Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zamieszki w USA. Kto naprawdę najwięcej stracił na koronakryzysie?

6
Podziel się:

Trwające od ponad tygodnia zamieszki w Stanach Zjednoczonych wybuchły po zabójstwie przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda, oskarżonego o posłużenie się w sklepie fałszywym czekiem. Do incydentu doszło w warunkach recesji o niespotykanej dotąd skali, która dotknęła USA w wyniku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Zamieszki w USA. Kto naprawdę najwięcej stracił na koronakryzysie?
Zamieszki w USA (PAP, PAP/EPA/ALBA VIGARAY)

Choć pierwsze przypadki zakażeń pojawiły się w końcu stycznia, to dopiero w połowie marca zaraza objęła cały kraj. Od 23 marca wszystkie władze stanowe wprowadziły różne formy utrzymywania dystansu społecznego, a w ślad za nimi poszły decyzje o ograniczeniu lub zaniechaniu działalności w wielu sektorach gospodarki.

Na wyjątkowo elastycznym amerykańskim rynku pracy stopa bezrobocia zareagowała natychmiast, zwiększając się, wg danych Bureau of Labor Statistics (BLS), z 3,5% w lutym i 4.4% w marcu do 14,7% w kwietniu. W podziale rasowym między lutym a kwietniem stopa bezrobocia wzrosła wśród białych - z 3,1% do 14,2%, wśród Afroamerykanów – z 5,8% do 16,1%, wśród Latynosów - z 4,4% do 18,9% oraz wśród osób pochodzenia azjatyckiego – z 2,5% do 14,5% (wykres 1).

Te poziomy dla wszystkich grup etnicznych, za wyjątkiem Afroamerykanów, były najwyższe w całej historii oczyszczonych z efektów sezonowych wyników badań rynku pracy, prowadzonych w USA od stycznia 1948 roku.

Zobacz także: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda

Na kanwie tych danych Fairlie, Couch i Xu (NBER 2020) postawili w opublikowanym ostatnio artykule dwa pytania. Po pierwsze, czy epidemia dysproporcjonalnie silniej uderzyła na rynku pracy w Afroamerykanów i Latynosów w porównaniu z osobami białymi oraz po drugie, jaki wpływ na zróżnicowanie sytuacji na rynku pracy poszczególnych grup etnicznych miały, w warunkach epidemii, takie czynniki jak lokalizacja branżowa miejsca pracy, wykonywany zawód czy poziom wykształcenia – czy je chroniły przed bezrobociem, czy raczej mu sprzyjały?

W pierwszej kwestii stwierdzili, że w odniesieniu do Afroamerykanów, utrzymująca się w normalnych czasach relacja dwukrotności stopy bezrobocia w porównaniu z białymi, w okresie pandemii nawet się zmniejszyła. Natomiast w wypadku Latynosów relacja stopy bezrobocia względem stopy bezrobocia wśród białych wyraźnie wzrosła.

Wynik ten potwierdził się zarówno przy zastosowaniu oficjalnej miary stopy bezrobocia stosowanej przez BLS jak i tzw. górnej granicy tej stopy, ustalonej przy definicji bezrobocia poszerzonej o osoby zatrudnione, ale faktycznie w danym okresie nie pracujące oraz o osoby nieaktywne zawodowo w danym okresie, ale zainteresowane podjęciem pracy (wykres 2). Jednak kwietniowe poziomy górnej granicy stopy bezrobocia wśród Afroamerykanów i Latynosów okazały się alarmująco wysokie.

Zatem choć sytuacja mniejszości etnicznych na amerykańskim rynku pracy uległa w okresie pandemii wyraźnemu pogorszeniu, to jednak nie było to na ogół pogorszenie dysproporcjonalnie duże w porównaniu z osobami białymi, a wśród czynników różnicujących nie dominował czynnik rasowy, lecz raczej lokalizacja branżowa zajmowanych miejsc pracy, wykonywany zawód i poziom wykształcenia. Można jednak też argumentować, że te inne czynniki nie są całkowicie niezależne od czynnika rasowego.

Wprowadzenie ACA poprawiło dostęp do opieki zdrowotnej i wcześniejszą diagnostykę wielu chorób wśród ludności afroamerykańskiej niemniej nadal występują, w przekroju stanowym, duże rozbieżności pomiędzy ludnością białą i Afroamerykanami w zakresie wskaźnika umieralności matek (3 razy częściej umierają kobiety czarnoskóre), niemowląt (dwukrotnie wyższa umieralność), ze względu na choroby serca, cukrzycę, raka i inne problemy zdrowotne.

Rozszerzenie Medicaid było pierwotnie zapisane w ACA jako wymóg dla wszystkich stanów jednakże z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego z 2012 r. obecnie jest to jedna z opcji dla stanów. Do tej pory 37 stanów rozszerzyło zasięg Medicaid. Stany, które nie rozszerzyły ubezpieczenia w dużej mierze skoncentrowane są w południowej części Stanów Zjednoczonych, tam gdzie ludności afroamerykańskiej jest najwięcej.


Katarzyna Bąkowska, Krzysztof Marczewski

Artykuł pochodzi z tygodnika ekonomicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

Bibliografia

Bureau of Labor Statistics, The Employment Situation – April 2020, Department of Labor, United States of America. USDL-20-0815, May 2020

Fairlie R.W., Couch K., Xu H., The Impact of Covid-19 on Minority Unemployment: First Evidence from April 2020 CPS Microdata, NBER Working Paper Series, Working Paper 27246 http://www.nber.org/papers/w27246 May 2020

Taylor J., Racism, Inequality, and Health Care for African Americans, December 19, 2019, The Century Foundation, https://tcf.org/content/report/racism-inequality-health-care-african-americans/?agreed=1&agreed=1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Janek
4 lata temu
Ale dzieci na zdjęciu xD Pewnie dnia w pracy nie byli, w minecrafta grali
alib
4 lata temu
sami przebierancy, graja na waszych emocjach bandycko
pracujzyj
4 lata temu
czy czarny chce pracować jak biały ? jak tak rozdawać równo pracę
Tn
4 lata temu
Hej rasiści z Wp. białego można nazwać białym ale czarnego już Afroamerykaninem, dlaczego nie czarnym?
qwardian
4 lata temu
A moja kochana katolicka Polska wieś spokojna kiedy świat wokoło płonie..