Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy już nie chcą pracować w Polsce. Nadzieją Azjaci

504
Podziel się:

Coraz więcej Ukraińców planuje wyjechać z Polski. Dlatego firmy rozglądają się za pracownikami z Azji. Rząd już prowadzi rozmowy z władzami Filipin.

Azjaci atrakcyjni na polskim rynku pracy
Azjaci atrakcyjni na polskim rynku pracy (OTTO Work Force)

Firmy coraz częściej sięgają po pracowników z Dalekiego Wschodu, ponieważ w sezonie brakuje pracowników z Ukrainy, którzy wybierają pracę w innych krajach Europy Zachodniej. Rząd prowadzi rozmowy z władzami Filipin odnośnie ustalenia zasad współpracy w sprowadzeniu pracowników z tego kraju do Polski.

Według tegorocznego raportu OTTO Work Force, 37 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy „rozważa” lub „raczej rozważa” wyjazd do innego kraju niż Polska. Jedynie 16 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie bierze pod uwagę dalszej emigracji zarobkowej. Ankietowani wskazali wyższe zarobki (62 proc.) jako decydujący powód ich wyjazdu. Destynacje, które biorą pod uwagę to głównie Niemcy (40 proc.), Wielka Brytania (15 proc.), Holandia (14 proc.), Norwegia (13 proc.), Włochy (9 proc.) i Francja (8 proc.).

- Na pewno jest to problem dla naszej gospodarki, dla wielu firm, których działania są oparte na pracy pracowników ze Wschodu. Ogólnie brakuje nam bardzo dużo osób na rynku, mamy problem ze znalezieniem siły roboczej, więc musimy myśleć o tym, co dalej – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny OTTO Work Force.

Dlaczego Ukraińcy wyjeżdżają do innych krajów niż Polska?

**

**

Zobacz też: Minister o wyzysku Ukraińców: "Czasami są problemy, jak z polskimi pracownikami"

Z jednej strony Polska wprowadziła ruch bezwizowy dla Ukraińców, z drugiej coraz większa liczba państw wprowadza ułatwienia w legalnym podejmowaniu pracy np. Czechy. Dlatego Polska zmuszona jest do coraz większego konkurowania z innymi państwami w pozyskiwaniu i zatrzymaniu pracowników. A przedsiębiorstwa rekrutujące pracowników rozszerzają poszukiwania coraz dalej – w Indiach, Nepalu, Wietnamie, czy na Filipinach

- Strategia ściągania pracowników z Azji jest jedyną opcją, która podtrzyma naszą gospodarkę, kiedy zabraknie nam siły roboczej z Europy. Tę sytuację widzi również polski Rząd, który zamierza ułatwić imigrantom spoza UE otrzymywanie zezwoleń na pracę – podkreśla Tomasz Dudek.

- Dodatkowo, według pracodawców, pracownicy z dalekiego Wschodu łatwo aklimatyzują się w Polsce. Statystyki mówią, że obecnie w Polsce jest około 30 tys. pracowników z Azji. Ta liczba z pewnością wzrośnie w drugiej połowie tego roku – dodaje Dudek.

W projekcie pt. „Badania naukowe na rzecz rozwoju usług OTTO Work Force Polska” zrealizowanym w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej Mozart 2017/2018 przebadano 514 pracowników tymczasowych z Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(504)
Kau
5 lata temu
Fuck zwolenników multi-culti. Polska dla białych.
Kau
5 lata temu
Lać pracodawców co nie chcą zatrudniać polaków a w ich miejsce biorą ladaco.
ja
6 lat temu
łatwiej byłoby może zdecydowanie zachęcić Polaków z zagranicy by wrócili do Polski. Nie ma żadnej kampanii, zdecydowanej pomocy
Max
6 lat temu
To wszystko bardzo zle sie skonczy,takie mieszanie kultur i ciagla emigracja doprowadzi do wojny w Europie.
Magda z gremi...
6 lat temu
Przy takim bezrobociu, kto chce, to juz pracuje, na dużą skalę nie da się już chyba nigdzie w Polsce nikogo zatrudnić, tzn. pojedyncze osoby tak, ale nie kilkanaście, czy kilkadziesiąt. Duży socjal, kolejne dopłaty i jest wielu takich , którzy pracować nie chcą, bo "im się to nie opłaca". Zainteresowani pracą są natomiast Ukraińcy. Są tacy, którzy wolą zarobić mniej i pracować po 8h/dz, są też tacy, którzy sami stawiają warunek, że chcą pracować po 10h/dz, aby zarobić więcej. Jeśli prace są proste, to pensje adekwatne. Ponadto dostają zakwaterowanie, nie rzadko dojazd do pracy, inne benefity. Także nie jest tu pokrzywdzony ani Polak, ani Ukrainiec. Pracuję w agencji, która w przeciueństwie do wielu innych dba o pracowników. Wiemy, że warto. #DbamyoPracowników
...
Następna strona