Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
02.10.2019 07:57

Straż miejska będzie tropić przekręty skarbowe? Rząd szykuje nowe prawo

Strażnicy mają dostać nowe kompetencje. Będą na przykład sprawdzali, czy alkohol jest sprzedawany legalnie albo czy handlarze wydają paragony i nabijają sprzedaż na kasę fiskalną. Funkcjonariusze na te wieści albo wymownie milczą, albo mówią wprost: brakuje ludzi, więc będzie ciężko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Straż miejska ma zyskać nowe kompetencje (Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)

O nowym pomyśle rządu pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, trwają konsultacje w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. W myśl proponowanych przepisów strażnicy gminni i miejscy mają dostać uprawnienia do prowadzenia spraw o wykroczenia karno-skarbowe.

"Chodzi na przykład o paserstwo wyrobami akcyzowymi (papierosy, tytoń, alkohol) czy nieewidencjonowanie obrotu (sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu" - pisze dziennik.

To oznacza, że funkcjonariusze np. będą mogli prowadzić postępowania przygotowawcze i mandatowe w sprawach o wskazane wykroczenia skarbowe. Mogłyby też zabezpieczać ślady i dowody takich wykroczeń skarbowych i przekazywać sprawy do skarbówki

Obejrzyj też: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Co na to sami strażnicy? Stołeczni funkcjonariusze, pytani przez gazetę, wymownie milczą. A wrocławscy tłumaczą, że i tak mają niedobór ludzi, są wakaty do objęcia, więc dołożenie obowiązków na pewno nie przełoży się na lepszą pracę.

Planowane zmiany nie podobają się też samorządom. Podkreślają one, że nie po to powstała straż miejska, by walczyć z szarą strefą i pomagać skarbówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

weri co jeszcze im dacie ?? moze kałasze na wyposażenie ?

02-10-2019

WaldasW normalnych krajach Państwo jest dla ludzi aby żyli szczęśliwi, bogacili się, napędzali gospodarkę. Nasi politycy od siedmiu boleści zrobili … Czytaj całość

02-10-2019

AsCzekam kiedy listonosz bedzie sprawdzal co mam w lodowce w Państwie Pis to możliwe

Rozwiń komentarze (236)