Notowania

podatki
09.12.2019 17:11

Podatek od Nobla będzie zniesiony. Projekt trafi do konsulatcji

Po decyzji Ministra Finansów zwalniającej noblistkę Olgę Tokarczuk z obowiązku zapłacenia podatku od pieniędzy otrzymanych wraz z Nagrodą Nobla, resort pracuje nad rozwiązaniami, które obejmą również przyszłych polskich laureatów tej prestiżowej nagrody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Fiskus na Oldze Tokarczuk nie zarobi nic. Nie zarobi też na przyszłych polskich noblistach. (Fot: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News)

"Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych" - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Jak zaznaczył, "rozporządzenie będzie dotyczyć także przyszłych polskich laureatów tej prestiżowej nagrody", nie tylko tegorocznej zdobywczyni najważniejszej nagrody literackiej - Olgi Tokarczuk.

Przypomnijmy, że po ogłoszeniu wyników głosowania Komitetu Noblowskiego i decyzji o przyznaniu jej pisarce Oldze Tokarczuk, Jerzy Kwieciński zdecydował o zaniechaniu poboru podatku, który miałaby zapłacić autorka za pieniądze otrzymane wraz z Nagrodą Nobla.

Fiskus więc na Tokarczuk nie zarobi nic. Na przyszłych polskich noblistach również nie.

Nagroda Nobla - finansowa - wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych. I właśnie tyle dostanie Olga Tokarczuk, która została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 rok
Nobel dla Tokarczuk. Pisarka zgarnie miliony, fiskus... nic. Zaskakująca deklaracja o zaniechaniu podatku

Jak pisaliśmy w money.pl, standardowo od nagród w konkursach fiskus pobiera 10 proc. podatku. Zwolnione są tylko te, które przyznane są w dziedzinie sztuki, kultury i nauki i nie przekraczają 2 tys. zł.

Nagroda dla Olgi Tokarczuk przekracza limit około 1750 razy. A to by oznaczało, że fiskus mógłby zgarnąć od wygranej blisko 350 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

aszaBardziej demoralizującej społeczeństwo decyzji nie można było podjąć , osoba która otrzymała 3,5 miliona złoty nie płaci podatków za to np. rodzina … Czytaj całość

09-12-2019

karaA niby dlaczego ma nie płacić ? za to ,że pluje ta ukrainka na Polskę powinna zapłacić podatek co do grosza jak każdy obywatel. A w ogóle niech się … Czytaj całość

09-12-2019

oburzonya z jakiej racji, to nasz podatek, NARODU

Rozwiń komentarze (25)