Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wzrost płacy minimalnej. Zdaniem ekonomistów to problem

18
Podziel się:

Rząd zapowiada podwyżkę płacy minimalnej w 2020 r. do 2450 zł brutto, wynagrodzenie godzinowe ma wzrosnąć do 16 zł. U pracowników budzi to radość, ale ekonomiści mówią o wadach tego pomysłu.

Minimalna pensja w górę o 200 zł. Ekonomiści wymieniają wady projektu
Minimalna pensja w górę o 200 zł. Ekonomiści wymieniają wady projektu (East News)
bEKVxVXF

We wtorek rząd przyjął propozycję resortu pracy dotyczącą podniesienia płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2020 r. Polacy będą zarabiać minimum 2450 zł brutto. To 200 zł więcej niż obecnie. Najmniej zarabiających na pewno cieszą takie doniesienia, jednak zdaniem ekonomistów sprawa płacy minimalnej nie jest taka prosta.

- Chcemy żeby płaca była bardziej godna, aby ludzie zarabiali na poziomie europejskim. Stąd podwyżka płacy minimalnej o 200 zł – twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

bEKVxVXH

Problem w tym, że za takie pieniądze trudno przeżyć miesiąc w wielkiej metropolii, dysproporcje regionalne są więc spore. Do tego najmniejsze firmy mogą nie nadążyć za podwyżkami, a to z kolei grozi ich bankructwem. W rozmowie z "Pulsem Biznesu" ekonomiści ocenili nowy projekt rządu w sprawie płacy minimalnej.

Zdaniem Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, proponowana podwyżka jest racjonalna, warto by się jednak pochylić nad zróżnicowaniem geograficznym. Podkreślił, że takie rozwiązanie jest stosowane w kilku zachodnich państwach, z kolei u nas jest "politycznie drażliwe".

- Byłoby to rozwiązanie fair, ponieważ realia wynagrodzeń w metropoliach i na prowincjach różnią się znacznie - twierdzi ekspert. Jak dodał, pozytywnym aspektem wzrostu płacy minimalnej jest przerzucenie obciążania podatkowego z pracownika na pracodawcę. Jednak dla tych drugich to może być kolejny problem.

- Podwyżka płacy minimalnej to kolejne z działań, które ma przesunąć punkt ciężkości z obciążeń fiskalnych z pracownika na pracodawcę. Działanie rządu jest uzasadnione, ale wprowadzane jest za szybko, by przedsiebiorstwa mogły dostosować się do nowych realiów - twierdzi Benecki na łamach "Pulsu Biznesu".

bEKVxVXN
Zobacz także: Obejrzyj: Pensja minimalna w górę. Ważny impuls, by pracować

Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński również twierdzi, że jedna płaca minimalna dla całej Polski to poważny problem, który ogranicza pozytywny wpływ na gospodarkę. Jak zaznacza, problemem jest to, że płacę minimalną odnosi się do średniego wynagrodzenia. Jednak średnią powinno wyliczać się inaczej niż w oparciu o całą Polską.

bEKVxVXO

Ekonomista podkreśla, że wielkie firmy mają siedziby w największych miastach. Natomiast te małe są rozrzucone po całej Polsce, pojawiają się nawet w najmniejszych miejscowościach, gdzie często są jedynymi pracodawcami. - Możliwości zwiększenia tam wydajności jest dużo mniej niż metropoliach. Kiedy GUS publikuje dane o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach do 9 pracowników, gdzie pracuje większość Polaków, to okazuje się, że średnia płaca wynosi w nich 2200-2900 zł - mówi w "PB" Piotr Soroczyński.

Zdaniem ekonomisty podwyżka płacy minimalnej ma uzasadnienie, ale decydujący o tym powinni wziąć pod uwagę fakt, że dla żyjących w metropoliach ta stawka nie zapewnia minimalnego standardu życia, z kolei w małych ośrodkach może prowadzić do bankructw firm i wzrostu bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKVxVYi
KOMENTARZE
(18)
Tes
2 lata temu
Pseudo ekonomiści wierni wyznawcy guru Balcerowicza.
jacek
2 lata temu
No nic, chlebek, masełko też muszą zdrożeć.
byznesman
2 lata temu
wzrośnie składka na ZUS I O TO CHODZI
bEKVxVYj
Waleryś
2 lata temu
No w Polsce najlepiej nigdy nie podwyższać płacy minimalnej niech będzie zawsze bieda i ubustwo wtedy wszystkim przedsiębiorcom i ekonomistom będzie pasować
hen
2 lata temu
Koniecznie płace minimalna trzeba powiazać z wynagrodzeniami ekonomistyów w Polsce . To jedyne rozzwiazanie z pewnoscia zlikwiduje ich opory i zako nczy myslenie polak pracownik mniej ni9z minimalna praca.....