Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawdź, kto zyska, a kto straci na franku

0
Podziel się:

Zarabiający we frankach, ale mieszkający w eurolandzie, nieoczekiwanie dostali coś rodzaju wysokiej podwyżki. Co to oznacza dla nas?

Sprawdź, kto zyska, a kto straci na franku
(PAP/EPA)

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego, który uwolnił kurs franka wobec euro, była ogromnym zaskoczeniem i wywołała spore zamieszanie na giełdach i rynkach.

Przez całe lata za jednego franka szwajcarskiego płaciło się od 80 do 83 eurocentów. Nagle, z dnia na dzień frank stał się wart prawie 1 euro. Ręce zacierają Niemcy, Francuzi, Austriacy i Włosi, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Szwajcarii.

Jest to wcale niemała grupa - prawie 290 tys. osób, jak wynika z danych szwajcarskiego urzędu statystycznego. Ci ludzie, zarabiający we frankach, ale mieszkający w eurolandzie, nieoczekiwanie dostali coś rodzaju wysokiej podwyżki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/96/259936.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deflacja-w-polsce-polska-gospodarka-raczej,144,0,1694608.html) *Hausner: Na deflacji raczej skorzystamy * Zasiadający w Radzie Polityki Pieniężnej ekonomista uspokaja przed ewentualną paniką.
Ruch osobowy w tamtym regionie odbywa się też w drugą stronę.

Dla Szwajcarów udających się na zakupy do Niemiec czy do Francji decyzja szwajcarskiego banku centralnego i spowodowana nią aprecjacja franka to całkiem wysoka _ premia _.

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu granicy z którymś z państw eurolandu znacznie mniej zapłacą teraz np. za wizytę w restauracji u sąsiadów.

Niemiecki handel detaliczny w pobliżu szwajcarskiej granicy cieszy się już na wzmożony napływ klientów ze Szwajcarii. Już wcześniej Szwajcarzy stanowili tam jedną trzecią klientów.

Nie narzekają i ci zagraniczni przedsiębiorcy, który sprzedają swoje wyroby w Szwajcarii. Dla niemieckich eksporterów Szwajcaria jest pod względem obrotów (47 miliardów euro rocznie) ósmym z najważniejszych rynków zbytu.

Aprecjacja franka oznacza zarazem, że droższy stanie się import towarów stanowiących od lat szwajcarską specjalność - zegarków, czekolady, serów. Szef firmy Swatch, Nick Hayek, decyzję szwajcarskiego banku centralnego nazwał _ tsunami _.

Dla cudzoziemców z pewnością droższe staną się wyjazdy turystyczne do Szwajcarii. Tygodniowy skipass w szwajcarskich Alpach kosztuje obecnie Niemca, w przeliczeniu, około 380 euro, podczas gdy przed uwolnieniem kursu franka było to około 322 euro.

Zobacz, jak zmieniał się kurs franka

Więcej zapłacą Szwajcarzy za towary importowane, zresztą nie tylko z eurolandu, bo kurs franka wzrósł także wobec amerykańskiego dolara, japońskiego jena i brytyjskiego funta.

Może to być niepomyślna wiadomość dla szwajcarskiej gospodarki. Bank UBS już zrewidował swą prognozę wzrostu gospodarczego Szwajcarii w 2015 roku z 1,8 proc. do 0,5 proc.

Eksperci ostrzegają _ frankowiczów _ przed pochopnymi decyzjami

Osoby posiadające kredyty we franku, które popadną w problemy z jego spłatą mogą masowo ogłaszać upadłość konsumencką - oceniają prawnicy. Bankowcy zastrzegają jednak, że raty zbyt mocno nie wzrosną, a ogłaszanie upadłości to droga donikąd.

Znaczny wzrost kursu helweckiej waluty, to istotny problem dla polskich kredytobiorców, którzy się w niej zadłużyli, bo ich raty pójdą w górę. Jak wynika ze statystyk, z kredytowania nieruchomości we frankach skorzystało ok. 550 tys. osób w naszym kraju.

_ - Z jednej strony sytuacja, w której kurs franka przebił 4 zł może zdeterminować pewne osoby do chwytania się każdej możliwej pomocy. W grę wchodzą oczywiście pozwy przeciwko bankom, ale bardziej prawdopodobne, że ludzie skłonią się ku upadłości konsumenckiej _ - ocenił mec. Michał Hajduk z Kancelarii Michał Hajduk.

_ - W konsekwencji decyzji szwajcarskiego banku centralnego, rata niektórych kredytów denominowanych w tamtejszej walucie wzrosła nawet o 400 zł, a to już jest spora kwota. W niektórych przypadkach może to oznaczać niewypłacalność - tacy kredytobiorcy mogą stanąć przed decyzją czy spłacać wyższą ratę, czy przeznaczą tę kwotę na utrzymanie _ - dodał.

Hajduk wskazał ponadto, że jeszcze przed wejściem w życie przepisów o upadłości konsumenckiej interesowała się nią spora grupa osób, właśnie z powodu kredytów frankowych. - _ Chodzi o osoby, którym coraz trudniej było spłacać swe zobowiązania. Obecna sytuacja może ich skłonić do skorzystania z nowej możliwości _ - ocenił.

_ - Na to czy faktycznie tak się stanie, będziemy musieli poczekać, zobaczyć jak rozwinie się sytuacja związana z kursem franka _ - zaznaczył.

Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe przepisy zdecydowanie łagodzą rygory ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Adwokat z firmy Hills LTS Marcin Piotrowski również twierdzi, że konsekwencją decyzji SNB, a co za tym idzie wzrostu wysokości rat kredytów frankowych, być wzrost liczby upadłości konsumenckiej w Polsce. _ - Zgodnie z obecnym stanem prawnym możliwe jest takie prowadzenie postępowania upadłościowego, by osobom fizycznym umorzyć długi, o ile ich spłata byłaby niewykonalna w postępowaniu upadłościowym. Konsekwencją powyższego jest stworzenie możliwości na niepełne (choć w możliwie jak najwyższym stopniu) zaspokojenie wierzycieli. Celem takiej regulacji jest osiągnięcie sytuacji, w której dłużnik będzie mógł zacząć życie z tzw. czysta kartą _ - wyjaśnił.

_ - Postępowanie upadłościowe może być prowadzone również wówczas, gdy dłużnik ma tylko jednego wierzyciela. W obecnej sytuacji może stanowić podstawę do skutecznego złożenia wniosku o upadłość konsumencką przez tzw. frankowiczów - wówczas, gdy jedynym niezaspokojonym wierzycielem jest bank, a jedynym długiem, którego nie jest w stanie obsługiwać dłużnik jest kredyt bankowy _ - dodał.

Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka ostrzega jednak przed pochopnym korzystaniem z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

_ - Byłbym bardzo ostrożny w tej kwestii. Namawianie Polaków by korzystali ze ścieżki upadłości konsumenckiej nie jest najlepszym rozwiązaniem. To jest droga donikąd. Podjęcie takiej decyzji wiązać się będzie ze stratą nieruchomości, a jednocześnie kredytobiorca nie uwolni się całkowicie od długów. Ponadto osoby takie będą na wiele lat stygmatyzowane i to nie tylko przez instytucje finansowe _ - podkreślał wiceszef ZBP.

Dodał jednocześnie, że sytuacja nie jest aż tak katastrofalna jak niektórzy twierdzą. _ - Należy pamiętać, że szwajcarski bank centralny wraz z +uwolnieniem kursu franka+ obniżył stopy procentowe o 0,5 pkt proc. To pozwoli zamortyzować wzrost kursu franka co najmniej o 50 proc. _ - wskazał.

_ - Mocno przesadzone są więc szacunki pokazujące, że kwota raty kredytu w helweckiej walucie wzrośnie o ok. 400 zł. To nie jest prawdą, gdyż obniżenie stopy procentowej zmniejszy ten wzrost co najmniej o połowę. Nie będzie to więc jakaś niebotyczna podwyżka, która miałaby zrujnować polskie gospodarstwa domowe zadłużone we franku. Oczywiście, wszystko zależy od dochodów, bo to one świadczą o możliwościach regulowania przez nas zobowiązań _ - dodał.

W podobnym tonie wypowiada się analityk Home Broker Marcin Krasoń. W jego ocenie sytuacja z wysokim kursem franka może mieć przełożenie na to, że bankom zacznie przybywać klientów z ryzykownym portfelem.

Zaznaczył, że choć nie ma oficjalnych danych o tym, ile i które banki mają klientów z kredytami we frankach, to z informacji prasowych wynika, iż cztery banki mają ich najwięcej. Są to: Bank Millennium, Getin Bank, PKO BP i mBank. _ Po notowaniach giełdowych widać, które banki na giełdzie tracą w tych ostatnich dniach _ - dodał.

_ - Powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego 35 tys. kredytów we frankach nie jest spłacanych w terminie. Dane te są czasu, gdy frank kosztował 3,5 zł. Zakładam, że jak frank drożeje, to ta liczba się zmienia. To oznacza, że odsetek +złych klientów+ w tych bankach będzie rósł _ - ocenił.

Zdaniem Krasonia, nie jest jednak tak, że problem ze spłatą raty kredytu pojawi się z miesiąca na miesiąc. - _ Sytuacja z drogim frankiem musiałaby potrwać ładnych parę miesięcy, żeby to jakoś zaczęło być zauważalne. Nawet, jak ktoś nie zapłaci jednej raty, to nie od razu ma poważny problem. Taka sytuacja może zaistnieć dopiero po kilku miesiącach _ - powiedział.

W jego ocenie, kredytobiorca we franku powinien _ zachować zimną krew, mieć chłodną głowę i czekać _.

Czytaj więcej w Money.pl
Od dziś Litwini rozliczają się tylko w euro - _ Ten bardzo skomplikowany proces zmiany waluty przebiega sprawnie _ - powiedział minister spraw wewnętrznych Juozas Bernatonis.
Pomysł PiS na _ frankowiczów _. Dobry? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wezwali rząd do pomocy zadłużonym.
_ Są narzędzia do ratowania zadłużonych _ Są narzędzia dla ratowania osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich - t ak mówił szef klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.
Nie najlepszy początek tygodnia dla złotego Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia ponad grosz wobec głównych walut.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)