Trwa ładowanie...
bECsWWIB
Notowania

Program Specjalny – Wszystkie wiadomości

Walka o głosy. Bosak: niech się panowie prześcigają
159
01.07.2020 15:26

KRZYSZTOF BOSAK
 / 
Walka o głosy. Bosak: niech się panowie prześcigają

Rafał Trzaskowski deklaruje kwotę wolną od podatku i obiecuje nie podpisywać żadnych ustaw podatkowych. - To moja deklaracja z kampanii wyborczej. Wyścig trwa, czekamy kto da więcej, niech się kandydaci licytują. Nie zdradzę ile wystarczy, by zdobyć mój głos, bo to powstrzymało by licytacje. A teraz kandydaci prześcigają się, by przypodobać się 1,3 mln wyborców Konfederacji. To dobrze, wreszcie ktoś zwraca uwagę na zdroworozsądkowe postulaty - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" poseł Krzysztof Bosak, kandydat na prezydenta w I turze wyborów. - Panowie się o te głosy ścigają, my się cieszymy, że nasze postulaty programowe wchodzą do głównego nurtu polityki. Im więcej osób nas popiera, tym bardziej idzie to w dobrą stronę. Tylko tak dalej i za 3 lata wchodzimy do Sejmu w kilkadziesiąt lub więcej osób - dodał.

Powrót do szkoły. Wiceszef ZNP: każdy nauczyciel musi mieć wykonany test na koronawirusa
9
25.06.2020 16:37

PANDEMIA
 / 
Powrót do szkoły. Wiceszef ZNP: każdy nauczyciel musi mieć wykonany test na koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia: uczniowie wrócą do szkół we wrześniu. ZNP cieszy się z tej zapowiedzi? - Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, czekamy na to, by wspólnie spotkać się w szkole. Jednak apelujemy już od dłuższego czasu, zarówno do ministra edukacji, jak i premiera, aby wszyscy pracownicy oświaty zostali poddani testom - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Można deklarować, że 1 września spotykamy się w szkole, ale to tylko deklaracja. Musi być ona poprzedzona szeroką akcją związaną z wykonywaniem testów. To jest konieczność, jeśli odpowiedzialnie chcemy mówić, że przyjście do szkoły jest bezpieczne - dodał.

Edukacja. Wiceszef ZNP: "Zawiedliśmy się na żonie prezydenta
42
25.06.2020 16:18

SZKOŁA
 / 
Edukacja. Wiceszef ZNP: "Zawiedliśmy się na żonie prezydenta

Związek Nauczycielstwa Polskiego spotkał się z kandydatami na prezydenta RP. - Spotkaliśmy się z Biedroniem i Trzaskowskim, a Kosiniak-Kamysz wysłał do nas list. Natomiast inni kandydaci nie zareagowali - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Niestety zawiedliśmy się na żonie prezydenta. Kiedy były określone zmiany systemowe, bardzo groźne, zabrakło nam właśnie żony prezydenta jako nauczycielki. Prezydent na pewno powinien z nami porozmawiać. To jest przeszło 600 tys. pracowników. Oświata nie jest ani czerwona, ani czarna. Jest nasza - dodał.

Grzywny za zakłócanie lekcji online. "Powinniśmy uczyć, a nie karać"
2
25.06.2020 15:57

SZKOŁA
 / 
Grzywny za zakłócanie lekcji online. "Powinniśmy uczyć, a nie karać"

Nawet 3 tys. zł kary grzywny za wulgarne zakłócanie transmisji edukacji przez internet. - Żadna tarcza i wszelkie rozporządzenia nie były przedmiotem konsultacji, o co zabiegaliśmy i zabiegamy. Natomiast na pewno trzeba zrobić coś z atakiem hakerskim, z wulgarnością. Nie wiem, czy to co znalazło się w tarczy 4.0 jest najlepszym rozwiązaniem. To nie powinno polegać na karaniu, a na uświadamianiu - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Dla mnie nie jest to sposób na pozbycie się problemu, który bez wątpienia istnieje i jako nauczyciele go zauważamy - dodał.

Elektrownia atomowa w Polsce. "Krok milowy pod koniec roku"
6
25.06.2020 15:34

PARTNERSTWO
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. "Krok milowy pod koniec roku"

Co z budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce? - Inwestycja w elektrownię jądrową to bardzo długi proces. Wiele elementów składa się na ostateczną decyzję, przede wszystkim chodzi o partnera, bo Polska nie ma doświadczenia, by samodzielnie wybudować elektrownię atomową. Dlatego potrzebny jest strategiczny partner - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Pod uwagę należy brać geopolitykę, partnerem nie może być ktoś, kogo sojuszu i partnerstwa nie będziemy pewni na wiele lat. Jesteśmy bardzo bliscy podjęcia decyzji, pod koniec roku krok milowy - dodał.

bECsWWID
Rząd PiS inwestuje w samorządy? Karnowski: to propaganda
4
24.06.2020 15:29

JACEK KARNOWSKI
 / 
Rząd PiS inwestuje w samorządy? Karnowski: to propaganda

Kancelaria Premiera pokazała spot, który przekonuje, że rząd PiS inwestuje w samorządy, dzięki czemu rozwijają się duże miasta i małe miejscowości. - Przyzwyczailiśmy się, jako samorządowcy, że najpierw jest propaganda, a później są fakty. Mieliśmy spotkanie online z panię premier Emilewicz, dowiedzieliśmy się, że dostaniemy 6 mld zł. Zapytaliśmy o projekt ustawy, wciąż go nie mamy - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Jesteśmy bardzo wdzięczni, tylko wcześniej zabrano naszym mieszkańcom 12 mld zł za subwencję oświatową. Oddano nam połowę, ale liczymy na wyrównanie subwencji. 6 mld zł piechotą nie chodzi, oby to nie było tylko przed wyborami - dodał.

Wakacje a epidemia. Plaże będą nowymi ogniskami koronawirusa
121
24.06.2020 14:51

WAKACJE
 / 
Wakacje a epidemia. Plaże będą nowymi ogniskami koronawirusa

Co z wakacjami 2020? Wyjazdy w czasie pandemii to wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem, czy wakacyjne kurorty będą nowymi ogniskami? - Nie mam wątpliwości, mamy już doniesienia na temat ośrodka w Rewalu, za chwilę mogą pojawić się inne miejsca. Nie miejmy złudzeń, zakażenia będą się pojawiać. Ten wirus tak działa - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski. - Jeśli bierzemy udział w grupowym wyjeździe wakacyjnym, to musimy się liczyć z rozprzestrzenieniem zakażeń. To samo tyczy się wesel - to symbol niedobrej decyzji. Jest to zaproszenie na "koronaparty" - dodał.

Druga fala koronawirusa. Szumowski: przygotowujemy się, mogą wrócić pewne zakazy
172
22.06.2020 15:30

PANDEMIA
 / 
Druga fala koronawirusa. Szumowski: przygotowujemy się, mogą wrócić pewne zakazy

Polska szykuje się na drugą falę koronawirusa? - Większość krajów już będzie miało znacznie lepiej przygotowane systemy. W Polsce mamy już system szpitali jednoimiennych, mamy ponad 165 laboratoriów, które wykonują testy. To są te działania, które mają przygotować kraj na szybkie rozróżnianie, to ma covid, a kto inne choroby - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Pewne formy obostrzenia mogą być ponownie wprowadzane. Lockdownu nie da się wprowadzić ponownie, widzimy jakie to są skutki dla gospodarki. Musimy też uwzględniać choroby i zgony z innych przyczyn - dodał.

Emilewicz na Jasnej Górze. Szumowski: ja staram się siedzieć w tylnej ławce
29
22.06.2020 15:15

KOŚCIÓŁ
 / 
Emilewicz na Jasnej Górze. Szumowski: ja staram się siedzieć w tylnej ławce

Wicepremier i minister rozwoju w czasie trwającej kampanii prezydenckiej wystąpiła na ambonie sanktuarium na Jasnej Górze. Wstąpienie wywołało falę krytyki. - Z tego co wiem, to pani premier nie agitowała politycznie. Ja staram się jako polityk nie wykorzystywać autorytetu Kościoła, a jako wierny raczej staram się siedzieć w tylnej ławce - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Sam byłem na pielgrzymce, też powiedziałem parę słów, co prawda przed mszą. Tak jak powiedziałem, zdarzało mi się stać na ambonie, ale jak śpiewałem psalm - dodał.

bECsWWIJ
Szkoła wróci we wrześniu? Szumowski: to gdybanie, ale jest szansa
15
22.06.2020 15:01

SZKOŁA
 / 
Szkoła wróci we wrześniu? Szumowski: to gdybanie, ale jest szansa

Ten rok szkolny uczniowie zakończą zdalnie, ale czy wrócą do szkół we wrześniu? - To gdybanie na tak długi okres. Jeśli będziemy mieli trend, jaki mam w tej chwili, jest szansa, że wrócą do szkół. Natomiast to jest epidemia, która jest pierwszy raz na świecie i nie wiemy jak się będzie rozwijała, każdy wariant musimy rozważyć - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - W tej chwili nie planujemy zdalnego nauczania od września, plan jest taki, że dzieci wracają, ale epidemia jest nieprzewidywalna - dodał.

Szumowski proponuje: brak maseczki w sklepie równa się brak obsługi
661
22.06.2020 14:44

MASECZKI
 / 
Szumowski proponuje: brak maseczki w sklepie równa się brak obsługi

Gospodarka ponownie do zamrożenia? - Wesela są dobrze uregulowane, wiemy kto przyjeżdża, mamy adresy, telefony. Niepokojące są zachowania Polaków choćby w sklepie. Duża część osób już chyba zapomniała, że wirus istnieje - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - W sklepach powinniśmy nosić maseczki, to jest ochrona również pracowników. Być może powinniśmy wprowadzić zasadę, że osoby bez maseczek nie będą obsługiwane. Prostsze by było, gdyby personel prosił o założenie maseczki lub wypraszał ze sklepu. To kwestia egzekwowania. Pamiętajmy też, że to kwestia chęci dostosowania się do przepisów prawa. Jeśli nie, wrócą zaostrzone obostrzenia - dodał.

Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację
56
19.06.2020 16:32

WAKACJE
 / 
Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację

Koronawirus wpłynął na decyzję o tym, gdzie Polacy spędzą wakacje. Jednak granice się otwierają, więc zagraniczna wycieczka może okazać się atrakcyjna. - Biura podróży poszerzają ofertę krajową, bo zainteresowanie nią jest bardzo duże. Jednak z dnia na dzień zainteresowanie wycieczkami zagranicznymi rośnie. Spodziewamy się, że kiedy będzie już możliwość polecenia do Grecji, Egiptu czy Turcji, to wrócimy do odmrożenia nastrojów - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Klaudyna Fudala, wakacje.pl. - To, co jest nowością w tym sezonie, to wakacje zagraniczne z własnym dojazdem. Biura podróży dają taką możliwość i poszerzają również taką ofertę - dodała.

Wakacje a bezpieczeństwo. Na co trzeba uważać?
7
19.06.2020 16:22

WAKACJE
 / 
Wakacje a bezpieczeństwo. Na co trzeba uważać?

Wakacje w czasie pandemii, jak zadbać o własne bezpieczeństwo? - Hotele nastawiają się na zachowanie odstępów między turystami, dodatkowo zostawiają przestrzeń na ewentualną kwarantannę. Druga rzecz to podróżowanie, czyli lotniska i samoloty - obowiązują maseczki, sprawdzana jest temperatura - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Klaudyna Fudala, wakacje.pl. - Bezpieczeństwo zaczyna się już na etapie kupowania wycieczki, a wiele z nich można kupić nie wychodząc z domu - online lub telefonicznie - dodała.

bECsWWIK
Wakacje 2020. Taniej za granicę, ale ofert będzie mniej
4
19.06.2020 15:55

WAKACJE
 / 
Wakacje 2020. Taniej za granicę, ale ofert będzie mniej

Od 1 lipca loty ponownie w pełnym składzie pasażerów. - To jest kluczowa informacja z jednej strony dla siatki połączeń, bo biura turystyczne już zapowiadają, że ofert będzie mniej. Zapełnienie samolotów daje możliwość rozszerzenia oferty. Z drugiej strony będzie to miało wpływ na ceny, te na razie są na poziomie z zeszłego roku. Z biur już płyną informacje, że przy pełnym obłożeniu samolotów ceny będą niższe niż przed rokiem - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Klaudyna Fudala, wakacje.pl. - Bułgaria czy Albania już za 1800 zł od osoby, pozostałe popularne kierunki, czyli Egipt, Grecja, Turcja - średnio płaci się 2-2,5 tys. zł. Nie jest to więc cena wygórowana w porównaniu z zeszłym rokiem - dodała.

Wojska USA w Polsce. "Musimy rozmawiać kategoriami NATO"
37
19.06.2020 15:40

WOJSKO
 / 
Wojska USA w Polsce. "Musimy rozmawiać kategoriami NATO"

USA zapowiadają częściowe wycofanie kontyngentu swoich wojsk z Niemiec, żołnierze mogliby przenieść się do Polski. - Sądzę, że część tych wojsk trafi do Polski. Wszystko zależy od tego, jakie to będą wojska, bo obracamy się w sferze niedomówień, decyzji nie ma. 9,5 tys. żołnierzy to mówi dużo i nic - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Bogusław Pacek, generał dywizji w st. spoczynku i dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24. - Gdyby trafiło tu około tysiąca żołnierzy, to z całą pewnością z polskiego punktu widzenia jest to korzystne. Musimy jednak rozmawiać kategoriami NATO, bo to jest siła, a nie jest nią tysiąc żołnierzy - dodał. - Źle się dzieje, że prezydent, ambasador i kanclerz rozmawiają przez profile społecznościowe, z tego nic nie będzie - podkreślił gen. Pacek.

Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków
19.06.2020 15:19

WAKACJE
 / 
Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków

Jakie zagraniczne kierunki czekają na polskich turystów w tym roku? - Dobra wiadomość jest taka, że codziennie otwierają się nowe kierunki. Słowacja ogłosiła otwarcie granic, swobodnie możemy wjechać na Węgry. Na pewno czeka na nas Bułgaria, samoloty już tam latają, możemy pojechać też do Chorwacji - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Klaudyna Fudala, wakacje.pl. - Od lat turyści chętnie odwiedzają Grecję, otworzy się 1 lipca. Na początku lipca prawdopodobnie będziemy też mogli polecieć do Egiptu czy do Turcji - dodała.

Apel do rządu. "Brakuje rąk do pracy. Tragedia tego kraju"
59
17.06.2020 16:59

ZASIŁEK
 / 
Apel do rządu. "Brakuje rąk do pracy. Tragedia tego kraju"

Pandemia koronawirusa wywołała kryzys, m.in. w branży hotelarskiej. - Na początku wszyscy spanikowali. Tak samo, jak zrobił to rząd, tak my poddaliśmy się panice. Na szczęście szybciej z tego wyszliśmy, nie zwolniliśmy za dużo osób, a jeśli tak, to większości zaproponowaliśmy powrót do pracy. Nadal szukamy ludzi do pracy, o dziwo nie ma ich za dużo. Tu też apel do rządu, by uwolnił granicę ukraińską, bo bez obywateli Ukrainy to padnie rolnictwo, hotelarstwo i inne usługi - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Artur Łącki, poseł PO i właściciel hoteli. - Siła robocza gdzieś jest, ale niestety czeka na to, co rozdaje PiS i nie bardzo chce iść do pracy. To jest tragedia tego kraju - dodał.

Koronakryzys. Najbogatszy poseł: Morawiecki i Szumowski rozwalili gospodarkę
257
17.06.2020 16:02

TURYSTYKA
 / 
Koronakryzys. Najbogatszy poseł: Morawiecki i Szumowski rozwalili gospodarkę

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa odbił się na wielu branżach, jedną z najbardziej dotkniętych jest branża hotelarska. - Nie tylko biznesom hotelowym, chociaż tym głównie, ale wszystkim biznesom zaszkodziło to, co zrobił rząd. A zachował się źle przy tej pandemii, co wpłynęło na całą polską gospodarkę. Chociażby transport nie może się po tym podnieść - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Artur Łącki, poseł PO i właściciel hoteli. - Rząd zachował się źle od początku do końca, nie potrafił zarządzać kryzysem. Premierowi Morawieckiemu i ministrowi Szumowskiemu należą się oceny całkowicie negatywne, rozwalili polską gospodarkę. Minister Emilewicz próbuje ratować co się da, a da się niewiele - dodał.