Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kursy walut. Wzrosty nawet o kilkanaście groszy. Fatalny tydzień złotego

42
Podziel się

Tak mocnego osłabienia złotego nie było od marca. W tym tygodniu kursy najważniejszych walut wzrosły o kilkanaście groszy. Funt sięga już prawie 5 zł, a euro przekroczyło 4,55 zł.

Kursy walut. Wzrosty nawet o kilkanaście groszy. Fatalny tydzień złotego
Kursy walut. Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDShwrTp

- Dla złotego ten tydzień jest bardzo słaby. Notowania dolara w ekspresowym tempie wzrosły o 15 groszy, ale złoty tracił też mocno względem euro, a frank był wczoraj najdroższy od maja - wylicza Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

Rynkowi obserwatorzy podkreślają wzrost niepewności wśród inwestorów, który objawia się ucieczką kapitału do tzw. bezpiecznych przystani. Tracą na tym bardziej ryzykowne waluty, takie jak choćby złoty. W efekcie kursy wymiany poszły mocno w górę.

bDShwrTr

Jeszcze na początku tygodnia na foreksie można było kupić euro po 4,45 zł, a w ostatnich kilkunastu godzinach kurs przebił 4,56 zł. Tak dynamicznego wzrostu w skali tygodnia nie było do marca, gdy na rynkach mieliśmy panikę wywołaną pierwszą falą koronawirusa.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Jeszcze więcej, bo o 13 groszy od poniedziałku podrożał dolar. Wrócił tym samym do poziomu z lipca, czyli 3,90 zł. Zdaniem analityków warto zwracać baczną uwagę na ruchy na dolarze, bowiem pogłębiający się kryzys może podbijać notowania amerykańskiej waluty.

bDShwrTx

Z niepokojem na wykresy zerkają też kredytobiorcy spłacający zobowiązania we frankach. Jeszcze na początku września mogli wymienić złotówki na franki po kursie 4,04. W poniedziałek było to już niecałe 4,13 zł, a w piątek za szwajcarską walutę trzeba dać 4,21 zł.

Tylko w związku ze wzrostem kursu w ciągu niecałego miesiąca, rata kredytu we frankach może być wyższa o około 4 proc.

Ciekawie jest też na funcie. Brytyjska waluta znowu może być po 5 zł. Od tego okrągłego poziomu dzielą nas niecałe 2 grosze. Do szczytów z kwietnia (5,20 zł) jeszcze trochę brakuje, ale przy kilkunastu groszach wzrostu tylko w tym tygodniu, nie musi to być odległa perspektywa.

bDShwrTy

- Duży ruch na walutach spowodowany jest głównie redukcją ekstremalnego pozycjonowania. Było ono wynikiem podejścia wielu inwestorów na zasadzie "hulaj dusza, piekła nie ma". Skoro Fed dostarcza nieograniczoną ilość dolarów, warto obstawiać osłabienie dolara i wzrost wycen ryzykownych aktywów. Teraz mamy odwrotną sytuację - zauważa Przemysław Kwiecień.

Eksperci mówią o niechęci inwestorów do podejmowania ryzyka. Skąd ta awersja? M.in. z obaw o konsekwencje gospodarcze rosnącej liczby chorych na koronawirusa. Wystarczy wspomnieć o nowym rekordzie w Polsce - w piątek przybyło 1587 nowych chorych.

- To czego boją się rynki to nie same statystyki zachorowań, ale wynikające z nich restrykcje. Już teraz są one zaostrzane w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, choć na razie punktowo - wskazuje ekspert XTB.

bDShwrTz

- Można sobie jednak wyobrazić scenariusz, kiedy właśnie rozpoczęta jesień powoduje kilkukrotny wzrost zachorowań i w efekcie rządy zaczynają panikować. Oczywiście nie musi się tak stać, ale to ryzyko wydaje się obecnie najpoważniejszym dla rynków, w tym dla złotego - ostrzega.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDShwrTS
waluty
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Marcel
7 miesięcy temu
Wzrost funta i Euro oznacza kryzys czyli to że Polacy mają mniej pieniędzy bo waluta słabnie a w globalnym świecie koszty są te same czyli to oznacza że Polacy stają się biedniejsi .
Amanda Kozlow...
7 miesięcy temu
Rynki zareagowały na zapaść finansów publicznych i planowany powrót Kaczyńskiego do rządu po 14 latach ,nie wróży to dobrze ,będzie kryzys.
Analityk
7 miesięcy temu
Mówią że Euro pójdzie za chwilę na 4,8 zł , do 5,40 taka jest prognoza inflacji złotowki
bDShwrTT
Gość
7 miesięcy temu
Drukarka Glapińskiego robi brrrr
SZCZEGÓLNA CH...
7 miesięcy temu
To co obserwujemy na rynkach finansowych jest niezwykła OKAZJĄ , by stosunkowo często zacząć publikować artykuły WYJAŚNIAJACE ludziom NA CZYM POLEGA SPADEK WARTOŚCI ICH PIENIĘDZY. Może wreszcie ci najbardziej wierni wyborcy PIS zrozumieją jak bardzo MYLILI SIĘ wierząc zapewnieniom o DOSKONAŁEJ KONDYCJI polskiej gospodarki. Prawdopodobnie to właśnie ci ludzie najsilniej odczują SWOJE ZŁUDNE PRZEKONANIA o ,, DOSKONAŁOSCI " obecnych władz i realizowanej polityki , a także i zaczną ,, porównywać " kategoriami oceny ,, czy jest lepiej , czy gorzej " ...
...
Następna strona