Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rachunki za prąd wyższe o ponad 30 proc. Tego chcą od 2019 r. dostawcy

77
Podziel się

Sprzedający prąd wnioskują do URE o możliwość podniesienia taryf o średnio ponad 1/3. Podwyżki mają dotyczyć wartości przewidzianych dla gospodarstw domowych od stycznia 2019 r. Wyliczenia PGE, Tauronu, Eneii i Energi są do siebie bardzo podobne.

Wyliczenia  PGE, Tauronu, Eneii i Energi są do siebie bardzo podobne.
Wyliczenia PGE, Tauronu, Eneii i Energi są do siebie bardzo podobne. (jarmoluk/pixabay (CC0))
bDXWLwWd

Agnieszka Głośniewska, rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki cytowana przez PAP, powiedziała w środę, że - podobnie jak w poprzednich latach - Urząd wezwał czterech tzw. sprzedawców z urzędu - PGE, Tauron, Enea, Energa - do przedłożenia swoich wniosków taryfowych na przyszły rok.

Jak przyznała pani rzecznik wynika z nich, że firmy te w swoich wnioskach przewidują ”duże podwyżki, bo średnio rzędu ponad 30 proc.”

Zobacz także: Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen prądu
bDXWLwWf

Warto jednak pamiętać, że o ostatecznej wysokości maksymalnego wzrostu cen zdecyduje URE po zakończeniu rozpoczętego procesu taryfowego. Obecne taryfy przestaną obowiązywać wraz z końcem tego roku.

Dlatego już w połowie grudnia powinniśmy poznać nowe taryfy na 2019 r., tak by mogły zacząć obowiązywać od stycznia.

Jak już pisaliśmy w money.pl, możliwość dużych podwyżek energii dla odbiorców indywidualnych, spowodowały, że najnowsze prognozy NBP są wręcz alarmistyczne. Czarnego scenariusza nie przewidują ekonomiści bankowi, ale przyznają, że szczególnie wysokie mogą być rachunki za prąd. Na niższe ceny żywności też nie ma co liczyć.

bDXWLwWl

Pierwszym poważnym ostrzeżeniem był już listopadowy raport Narodowego Banku Polskiego, który zdecydowanie podniósł wcześniejsze swoje oczekiwania względem cen. W najnowszym opracowaniu szacuje, że w 2019 roku średnie podwyżki towarów i usług konsumpcyjnych będą rzędu 2,6-3,9 proc. To może oznaczać nawet podwojenie obecnego tempa wzrostu cen. W październiku rosły o 1,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDXWLwWG
KOMENTARZE
(77)
Racja
2 lata temu
A czy rolnik dostaje odszkodowanie lub dofinansowanie za straty to obniżył kiedyś cenę np. Chleb, ludzie im więcej oszczędzasz na prądzie to większe podwyżki zauważcie że wtedy mniej pieniędzy mają, muszą kogoś z kroić
Koksu
2 lata temu
A ja chcę 2 tys. Podwyżki w pracy
arek
2 lata temu
a czym to jest spowodowane ,czy przesylowe ktore stanowi polowe rachunku tez podrozeje ? no tak benzyna podrozala a prad trzeba czyms dowozic
bDXWLwWH
PIZMAK
2 lata temu
Brawo i bardzo dobrze wypłaty rosną ceny niech też rosną i będziemy mieć w końcu tak samo jak na zachodzie wysoka wypłata i opłaty ;)
takjest
2 lata temu
Dlaczego energia drożeje podczas gdy powinna tanieć. Czyżby paru prezesom trzeba podnieść pensje.
...
Następna strona