Trwa ładowanie...
bEBZyoJh
Notowania

Kawiarnie – Wszystkie wiadomości

Absurd prawny. Mogą działać w galeriach, ale tylko teoretycznie. Właściciele nie obniżają im czynszów
36
13.01.2021 10:08

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Absurd prawny. Mogą działać w galeriach, ale tylko teoretycznie. Właściciele nie obniżają im czynszów

Najemcy negocjują z galeriami handlowymi. - Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Nie mamy zakazu działania w centrach handlowych, rząd powiedział, że możemy działać na wynos. To bardzo fajne, ale po pierwsze - w galeriach nie ma ludzi, bo sklepy są zamknięte, a po drugie - jest zakaz napicia się kawy w lokalu, w centrum handlowym i na ulicy. Niemniej, nie ma formalnego zakazu działania, więc część galerii uważa: możecie działać, to nam płaćcie. My nie płacimy i idziemy do sądu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Ringer, prezes sieci kawiarni Green Caffe Nero.

Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie. Lepsza pomoc, czy szybsze odmrożenie gospodarki?
1
13.01.2021 9:58

GASTRONOMIA
 / 
Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie. Lepsza pomoc, czy szybsze odmrożenie gospodarki?

Rząd przedłuża obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy woleliby otrzymać większe wsparcie od państwa, czy szybciej wrócić do prowadzenia działalności? - Zakładam, że otwarcie jest niemożliwe, że lekarze epidemiolodzy, którzy mówią, że nie można otwierać, wiedzą lepiej ode mnie. Po drugie, co z tego, że otworzymy, skoro ludzie są tak przestraszeni, że i tak nie przyjdą - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Ringer, prezes sieci kawiarni Green Caffe Nero. - Problem jest bardziej skomplikowany. Poza tym, działamy w pewnym otoczeniu. Mamy kawiarnie przede wszystkim w centrach miast, blisko biurowców, tam po prostu nie ma ludzi - dodał.

Lockdown nawet do kwietnia. Przedsiębiorcy usłyszeli to na spotkaniu z minister
277
12.01.2021 10:21

GASTRONOMIA
 / 
Lockdown nawet do kwietnia. Przedsiębiorcy usłyszeli to na spotkaniu z minister

Biznes nadal zamknięty, rząd ogłosił wydłużenie obostrzeń. - Nie byłem tym zaskoczony, bo już byliśmy informowani na rozmowach z wiceminister Semeniuk, że raczej przed marcem, czy nawet przed końcem marca wielkiego odmrożenia nie będzie. To nie było nawet "raczej", tylko na zasadzie, że nie ma na co liczyć, że "raczej nie oczekujcie" - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero. - Przyzwyczajamy się. Od 10 miesięcy, czyli od marca, nie prowadzimy normalnej działalności, z czego już 5 miesięcy jest w zamknięciu. Nie wolno nam przyjmować gości w lokalach, obroty spadły o 65-70 proc. Mamy tylko ułamek tego, co było, a zostajemy z prawie pełnymi kosztami - dodał.

Szereg wytycznych dla kawiarni. "My się do tego dostosujemy, nie chcemy mieć wojny z sanepidem"
5
19.05.2020 14:40

GASTRONOMIA
 / 
Szereg wytycznych dla kawiarni. "My się do tego dostosujemy, nie chcemy mieć wojny z sanepidem"

Ważnym problemem dla kawiarni w czasach koronawirusa są czynsze. Kawiarnie w rozmowach z właścicielami budynków próbują negocjować cenę wynajmu. Dlatego zapytaliśmy Adama Ringera, prezesa sieci Green Cafe Nero, czy jego sieć próbuje o tym rozmawiać z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz. - Są naciski z naszej strony, ale pani Emilewicz ma naciski ze wszystkich stron. Jest duża obawa prawników, czy narzucanie układów czynszowych jest legalne międzynarodowo, czy ono jest działaniem nielegalnym - mówi Ringer w programie "Money. To się liczy". Zwraca też uwagę na rozbieżności co do zaleceń dla kawiarni. Jak mówi, w rządowym rozporządzeniu dla gastronomii jest tylko jedno ograniczenie, mianowicie by na 4 metry kwadratowe powierzchni lokalu znajdowała się nie więcej niż jedna osoba, z wyłączeniem obsługi. Natomiast na stronach ministerstwa rozwoju jest szereg wytycznych, m.in. to, że tylko jedna osoba może siedzieć przy stoliku. - Problemem jest, na ile wytyczne są obowiązkowe. My się do tego dostosujemy, nie chcemy mieć wojny z sanepidem - mówi Ringer.

Pierwszy dzień otwarcia kawiarni za nami. "Spadek sprzedaży o połowę"
36
19.05.2020 11:24

KORONAWIRUS
 / 
Pierwszy dzień otwarcia kawiarni za nami. "Spadek sprzedaży o połowę"

- Ruch w kawiarniach był bardzo zróżnicowany. Centrum miasta jest puste, spadek wobec tego, co było rok temu, to nawet 75 proc. w centrach miast i w biurowcach. Natomiast w tzw. sypialniach, gdzie ludzie mieszkają i bardzo dużo z nich pracuje z domu, spadek był znacznie niższy - mówi Adam Ringer, prezes sieci Green Caffe Nero. - Generalnie sprzedaliśmy połowę tego, co było rok wcześniej - podsumowuje. Jak zaznacza, odmrożenie nie oznacza, że wszystko wolno, jednak klienci są bardzo zdyscyplinowani. Wielu, jak dodaje Ringer, czekało na otwarcie kawiarni. - Mamy klientów, którzy wieszali na kawiarniach plakaty: kiedy się otworzycie, tęsknimy - mówił w programie "Money. To się liczy". - Dobre jest to, że mogą usiąść teraz w ogródku bez maseczki, delektować się kawą i obserwować ludzi chodzących w maseczkach po ulicy - mówi Ringer.

bEBZyoJj
Kawiarnie znów działają. "Boję się, że po otwarciu straty mogą się podwoić"
237
19.05.2020 10:35

KORONAWIRUS
 / 
Kawiarnie znów działają. "Boję się, że po otwarciu straty mogą się podwoić"

- Koszty są jak były rok temu, a sprzedaży tylko połowa - to nie jest optymistyczne - mówi Adam Ringer, prezes sieci Green Caffe Nero, w rozmowie z "Money. To się liczy". - Boję się, że po otwarciu straty mogą się podwoić - dodaje. Dlaczego? Tłumaczy, że powody są trzy. Po pierwsze czynsz. - Moim głównym zajęciem są rozmowy z wynajmującymi i tłumaczenie, że czynsz nie może wynosić tyle, co przed pandemią - mówi Adam Ringer. Jak powiedział, najmniej skłonne do ustępstw są zagraniczne fundusze inwestycyjne, które kupiły budynki biurowe. - Te lokale w budynkach biurowych są puste, a fundusze uważają, że się nic nie wydarzyło, powołują się w listach do nas, że są zobowiązane, by dbać tylko o interes swoich inwestorów - mówi Ringer. Jak dodał, z sieciami handlowymi jest różnie, ale historycznym jest oświadczenie z 5 maja, gdzie te największe orzekły, że centra handlowe bez najemców nie mają sensu. Ringer wymienił też inne koszty, które pojawiają się po otwarciu. Pracownicy wracają po postojowym to jedna rzecz, a kolejna - mała sprzedaż, która generuje olbrzymie koszty. - Nie może być tak, że bar będzie wystawiał jedno stare wyschnięte ciasto, trzeba będzie wystawiać towary, których się nie będzie sprzedawało - mówi Adam Ringer.

"Money. To się liczy". Gastronomia odmrożona. Gościem prezes Green Cafe Nero
7
19.05.2020 8:58

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gastronomia odmrożona. Gościem prezes Green Cafe Nero

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o otwarcie restauracji i kawiarni - jak sobie radzą w nowej rzeczywistości i czy odrabiają straty? Gościem będzie Adam Ringer, prezes sieci Green Cafe Nero. W drugiej części o długofalowym planie ratowania gospodarki od skutków epidemii mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa. Zapraszamy od 9.15.

Kryzys spustoszył centra handlowe. "Wrócą ulice kupieckie"
122
04.05.2020 12:19

INTERNET
 / 
Kryzys spustoszył centra handlowe. "Wrócą ulice kupieckie"

- Widzimy trend przechodzenia handlu do internetu. To jest początek kryzysu w centrach handlowych. Obniża się wartość lokali handlowych, które były drogie. Epidemia ten trend przyspiesza. Oczywiście, to kwestia renegocjacji czynszów. Ale jest też część silnych graczy, którzy deklarują, że nie wrócą po epidemii. Z drugiej strony jeśli np. sklepy wycofają się z centrów handlowych, to jaka będzie ich wartość, skoro nikt tam nie będzie chodził. To jest pytanie z kategorii, jak będzie wyglądała ekonomia po epidemii. Cieszy mnie to, że picie kawy nie przeniesie się to internetu, ale będzie realizowane w innych warunkach – mówił w "Money. To się liczy" Adam Ringer, Green Cafe Nero.

Gastronomia na wstecznym. "Wstrzymujemy inwestycje"
21
04.05.2020 11:45

KRYZYS
 / 
Gastronomia na wstecznym. "Wstrzymujemy inwestycje"

- Codziennie otrzymujemy oferty bardzo atrakcyjnych lokali, z których ktoś już się wyprowadził. Widzimy, że te mniejsze firmy, które prowadzą jedną lub dwie kawiarnie, wycofywały się. Niestety, odmawiamy, wstrzymaliśmy wszystkie inwestycje. Jeśli sprzedaż wynosi zero, to trzeba odmawiać. W tym momencie mamy podpisane cztery umowy na lokale, w których powinniśmy rozpocząć inwestycje. Szkoda, że rząd nie planuje żadnego funduszu inwestycyjnego, a wyłącznie inwestycje w infrastrukturę. Inwestycja w kawiarnie to 1 mln zł, z czego niemal połowa to wydatki tzw. budowlane, np. na sprzęt, wyposażenie – mówił w "Money. To się liczy" Adam Ringer, Green Cafe Nero.

bEBZyoJp
Kawiarnie w czasie kryzysu. "Mamy 0 zł przychodu, nikogo nie zwolniliśmy"
114
04.05.2020 11:25

KRYZYS
 / 
Kawiarnie w czasie kryzysu. "Mamy 0 zł przychodu, nikogo nie zwolniliśmy"

- Mamy zero przychodów i wielkie koszty. Trudno jest działać, gdy drugi miesiąc z rzędu w rubryce "sprzedaż" jest zero. Teraz skupiamy się na rozmowach z wynajmującymi. Niektórzy rezygnują z pobierania czynszów, inni uważają, że nic się nie zmieniło i to nasza odpowiedzialność. Jeżeli chodzi o pracowników to nikogo nie zwolniliśmy. Większość osób jest na postojowym. Staramy się o różne zapomogi, ale na razie nie dostaliśmy ani grosza. Z 1000 pracowników realnie pracuje kilka osób. Nie wystąpiliśmy o tarczę, zrobimy to w najbliższych dniach, natomiast w moim kręgu znajomych przedsiębiorców nikt jeszcze tej pomocy nie dostał. To wszystko trwa – mówił w "Money. To się liczy" Adam Ringer, Green Cafe Nero.

Dziurka w masce, picie przez słomkę? Szef Green Cafe Nero tłumaczy, czemu nie otworzy kawiarń
14
04.05.2020 10:39

KORONAWIRUS
 / 
Dziurka w masce, picie przez słomkę? Szef Green Cafe Nero tłumaczy, czemu nie otworzy kawiarń

- W Wilnie udostępniają całe place kawiarniom. To jest element adaptacji do potrzeb klientów. W tym wszystkim musi być jakiś rozsądek. A nie jak ma to miejsce w Polsce, gdy w czwartek dostajemy informację, że mamy otwierać w poniedziałek kawiarnie. Ja nie otworzyłem i nie jestem w tym odosobniony. Czekamy aż te ograniczenia zostaną złagodzone. W sytuacji, gdy nie wolno nic spożywać w ogródku czy w centrum handlowym, nie ma chęci otwierania kawiarń. Nawet jeżeli nasi klienci kupią kawę na wynos, muszą poszukać miejsca, aby je wypić. Nie wyobrażam sobie otwarcia kawiarń przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku noszenia maseczek. Co wtedy? Zrobią sobie dziurkę i wypiją przez słomkę? – mówił w "Money. To się liczy" Adam Ringer, Green Cafe Nero.

Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10 osób"
102
04.05.2020 9:51

KORONAWIRUS
 / 
Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10 osób"

- Przyglądamy się rządowym rekomendacjom. Ostatnio ukazał się opis przyszłości. Przewiduje on 15 metrów kwadratowych na jednego klienta, czyli dziesięć razy mniej niż jest dzisiaj. To tak, jakby wsadzić do dużego samolotu 3 pasażerów i mówić, aby zaczęły latać. Nie tak się umawialiśmy z centrami handlowymi. W tej sytuacji prowadzenie działalności nie ma sensu – mówił w "Money. To się liczy" Adam Ringier, Green Cafe Nero. - Mniej stolików to większe rozrzedzenie. Jeżeli chcemy utrzymać się powyżej poziomu wody, to nie będziemy otwierać kawiarni dla 10 osób. Wyjściem jest rozmowa z wynajmującymi. Niektórzy to rozumieją, a niektórzy nie. Nie ma tej samej wartości, jeśli mamy 8-10 klientów na sali – dodał.

"Money. To się liczy". Odmrażanie gastronomii. Gościem prezes Green Cafe Nero
04.05.2020 7:42

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Odmrażanie gastronomii. Gościem prezes Green Cafe Nero

Dziś w "Money. To się liczy" tematem problemy gastronomii, która musi jeszcze poczekać na odmrożenie swojej branży. Gościem będzie Adam Ringer, prezes sieci kawiarni Green Cafe Nero. Zapraszamy od 9.15.

bEBZyoJq
Starbucks zarabia krocie na kawie. Wyniki nie przestają zaskakiwać
5
26.07.2019 10:57

WALL STREET
 / 
Starbucks zarabia krocie na kawie. Wyniki nie przestają zaskakiwać

Kawa Starbucks'a nie należy do najtańszych form spożywania czarnego napoju. Co więcej, firma wskazuje, że zarabia na niej coraz więcej. Choć akurat nie w Europie.

Prezes Green Cafe Nero: 58 kawiarni, zero zysku
1
19.12.2018 9:55

NINO O BIZNESIE
 / 
Prezes Green Cafe Nero: 58 kawiarni, zero zysku

Choć przyznaje, że kawiarnia to bardzo dochodowy biznes, Adam Ringer utrzymuje się z udziałów w kilku innych biznesach.

Kawiarnia Columbus. Teraz chce być polskim Starbucksem
6
22.07.2018 13:29

BIZNES
 / 
Kawiarnia Columbus. Teraz chce być polskim Starbucksem

Paweł G. to legendarny szczeciński restaurator, karateka i właściciel lokali nocnych, który nazywany bywa "królem Wybrzeża". W 2008 roku założył sieć kawiarni Columbus. On do kawy ponoć cierpliwość stracił, ale sieć nabiera wiatru w żagle. Chce być "polskim Starbucksem".

Starbucks wraca do gry z potrójnym zyskiem
21.01.2010 12:16

KRYZYS W USA
 / 
Starbucks wraca do gry z potrójnym zyskiem

Ostatni kwartał zeszłego roku przyniósł firmie zysk netto w wysokości 241 milionów dolarów.

Starbucks jest już w Polsce
08.04.2009 13:30

EAT
 / 
Starbucks jest już w Polsce

AmRest otworzył w Warszawie pierwszą w Polsce kawiarnię Starbucks.