Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Francuzi zniosą abonament RTV, by odciążyć obywateli. "Przestarzały instrument"

31
Podziel się:

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało w sobotę zniesienie opłaty audiowizualnej w ramach prac nad nowelizacją budżetu. Ustawa wpisuje się w zabiegi o zwiększenie siły nabywczej Francuzów wobec rosnącej inflacji - podaje AFP.

Francuzi zniosą abonament RTV, by odciążyć obywateli. "Przestarzały instrument"
Francuzi w ramach dużego pakietu antyinflacyjnego planują zniesienie niektórych podatków, jak abonament za RTV (Getty Images, MARC PIASECKI/GETTY IMAGES)

"Chcemy znieść podatki, które ciążą Francuzom" - powiedział po głosowaniu minister ds. rachunków publicznych Gabriel Attal, który ocenił też, że opłata audiowizualna była "przestarzałym instrumentem" finansowania telewizji publicznej.

To kolejny element polityki francuskiego rządu, który chce ulżyć obywatelom w dobie mocnych wzrostów cen. W piątek Zgromadzenie Narodowe przyjęło bowiem zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Macron krytykowany. Wiceszef MSZ: Po drugiej stronie jest zbrodniarz

Francja przyjmuje własną tarczę antyinflacyjną

Pakiet udało się przegłosować po całonocnej burzliwej debacie. Przyjęcie ustawy było testem dla obozu prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który po czerwcowych wyborach stracił bezwzględną większość w parlamencie - komentuje AFP.

Celem ustawy, która musi teraz jeszcze zostać przyjęta w Senacie, jest złagodzenie dla obywateli skutków rosnącej inflacji i cen energii. Zakłada ona szereg środków m.in. rewaloryzację emerytur (o 4 proc.) i świadczeń socjalnych, zwiększenie do wysokości 6 tys. euro tzw. premii Macrona - zwolnionych z podatków bonusów wypłacanych przez pracodawców i ustalenie na rok maksymalnej stawki wzrostu czynszów o 3,5 proc.

Z kolei w piątek o godz. 15 w Zgromadzeniu Narodowym zaczęła się debata nad nowelizacją budżetu, która obejmuje m.in. kontynuację rabatów na paliwo i energię, rewaloryzację płac dla sektora budżetowego oraz zniesienie opłaty audiowizualnej. Można się spodziewać, że to posiedzenie będzie równie gwałtowne, jak nocne obrady i potrwa do soboty lub niedzieli; do noweli zgłoszono blisko tysiąc poprawek - pisze AFP.

Niektóre siły polityczne forsują pomysł "superpodatku", którym miałyby zostać objęte firmy zyskujące na wysokiej inflacji i cenach energii, takie jak koncerny paliwowe. Na obniżenie cen tak, by pomogło to przygniecionym inflacją konsumentom, naciska też rząd. Koncern paliwowy TotalEnergies ogłosił w piątek obniżkę ceny za litr benzyny o 20 eurocentów do 1 listopada, a później do końca 2022 r. - o 10 eurocentów. Wielka firma spedycyjna CMA CGM obniżyła zaś - o 750 euro - cenę za transport jednego kontenera z Azji do Francji.

W czerwcu roczna stopa inflacji we Francji wyniosła 6,5 proc. - podała agencja Reutera.

Tymczasem w Polsce nie tylko abonament RTV jest utrzymywany, ale też zostanie podniesiony. Jak pisaliśmy w money.pl, stawki za odbiorniki wzrosną od 2023 r. W skali całego roku podwyżka wyniesie 33,60 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
marek
2 miesiące temu
Polska nie może znieść bo nie wystarczy na rozpasaną czarną mafię.
vinotu
2 miesiące temu
A w Reichu-podnosza!
TO CO Z TEGO ...
2 miesiące temu
ZA CO ZA KUPĘ KŁAMST KTÓRYCH NIE OGLĄDAM.
Kab
2 miesiące temu
U nas prędzej chorym i biednym wezmą z czego kurski by się utrzymal
Pose
2 miesiące temu
Bo w Polsce rządzą złodzieje i każdy grabi dla siebie a naród śpi
...
Następna strona