to i staramy się działać tutaj rozmyślnie - zapewnił wiceminister Janczyk.

Tagi: podatek bankowy, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-07-2016

AgentJacy wy jesteście żałośni ... 500+ wam oczy zaślepiło , bank zapłaci podatek a koszty przeniesie na klienta czyli my zapłacimy. Ale najważniejsze że … Czytaj całość

25-07-2016

miliopodatek banki płaca na zachodzie to fakt tylko nasi dorypali na maxa kordupel nie ma konta w banku to nie wie że właśnie pobrano mi za kartę 35 … Czytaj całość

25-07-2016

500nadzieckoPodatek od banków to podatek od klientów. To chyba jasne.

Rozwiń komentarze (91)