Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zlecenia z pełnym ZUS-em. Wyższe koszty pracy, ale i wyższe emerytury

75
Podziel się

Przepisy wprowadzające pełne ozusowanie umów zlecenia mogą zacząć obowiązywać już w 2020 r. Dla firm oznacza to większe koszty pracy. Pytanie, kto: zleceniobiorca czy zleceniodawca – weźmie na siebie ich ciężar.

Składki do ZUS od umowy zlecenia pobierane są na innych zasadach niż od umów o pracę
Składki do ZUS od umowy zlecenia pobierane są na innych zasadach niż od umów o pracę (Fotolia)
bDYLBJwB

Umowa zlecenia jest dla wielu pracujących atrakcyjna formą współpracy. Wprawdzie nie gwarantuje zabezpieczenia emerytalnego, ale za to więcej pieniędzy na koniec miesiąca wpływa na konto zleceniobiorcy. Dziś jest tak, że osoba pracująca na umowie zleceniu płaci ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od nadwyżki pracodawca nie odprowadza już składki.

Jeśli natomiast umowa zlecenia nie jest jedyną podstawą składek (bo zainteresowany ma też umowę o pracę w innej firmie), to jeśli na etacie zarabia co najmniej minimum ustawowe, to ZUS-u od zlecenia w ogóle się nie odprowadza. Przepisy mogą się jednak wkrótce zmienić – ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

bDYLBJwD

Jeśli zaczną obowiązywać regulacje, nad którymi pracuje PiS, w pierwszy ale być może i drugim wariancie, zatrudnieni zapłacą składkę w pełnej wysokości.

Zobacz także: Obejrzyj: Wysoka emerytura Donalda Tuska. "Urzędnicy unijni to specjalna grupa"

Po co zmiany? By zasilić konta pracownicze w ZUS-ie. Dzięki temu w przyszłości zleceniobiorcy będą mieć wyższe emerytury, ale odbędzie się to kosztem aktualnych zarobków. "DGP" szacuje, że w przypadku umowy na 3 tys. zł miesięcznie koszty składki wzrosną o ok. 300 zł. Pytanie, czy podwyżkę pracodawcy wezmą na siebie czy zrekompensują ja sobie z budżetu przeznaczonego na pracownika.

bDYLBJwJ

Na zmianie skorzysta ZUS, bo wyższe składki mogą oznaczać wpływy wyższe o ok. 3 mld zł.

Z danych GUS wynika, że na koniec września na zleceniu pracowało 1,1 mln osób.

Informator "DGP", jeden z członków rządu przekonuje, że zmiany mogą zacząć obowiązywać już w przyszłym roku.

bDYLBJwK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYLBJxe
KOMENTARZE
(75)
Piter
rok temu
ZUS powinien być zlikwidowany a w jego miejsce wprowadzić tylko indywidualne konta bankowe z których można by było płacić za wszystkie zabiegi,operacje leki itp oraz odkładać na emeryturę bez pośrednika jakim jest złodziejami skundlony ZUS.
Loki
rok temu
A potem się okaże, że choć mi zabierano całe życie - nie ma z czego wypłacać bo ZUS leży i kwiczy
Oszołomstwo
rok temu
Jakim trzeba być kretinos, by wciskać ludziom kit w stylu - teraz ci zabierzemy więcej, ale za 45 lat to dostaniesz krocie - W kraju, w którym emerytury rozpływają się w mgnieniu oka - ci zabiorą OFE, tamci PKK a jeszcze inni IKE. Albo przyjdzie taki jeden i obieca - że najlepiej to dać wszystkim równe emerytury... No ale zaraz? To mi zabierano więcej, bym miał więcej? A teraz ma być równo?
bDYLBJxf
doktorek
rok temu
Powinno się uzusowić wszystkie umowy. Wtedy pracodawcy przestaną kombinować, bo po co, skoro składki trzeba płacić od każdej umowy. Jeśli będą to tylko umowy-zlecenie, to nagle okaże się, że połowa Polaków pracuje na umowę o dzieło.
jarek
rok temu
A co tam słychać ze złodziejskim KRUS-em, gdzie banda cwaniaków nie płaci nic, a coś dostaje?
...
Następna strona