Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy może przysługiwać dłużej. Jest deklaracja minister

163
Podziel się:

Istnieje możliwość przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Obecnie zasiłek ten wypłacany jest do 28 czerwca.

Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała kolejne przedłużenie zasiłku opiekuńczego
Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała kolejne przedłużenie zasiłku opiekuńczego (PAP)

- Istnieje możliwość przedłużenia tego zasiłku, ale wchodzimy w okres letni, gdy w sytuacji niezwiązanej z kryzysem czy pandemią rodzice też zabezpieczają ten czas swoim dzieciom - powiedziała Maląg dziennikarzom po debacie w Centralnym Domu Technologii. - Dlatego myślę, że tutaj warto też rozważyć, zobaczymy też, jak będą funkcjonowały dyżury w żłobkach, przedszkolach i będziemy wtedy podejmować decyzję.

Na pytanie czy kryteria przyznawania zasiłku nie uległyby zmianie, odpowiedziała, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. - Mamy jeszcze dwa tygodnie do końca czerwca i będziemy odpowiednio wcześniej informować - wskazała.

Od 6 maja samorządy mogą stopniowo otwierać żłobki i przedszkola. Jednak nie wszystkie zostały dotychczas otwarte, a z możliwości posyłania dzieci do przedszkoli korzystało (według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z początku czerwca) około 10 proc. rodziców.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS

Od 25 maja istnieje możliwość organizowania zajęć wychowawczo-dydaktycznych dla dzieci z klas I-III, ale wieku rodziców nie korzysta z tej możliwości.

Rodzice i opiekunowie, którzy nie decydują się na posłanie dziecka do żłobka, przedszkola mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Termin jego wypłaty był kilkukrotnie przedłużany, ostatnio do 28 czerwca.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków zakłada ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, a także w przypadku podjęcia decyzji o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(163)
tata
4 lata temu
to prawda ze niektóre osoby wykorzystują opiekuncze, a mogą isc do pracy, np w czerwcu tylko moja córka z całej grupy chodziła i przedszkole otwarte było ale rodzice woleli w domu siedzieć. Natomiast zasiłek musi być przedłużony dla tych dzieci co placowki sa pozamykane, a w lipcu mam zamknięte przedszkole, a przedszkola dyżurujące są również są pozamyka nie mam z kim dziecka zostawić, w sierpniu żłobek dla syna zamykają co mam zrobić??!!!
Arek
4 lata temu
Niech lepiej szybciej się zastanowią co z tym zrobić,zlobki i przedszkola nie funkcjonują normalnie,nie przyjmujacwszystkich dzieci,cały czas jest ograniczona ilość,rodzice pracujące wakacje i musza gdzieś oddać dzieci..,jeśli nie ma dyżurujących placówek powinni otrzymać pomoc !
mama
4 lata temu
Mam niepełnosprawne dziecko z którym siedzę na opiece od marca i myślałam że wrócę do pracy od 29.06 ale ośrodek edukacyjno- rehabilitacyjny z którego korzystamy 12 miesięcy w roku nie będzie otwarty w wakacje i syn zostaje bez opieki, Do tych narzekających może macie jakiś pomysł żebym mogła pracować i nie zbijać bąków. Dodam że pracuje 30 lat w tym kraju i odprowadzam podatki.
gucio
4 lata temu
Pani Minister. Do 28 czerwca można, ale na chwilę obecną nie ma podstaw do naliczenia świadczenia za ten okres. Pracownicy pomimo złożonego wniosku o zasiłek opiekuńczy muszą składać jednocześnie wnioski o urlop wypoczynkowy ponieważ brak podstawy prawnej do naliczenia. Medialnie wszystko gra, a w rzeczywistości brak spójności tego co jest mówione, a tego co jest robione. Z uwagi na powyższe proszę o zamknięcie bieżącego tematu, a następnie prowadzenie dalszych wywodów.
AP
4 lata temu
Jak narazie nie ma ustawy uchwalonej
...
Następna strona