Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty we Francji. Szefowie firm wyszli na ulice

0
Podziel się:

Demonstranci sprzeciwiają się trzem krokom podjętym przez rząd.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pablo Ibazes/Flickr)

W Paryżu i Tuluzie protestowano przeciwko polityce rządu, która według nich _ dusi gospodarkę _. Była to pierwsza od 15 lat demonstracja szefów przedsiębiorstw w stolicy Francji.

Według Konfederacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw (CGPME) w Paryżu demonstrowało 6 tys. osób, a w Tuluzie 4 tys. Policja twierdzi, że w paryskiej demonstracji, której uczestnicy skierowali się pod siedzibę ministerstwa gospodarki, uczestniczyło tysiąc osób.

_ - Małe i średnie przedsiębiorstwa są tłamszone, uwolnijcie nasze firmy _ - skandowali przez głośniki przywódcy demonstracji.

We wspólnym komunikacie, wydanym w połowie listopada, trzy wielkie stowarzyszenia francuskich przedsiębiorstw (CGPME, Medef i UPA) zaapelowały o tydzień mobilizacji, aby _ odblokować gospodarkę _ we Francji. Potępiły _ politykę, która stale tłamsi przedsiębiorstwa różnej wielkości przez nagromadzenie obciążeń, podatków, ograniczeń i kar _.

Według sekretarza generalnego CGPME Jeana-Eudesa du Mesnila szefowie firm protestują zwłaszcza przeciwko trzem krokom podjętym przez rząd: zakazowi zatrudniania pracownika na mniej niż 24 godziny pracy tygodniowo, obowiązkowi informowania zatrudnionych o sprzedaży przedsiębiorstwa oraz zasadom zatrudnienia w trudnych warunkach.

Zapis nowej reformy emerytalnej wchodzącej w życie 1 stycznia 2015 roku wywołuje największy sprzeciw pracodawców. Chodzi o korzystne dla pracowników zasady zatrudnienia w trudnych i wyczerpujących warunkach, takich jak np. praca w nocy. Mają wtedy oni prawo do skrócenia godzin pracy lub nabywają wcześniej uprawnienia emerytalne. Nowe zasady dotyczyć będą w 2015 roku miliona Francuzów, a w 2016 roku - trzech milionów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)