Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pandemia zachęciła Polaków do oszczędzania. Co trzeci jednak nie ma żadnych oszczędności

9
Podziel się:

35 proc. Polaków deklaruje, że stara się odłożyć część pieniędzy na późniejsze czasy. 19 proc. do oszczędzania zachęciła pandemia - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Natomiast z badania dla Santander Consumer Banku wynika, że co trzeci Polak nie oszczędza ani grosza.

Pandemia zachęciła Polaków do oszczędzania. Co trzeci jednak nie ma żadnych oszczędności
Coraz więcej Polaków oszczędza pieniądze. Równowartość trzech pensji ma mniej więcej co drugi oszczędzający. (money.pl, Rafał Parczewski)

Niemal co piąty Polak (19 proc.) zaczął oszczędzać po wybuchu pandemii koronawirusa. Pozostali albo już oszczędzali (35 proc.) albo uważają, że zarabiają zbyt mało by móc odłożyć pieniądze (26 proc.) - wynika z badania Quality Watch zleconego przez BIG InfoMonitor.

16 proc. badanych nie potrafiło ocenić wpływu pandemii na ich podejście do oszczędzania. Tylko 7 proc. nie widzi potrzeby oszczędzania. Ich zdania nie zmieniła nawet pandemia.

Natomiast z badania przeprowadzonego dla Santander Consumer Banku wynika, że większość Polaków odczuwa swoją sytuację finansową jako dobrą. Jednak co trzeci (33,1 proc.) nie posiada żadnych oszczędności. "Poduszka finansowa większości z nas kończy się na kwocie dwukrotnie lub trzykrotnie przekraczającej miesięczne wynagrodzenie. Dotyczy to w równym stopniu kobiet i mężczyzn" - podaje bank.

Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

Z badania dla BIG InfoMonitor wynika, że częściej równowartość minimum trzech pensji mają jednak mężczyźni (55 proc.) niż kobiety (48 proc.). Ta sama zależność dotyczy się osób z wyższym wykształceniem. 63 proc. absolwentów szkół wyższych zgromadziło taki kapitał.

Najgorzej prezentuje się sytuacja seniorów. Według badania banku niemal 50 proc. 60-latków nie ma żadnych oszczędności. Wpływ na taki stan rzeczy mają niskie świadczenia emerytalne.

Jednak z badania dla BIG InfoMonitor wynika, że mniej osób w wieku 18-24 lat ma oszczędności, niż w przypadku osób po 65. roku życia. W przypadku tej pierwszej grupy równowartość trzech pensji ma zaoszczędzone 47 proc. osób, a w przypadku seniorów po 65. roku życia - 54 proc.

Polacy oszczędzają przede wszystkim po to, by mieć z czego regulować niespodziewane wydatki (44 proc.) lub za co żyć, gdy utracą dotychczasowe źródło utrzymania (32 proc.).

Dla co czwartego, który ma do dyspozycji co najmniej trzy wynagrodzenia, istotne jest zabezpieczenie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak pandemia, a dla co piątego wydatków związanych z dbałością o zdrowie. Na wakacje odkłada 18 proc. badanych, a na starość - 15 proc.

Badanie Quality Watch zrealizowano 18-21 czerwca metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18+. Objęło próbę 1048 osób, reprezentatywną ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania.

Ogólnopolskie badanie na potrzeby raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność" zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut IBRiS w maju 2021 roku. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Artur
3 lata temu
no oszczedzanie w Polsce nie jest latwe, wyplaty wcale nie wysokie, czesto nie latwo jest przezyc do tak zwanego 10ego. Na lokate trzeba cos wlozyc, by to mialo sens, w inwestycje trzeba miec wklad wlasny...dlatego dla mnie poki co program PPK daje fajne mozliwosci. ten drobny procent z wyplaty jakos da sie przezyc, a do tego doklada pracodawca, wiec oszczednosci sa zwiekszone.
Boryna
3 lata temu
Skąd mam mieć oszczędności gdy w mojej firmie jest sitwa i tylko "swoi" mają się dobrze a ja po 43 latach pracy zarabiam proporcjonalnie mniej niż w pierwszych miesiącach.
xxx
3 lata temu
Gdyby mieli już dawno pogoniliby Glapińskiego i to całe towarzystwo.
jarek
3 lata temu
Polacy za pis się bogacą, coraz więcej z nas stać na ryż
TYRACZ
3 lata temu
KLITA - ZWANA MIESZKANIEM , W POLSCE KOSZTUJE MAJĄTEK, WIĘC POLAK NIE MA OSZCZĘDNOŚCI