Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Wzrost akcyzy zachęci do przemytu? Były szef KAS tłumaczy

Podwyżka akcyzy sprowokuje do wzrostu szarej strefy? - Nie jest to tak do końca prawda. Widzimy wzrost akcyzy, widzimy historycznie, że papierosy drożeją, ale można więcej paczek kupić w ciągu roku za realne pieniądze. Nie zgodziłbym się z tą tezą, bo w 2015 roku mieliśmy ponad 18 procent szarej strefy w papierosach, w tej chwili mamy dokładnie 5,5 procenta szarej strefy. To dobre wyniki działania KAS, widzimy uszczelnienie systemu. Dodatkowo granice są na tyle uszczelnione, że należy oczekiwać, iż przemyt będzie jeszcze niższy - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Cybulski, były wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

4
Podziel się:
KOMENTARZE
(4)
Takie to pros...
2 lata temu
Moga nawet najtansze fajki zrobic 30zl,mnie wychodza 2zl.
To tylko busi...
2 lata temu
Przemyt? Papierosy można produkować na miejscu. Banderola akcyzy też nie jest taka trudna do podrobienia. I naprawdę wielu palaczy sprawdza akcyzę? A podatek to duża część ceny tytoniu. Czyli czysty zysk dla producenta papierosów z podrobioną akcyzą. Trudno też sprawdzić w jakim punkcie rynku papierosy wchodzą do sprzedaży. Można porównać ilość sprzedanych paczek z wysokością wpłaconego podatku akcyzowego. Czyli porównać,VAT,podatek dochodowy i akcyzę. Trudniej zauważyć gdzie towar znajduje odbiorców. Przy tak wysokim zysku można rozproszyć towar po całym kraju. Można również podrobić kasy fiskalne i kontrolować punkty sprzedaży. Większość klientów paragony wyrzuca. Z paragonami elektronicznymi podobnie. Nie każdy klient księguje transakcje.
wyjaśniam
2 lata temu
Nie jest to tak do końca prawda. Nie jest to dak do końca kłamstwo. W zasadzie to tak, wzmoży przemyt, zmniejszy zyski państwa.
Krzywa Laffer...
2 lata temu
Oj, krzywa Laffera się kłania, podobnie było z próbą podniesienia akcyzy na alkohol, chyba 2007-2008, bo wpływy malały, bo obniżeniu (Belka sie zgodził na wniosek looby) wpływy wzrosły.