Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|

Opałata reprograficzna. "To jak wizja z filmu Raport Mniejszości"

103
Podziel się:

Rząd nie odpuści ws. opłaty reprograficznej, zwanej podatkiem od smartfonów. Tak wynika ze słów rzecznika Rady Ministrów. Zdaniem producentów sprzętu elektronicznego to oznacza jedno: użytkownicy będą płacili więcej.

Opałata reprograficzna. "To jak wizja z filmu Raport Mniejszości"
Podatek od smartfonów coraz bliżej (Adobe Stock, JLO_FOTO)

- Jest zielone światło, aby procedować ten temat i ta dyskusja faktycznie w rządzie już się w tej chwili toczy - powiedział w czwartek w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. I tymi słowami wbił kij w mrowisko.

O co chodzi z tą opłatą? Powstał pomysł, aby powołać specjalny fundusz, do którego trafiałyby środki będące przyszłymi emeryturami artystów. Pracami nad ustawą zajmuje się resort kultury.

Kontrowersje budzi to, skąd miałyby pochodzić pieniądze zasilające taki fundusz. Plan jest taki, aby producenci sprzętu elektronicznego dzielili się swoją marżą. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podkreślało, że tzw. rekompensata uczciwej kultury, to niewielka kwota (od 1 do 4 proc. ceny urządzenia).

Zobacz także: Podatek od smartfona gorącym kartoflem. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze, rząd ma problem

Co na to branża? Jak słuszymy, użykownicy będą musieli pogodzić się z tym, że zapłacą więcej za swoje urządzenia.

- Steven Spierberg nakręcił kiedyś film na podstawie opowiadania Philipa K. Dicka – Raport Mniejszości. Została tam przedstawiona wizja karania obywateli za przestępstwa, które dopiero mieli popełnić. Obecna propozycja podatkowa ma podobne założenie - komentuje Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy X-Kom.

Jak dodaje: - Nałożenie podatku na urządzenie tylko dlatego, że być może kiedyś znajdzie się na nim jakieś dzieło artystyczne. Oczywiście, praktycznie ze stuprocentową pewnością można przyjąć, że będą na takim urządzeniu odtwarzane utwory, ale też prawie na pewno będą pochodzić z legalnych źródeł.

Szwarbuła wskazuje, że artyści dostają dziś część wynagrodzenia z serwisów YouTube, Spotify, Tidal, proporcjonalnie do popularności ich dzieł.

- Nie widzę powodu, żeby końcowy użytkownik był dodatkowo obciążany opłatą dla artystów. Mówię końcowy użytkownik, bo nie mam żadnych wątpliwości, że wprowadzenie opłaty reprograficznej będzie oznaczała wzrost cen smartfonów i tabletów - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
WYRÓŻNIONE
Kot
4 lata temu
To jakaś błazenada pis ja mam płacić na emeryturę artystom nich sami odkładają. Ja już płacę za emeryturę księżom biskupom wystarczy tego złodziejstwa.
Mariusz
4 lata temu
Czy rząd planuje wprowadzenie podatku od srania. Kto sra więcej, zapłaci więcej. To niesprawiedliwe, że kupsko ludzi, którzy robią dwójkę np 5 razy dziennie niszczy rury, a takie osoby jak ja (mające często zatwardzenie), tak samo się potem w podatkach na te rury składają.
Olo
4 lata temu
Za każdy podatek zapłaci prosty ubogi naród a nie jakąś firma czy korporacja tylko poczciwy Kowalski w wyższej cenie
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.