Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Dodatek covidowy liczy się do zasiłku. To dodatkowy koszt dla szpitala

7
Podziel się:

Podwyższone dodatkiem covidowym wynagrodzenie przekłada się na wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Dodatek covidowy liczy się do zasiłku. To dodatkowy koszt dla szpitala
Lekarze (Flickr, Hospital CLÍNIC CC BY-ND 2.0 Flickr)

Dodatek covidowy jest specjalną premią dla lekarzy, którzy podejmują się walki z pandemią, narażając się na bezpośredni kontakt z pacjentami zarażonymi koronawirusem.

To dodatkowe 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (maksymalna kwota dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł), niezależnie od liczby godzin spędzonych przy pacjencie.

Zobacz także: Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków. "Zostaliśmy oszukani"

Jest więc elementem wynagrodzenia wypłaconego medykom i dlatego powinien być uwzględniany przy obliczaniu wysokości świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" Filip Firut, radca prawny z kancelarii Sendero Kania, Lubaszka, Michalski i Wspólnicy sp.k.

Oznacza to, że lekarki, które będą przebywać na zwolnieniu macierzyńskim, otrzymają wyższe świadczenia. Również medycy, którzy pójdą na zwolnienie, otrzymają wyższy zasiłek. A to już koszt dla szpitali, pisze "Rzeczpospolita".

Jak wyjaśnia dziennik, świadczenia długoterminowe wypłaca ZUS, ale za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca.

Według opinii Tomasza Lasockiego, adiunkta w Katedrze Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego, część tego zasiłku jako pochodnej dodatku covidowego również powinno podlegać finansowaniu z tych samych środków budżetu państwa co sam dodatek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Kobielus Karo...
3 lata temu
Witam serdecznie, mi nie naliczono tego dodatku, związki zawodowe będą wyjaśniać sprawę, bielski ZUS przesłał informacje do zakładu,że się nie należy bo epidemia wygasła,co z naszymi składkami z tego dodatku?
covid-19
3 lata temu
Gdzie jak gdzie ale w szpitalach kowidowych zarabia się najlepiej w szpitalach ogólnych takiej kasy nie ma więc każda mucha ciągnie do nektaru gdzie nie ma żadnej odpowiedzialności .
misiek
3 lata temu
Ciapaki rozdają kasę za nic woęc się bierze. Są tak nieudolni że szok
Marek
3 lata temu
"zabijamy Was, bo nam za to płacą"
Jacek
3 lata temu
W żłobku jest jedno dziecko lekarza. Rozumiem że żłobek będzie czynny?