Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Straż miejska będzie tropić przekręty skarbowe? Rząd szykuje nowe prawo

236
Podziel się:

Strażnicy mają dostać nowe kompetencje. Będą na przykład sprawdzali, czy alkohol jest sprzedawany legalnie albo czy handlarze wydają paragony i nabijają sprzedaż na kasę fiskalną. Funkcjonariusze na te wieści albo wymownie milczą, albo mówią wprost: brakuje ludzi, więc będzie ciężko.

Straż miejska ma zyskać nowe kompetencje
Straż miejska ma zyskać nowe kompetencje (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

O nowym pomyśle rządu pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, trwają konsultacje w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. W myśl proponowanych przepisów strażnicy gminni i miejscy mają dostać uprawnienia do prowadzenia spraw o wykroczenia karno-skarbowe.

"Chodzi na przykład o paserstwo wyrobami akcyzowymi (papierosy, tytoń, alkohol) czy nieewidencjonowanie obrotu (sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu" - pisze dziennik.

To oznacza, że funkcjonariusze np. będą mogli prowadzić postępowania przygotowawcze i mandatowe w sprawach o wskazane wykroczenia skarbowe. Mogłyby też zabezpieczać ślady i dowody takich wykroczeń skarbowych i przekazywać sprawy do skarbówki

Zobacz także: Obejrzyj też: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Co na to sami strażnicy? Stołeczni funkcjonariusze, pytani przez gazetę, wymownie milczą. A wrocławscy tłumaczą, że i tak mają niedobór ludzi, są wakaty do objęcia, więc dołożenie obowiązków na pewno nie przełoży się na lepszą pracę.

Planowane zmiany nie podobają się też samorządom. Podkreślają one, że nie po to powstała straż miejska, by walczyć z szarą strefą i pomagać skarbówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(236)
anty
2 lata temu
Ale fajnie ORMO ma dostać nowe uprawnienia.
TOMO
3 lata temu
W POLSCE U NAS DOBRZE
TOMO
3 lata temu
ZA TYM NICH KARAKĄ SZARĄ STREFĘ
TOMO
3 lata temu
STRAŻ MIEJSKA BĘDZIE KARAĆ MANDATAMI ZA PAPIEROSY BEZ AKCYZY ALKOHOL BEZ AKCYZY SPRZEDAWCÓW NA BAZARZE NARESZCIE SIĘ BIELI ZA NICH OD NOWEGO ROKU TO WCHODZI ŻYCIE OD 2020 ROKU OD STYCZNIA NOWE PRZEPISY TYCZĄCE STRAŻ MIEJSKIEJ
TOMO
3 lata temu
STRAŻ MIEJSKA MOŻE BĘDZIE WYSTAWIŁA MANDATY KARNE ZA BRONNE KRADZIEŻE W SKLEPACH I BAZARACH WARSZAWY BĘDZIE SPRAWCÓW KARAŁA DROBNYCH KRADZIEŻY WSZYSTKO JEST MOŻLIWE W POLSCE NASZYM KRAJU BĘDZIE DROBNYCH ZŁODZIEJASZKÓW KARAĆ MANDATAMI STRAŻ MIEJSKA NIE TYLKO POLICJA BĘDZIE KARAŁA MANDATAMI JEST WYKROCZENIE NIE JEST JESZCZE PRZESTĘPSTWO DROBNA KRADZIEŻ np. CZEKOLADY W SKLEPIE SPOŻYWCZYM LUB BAZARZE KRADZIEŻ SŁODYCZY JESZCZE NIE JEST PRZESTĘPSTWO
...
Następna strona