Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Świadczenie postojowe. Chaos z wnioskami, problem ma nawet ZUS

15
Podziel się:

Nowelizacja tarczy antykryzysowej to wydłużenie wypłaty świadczeń postojowych do 3 miesięcy. Problem w tym, że trzeba wykazać, że sytuacja nie poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Kruczek prawny, z którym nie radzi sobie nawet ZUS.

Wniosek o postojowe. Problem, na który nawet ZUS nie odpowiada jednoznacznie
Wniosek o postojowe. Problem, na który nawet ZUS nie odpowiada jednoznacznie (Materiały prasowe)
bEStctqt

Niejasne postojowe. Nikt nic nie wie, a problem ma nawet ZUS - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Eksperci są zgodni: w przypadku drugiego i trzeciego postojowego należy zrezygnować z jakiegokolwiek kryterium.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej do wersji 2.0 wydłużyła do 3 miesięcy wypłaty postojowego, czyli świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych. Dla tych, którzy złożyli wniosek przed nowelizacją oznacza to konieczność złożenia kolejnego wniosku, by otrzymywać postojowe przez dwa kolejne miesiące. A tu pojawia się problem, bo trzeba oświadczyć, że nie nastąpiła poprawa sytuacji materialnej wykazanej we wcześniejszym wniosku.

Osoby prowadzące działalność dzwoniły na infolinię ZUS w tej sprawie, ale nie uzyskały jednolitego stanowiska. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW uważa, że pierwszorzędne znaczenie powinna mieć treść przepisu, a nie intencja piszącego, a w tym przypadku treść prowadzi do absurdu.

bEStctqv
Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy znowu polecimy za granicę?

Chodzi o wykazanie, że sytuacja się nie poprawiła, ale poprzedni wniosek dotyczył relacji marca do lutego, a obecny dotyczyłby kwietnia do marca. - Należy ustalić, co z czym oraz w jakim okresie trzeba porównać. Można bowiem porównywać przychód albo inne parametry. Można porównywać miesiąc do miesiąca albo inne okresy - wyjaśnia w "DGP" dr Lasocki.

bEStctqB

Eksperci twierdzą, że nie powinno się badać spadku w porównaniu z poprzednim miesiącem, tylko utrzymanie się spadku w odniesieniu do miesiąca startowego. Tomasz Lasocki wskazuje na jeszcze inny problem - nie wiadomo, jak rozumieć pogorszenie sytuacji materialnej.

- Jeżeli w marcu firma miała 10 proc. normalnych przychodów, a w kwietniu i maju 11 proc., to należałoby stwierdzić, że sytuacja się poprawiła, choć firma musiała np. sprzedawać swoje aktywa - tłumaczy. Zaznacza, że sytuacja materialna przedsiębiorcy jest pojęciem o wiele szerszym, a zatem warto brać pod uwagę ogólną kondycję firmy.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP sugeruje wyeliminowanie dodatkowego warunku. Jego zdaniem, skoro przedsiębiorca spełnił kryteria za pierwszym razem, to mało prawdopodobne, że jego sytuacja jakoś znacząco się poprawiła. Ryzyko wyłudzenia świadczenia jest zatem znikome, a byłoby to duże ułatwienie dla wnioskodawców korzystających z pomocy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEStctqC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEStctqW
KOMENTARZE
(15)
Lula
rok temu
Mojemu mężowi i mnie (prowadzimy osobne jednoosobowe firmy) odmówiono przyznania postojowego za marzec i kwiecień ponieważ data nadania pierwszego wniosku o postojowe za III/20 była majowa chociaż data na wniosku była kwietniowa. Pani z ZUS poinformowała mnie, że dla ZUS liczy się data wpływu wniosku. To absurd nigdzie nie ma takiego zapisu, przecież to nie konkurs tylko pomoc państwa w tak trudnej sytuacji. Nadmieniam, że kryteria przychodowe spełniliśmy. Będę walczyć, może jest więcej w ten sposób poszkodowanych osób. Może jakiś pozew zbiorowy, im będzie nas więcej tym trudniej będzie nas zlekceważyć.
Jakoś Leci
2 lata temu
Wnioski o postojowe i pożyczkę złożone na początku maja, obydwa już wypłacone. Najlepiej składać drogą elektroniczną i czym większe miasto tym dłużej :-)
laczi
2 lata temu
Wniosek o świadczenie postjowe (korekta) dostarczony ponad dwa tygodnie temu, do tej pory dostałem jakąś informację na PUE, ale nie mam dostępu, nie dostałem loginu, nie mam jak stawić się osobiście aby takowy otrzymać, jestem za granicą. Oczywiście nic nie wypłynęło na konto, mam się spodziewać odmowy? Dzwonił do mnie pracownik ZUS, mówił wszystko ok, ale brakowało gdzieś podpisu, więc wysłałem korektę, a teraz zero odzewu. Tyle walczyć o nędzne parę złotych i bez skutku, czasami ubolewam że jestem obywatelem tego niewdzięcznego kraju.
bEStctqX
szarzynka
2 lata temu
przykro, że mały szary człowieczek, taki jak ja, zostanie odesłany z kwitkiem (któego zresztą sam będzie musiał się domyśleć, bo przecież korona by im z głowy spadła, gdyby musieli mnie poinformować listownie bądź elektronicznie). jeżeli zgłoszę pretensję, to będą się tłumaczyć bałaganem i nadmiarem wniosków. wina niczyja. sorry. szach mat.
slawek
2 lata temu
jak długo czeka sie na postojowe od złozenia wniosku