Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w systemie podatkowym. Rząd przyjął odwrócony VAT na elektronikę

0
Podziel się:

Stosowanie tego mechanizmu dotyczyć będzie między innymi telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier.

Zmiany w systemie podatkowym. Rząd przyjął odwrócony VAT na elektronikę
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Stosowanie tego mechanizmu dotyczyć będzie między innymi telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier - przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych.

Jak wskazano w rządowym komunikacie, jednym z głównych celów proponowanych rozwiązań jest zwiększenie skuteczności w walce z oszustwami podatkowymi, polegającymi na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu. _ Zmian oczekują przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy, którzy ze strony oszustów podatkowych doświadczają nieuczciwej konkurencji _ - podkreśliło Centrum Informacyjne rządu.

Dodano, że uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne również dla budżet państwa, który ponosi z tego powodu straty.

CIR wskazał, że w projekcie nowelizacji zaproponowano regulacje ograniczające nadużycia w płaceniu podatku VAT. Chodzi o rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) do obrotu takimi towarami jak: niektóre postacie złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Ponadto nowe przepisy przewidują wprowadzenie informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, które będą składane przez sprzedawców. Na podstawie danych z tych informacji będzie można sprawdzić, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku.

Nowela przewiduje też korektę listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych: wyłączenie niektórych postaci złota w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem; rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu.

W projekcie zaproponowano również podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). _ Rozwiązanie to ma ograniczyć nadużycia w rozliczaniu podatku VAT przez podmioty działające w branży paliwowej _ - wskazał CIR.

Nowela wprowadza też regulacje mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów o VAT do prawa unijnego. _ Wprowadzono zasady dotyczące wyliczania stosownego współczynnika (proporcji) umożliwiającego odliczenie podatku naliczonego w prawidłowej wysokości w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych (tzn. działalności podlegającej i niepodlegającej VAT), w tym zaproponowano przykładowe metody służące proporcjonalnemu odliczaniu VAT _ - wskazał CIR.

_ Doprecyzowano też zasady postępowania w przypadku zmiany zakresu wykorzystywania zakupionych towarów i usług do działalności podlegającej VAT (korekta) _ - dodano w rządowym komunikacie.

Projekt wprowadza też zmiany dotyczące stosowania tzw. ulgi na złe długi przez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu. _ Ulga na złe długi jest instrumentem, który pozwala podatnikowi na skorygowanie rozliczonego VAT w przypadku braku otrzymania od kontrahenta zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży _ - wyjaśnił CIR.

_ Wprowadzenie rozwiązań ograniczających nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT w obrocie niektórymi artykułami elektronicznymi, jak również w branży paliwowej, obrocie stalą i metalami szlachetnymi przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez uczciwych podatników oraz będzie służyć polepszeniu sytuacji w branżach dotkniętych nieuczciwym procederem _ - podkreślono w rządowym komunikacie.

W poniedziałek minister finansów Mateusz Szczurek wskazywał, że zaproponowane przez jego resort zmiany mają ułatwić walkę z przestępczością podatkową. _ Jeżeli chcemy utrzymywać podatki na niskim poziomie lub chcemy je obniżać to muszą być płacone powszechnie. Stąd zwalczanie przestępstw i nadużyć podatkowych jest ciągłą pracą, której jednym z elementów jest przygotowany przez nas projekt nowelizacji ustawy o VAT _ - mówił.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)