Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Polska rozważa nowy podatek. Inne kraje już to zrobiły. Oto zyski

162
Podziel się:

Podatki cyfrowe obowiązują m.in. w W. Brytanii, Włoszech, Japonii i Turcji (7,5 proc.). W większości krajów wynoszą 2-3 proc. i przynoszą milionowe zyski. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział prace nad podatkiem w Polsce, powołując się na rozwiązania przyjęte w innych krajach.

Polska rozważa nowy podatek. Inne kraje już to zrobiły. Oto zyski
Premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad podatkiem cyfrowym, który miałby wprowadzić większe pieniądze do budżetu państwa od dużych korporacji, które tutaj pracują - zapowiedział w poniedziałek wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Zaznaczył, że podatek cyfrowy funkcjonuje w innych państwach Unii Europejskiej, jak Francja, Włochy, Hiszpania, Austria, ale też poza UE - w Wielkiej Brytanii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawa Pegasusa. "Koncepcję mieli już pod koniec rządów PO-PSL"

Podatek cyfrowy daje milionowe zyski

Francuski parlament przyjął w lipcu 2019 r. 3-procentowy podatek od obrotów międzynarodowych koncernów technologicznych z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek funkcjonuje pod akronimem GAFA, od nazw Google, Amazon, Facebook i Apple - których głównie dotyczy. W 2023 r. podatek przyniósł Francji dochody w wysokości 700 mln euro, a na 2024 r. zakładano ich wzrost do 800 mln euro.

Belgijski rząd federalny - w ramach porozumienia koalicyjnego - zobowiązał się do wprowadzenia 3-procentowego podatku od usług cyfrowych do 2027 roku. Podatek ten ma obejmować firmy generujące przychody m.in. z reklam internetowych oraz z platform umożliwiających użytkownikom interakcję online, a także handel lub wymianę towarów i usług w internecie.

We Włoszech podatek cyfrowy w wysokości 3 proc. obowiązuje od 2020 r. Dotyczy on przychodów z działalności internetowej, takich jak reklamy, sprzedaż czy prowadzenie serwisów społecznościowych. Wprowadzono go z myślą o gigantach technologicznych (Amazon, Apple, Google, Facebook), których łączne roczne zyski we Włoszech sięgają kilku miliardów euro. Od 2025 r. zniesiono próg, powyżej którego podatek był pobierany. Dotychczas obejmował on firmy, których globalne przychody przekraczały 750 mln euro, a we Włoszech – 5,5 mln euro.

Wielka Brytania wprowadziła 2-procentowy podatek cyfrowy w 2020 r. Dotyczy on przedsiębiorstw, których globalne przychody z usług cyfrowych przekraczają 500 mln funtów (niecałe 600 mln euro), z czego co najmniej 25 mln funtów (niecałe 30 mln euro) pochodzi od użytkowników w Wielkiej Brytanii. W 2021 r. podatek przyniósł brytyjskiemu skarbowi 358 mln funtów (426 mln euro), o 30 proc. więcej, niż mówiły prognozy, przy czym 90 proc. środków pochodziło od pięciu grup biznesowych.

W Norwegii nie wprowadzono systemu podatku cyfrowego obejmującego firmy, które nie posiadają swojej siedziby w kraju. Te, które są norweskimi podatnikami, odprowadzają należne opłaty na ogólnych zasadach.

W Turcji w 2020 r. wprowadzono podatek w wysokości 7,5 proc. od przychodów brutto z tytułu usług cyfrowych. Dotyczy to przychodów przekraczających w roku fiskalnym 750 mln euro (w skali światowej) albo 20 mln lir (na rynku tureckim - obecnie ok. 500 tys. euro). Opodatkowane są m.in. cyfrowe usługi reklamowe i sprzedaż treści cyfrowych.

Dyskusja o nowym podatku. Głos zabiera premier

Premier Donald Tusk w środę powiedział, że podatek na big techy może zostanie nałożony, a może nie.

- Mamy dzisiaj na świecie do czynienia z nowymi trendami jeśli chodzi o politykę celną, podatkową i zgodnie z tym nowym trendem mogę powiedzieć: może te podatki nałożymy, a może nie nałożymy - oświadczył Tusk.

We wtorek minister finansów Andrzej Domański przypomniał w rozmowie z PAP, że politykę podatkową kształtuje resort finansów oraz że ministerstwo nie pracuje obecnie nad podatkiem cyfrowym.

Thomas Rose, który ma objąć stanowisko ambasadora USA w Polsce, we wpisie na X wyraził swoje zaniepokojenie planami wprowadzenia daniny. Podkreślił, że prezydent Donald Trump rozważy działania odwetowe "takie, jakie powinien", jeśli Warszawa przyjmie podatek od big-techów. "Odwołajcie podatek, aby uniknąć konsekwencji" - napisał nominat Trumpa na fotel ambasadora USA w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(162)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Ekonomia diab...
3 dni temu
Manipulacja godna Urbana. Cieszmy się nowym podatkiem bo inni go już mają a my tacy zapóźnieni jesteśmy. Nic tak gospodarki i dobrobytu nie rozwija jak nowe podatki. Po co wam obywatele i przedsiębiorcy pieniądze....to same zmartwienia. My dobry rząd dla waszego dobra wam je zabierzemy i wydamy na lewe fundacje,elektrownie atomowe widmo,podatki od co2,onz,who,a nawet wydamy je na eksploracje kosmosu. Firma zapłaci kilka proc podatku....zwolni kilka ludzi i wyjdzie na swoje.
bmb.
3 dni temu
Będziemy mieć 0,25 % więcej w budżecie i Iwana w Warszawie
Polak
3 dni temu
ten podatek i owszem, i to w maksymalnej wysokości, ale tylko wtedy jak trampek się nie opamięta i zacznie zwijać parasol nad Polską. Zwłaszcza jak posłucha się Maska aby USA wystąpiły z NATO
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
jestwchgorzej
2 dni temu
a miało być lepiej...
Dziadek
2 dni temu
Gdzie Tusk, Bodnar, Domanski będą szukać azylu? Mińsk czy Moskwa?
taka prawda.....
2 dni temu
Wydoili was – babcia popatrz na emeryturę i to zrozumiesz a lepiej porównaj jej waloryzację ze wzrostem płac w kancelarii dudy.… i podziekuj metzenowi, kaczorowi, kukizowi ...bo głosowali na to !!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (162)
Adam
3 godz. temu
Tusk znów bardzo najmocniejszy manipulacji do cholery.
Piotr
3 godz. temu
Uśmiechajcie się teraz a tuskini się śmieje z was
Jarosław Maćk...
13 godz. temu
ZŁODZIEJE jak można mówić o ZYSKU od swoich wyborców i obywateli. Ja rozumiem cła w celu ograniczenia konkurenci. Ale my już płacimy danina społeczną a nawet ich 20 i nie zgadzamy się na kolejną NIE GŁOSUJĘ NA PO ani na PIS.
3x15% obiecan...
13 godz. temu
Teraz wiem dlaczego Google zainwestował aż 5mln USD w kraju Tuska. Inwestujcie, a my wymyślimy nowy podatek.
Vii
13 godz. temu
Czytaj Berlin wydał decyzję i wysłał ją Tuskowi do realizacji... Bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie myśli że niesamodzielny Tusk mógłby podjąć decyzję o opodatkowaniu amerykańskich koncernów. Za to Ameryka nie lubi już Europy. Teraz już nie będzie lubić polski a obsługę google czy innych koncernów przeniosą gdzies indziej.
...
Następna strona