Trwa ładowanie...
bEDAQOOJ
Notowania

Restrukturyzacja – Wszystkie wiadomości

Idea Bank przejęty przez Pekao, Czarnecki ma związane ręce. "Decyzja nieodwracalna"
2
04.01.2021 14:58

LESZEK CZARNECKI
 / 
Idea Bank przejęty przez Pekao, Czarnecki ma związane ręce. "Decyzja nieodwracalna"

Leszek Czarnecki może liczyć wyłącznie na odszkodowanie, Idea Bank nie wróci w jego ręce. - Sąd administracyjny będzie badał poprawność przesłanek wydania decyzji o przymusowym przejęciu. Jedyne co może zrobić, to stwierdzić, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Nie ma możliwości uchylenia tej decyzji. Oczywiście w teorii istnieje możliwość zwrotnego przeniesienia przedsiębiorstwa, ale to musiałaby być decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Więc w zasadzie zostaje tylko odszkodowanie, ale ono też jest ograniczone przez przepisy do kwoty poniesionej straty. Jeżeli rzeczywiście byłaby decyzja wydana z naruszeniem prawa, to możliwe są powództwa odszkodowawcze, ale musi być to poprzedzone prawomocną decyzją sądu - dodał.

Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"
24
04.01.2021 11:24

KLIENCI
 / 
Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

Idea Bank przejęty przez Pekao po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co z klientami? - Zgodnie z decyzją BFG, roszczenia z tytułu działalności pozabankowej pozostały przy Idea Banku, a całe przedsiębiorstwo bankowe, poza tymi wyłączeniami, zostało przeniesione do Pekao. Roszczenia obligatariuszy GetBack powinny być kierowane do Idea Banku, bo ten podmiot dalej istnieje. Została uruchomiona procedura przymusowej restrukturyzacji, ale alternatywą byłaby upadłość, więc akcjonariusze mogliby i tak nie dostać ani złotówki, to jest dzielenie straty. Celem ustawy o BFG jest ochrona klientów banku i jest częścią europejskiej dyrektywy. Ma chronić system bankowy, ale przede wszystkim klientów. Gdyby doszło do nieuporządkowanej restrukturyzacji czy nawet upadłości banku, miałoby niewyobrażalne skutki gospodarcze, nie tylko dla klientów Idea Banku, ale i całego systemu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Dyrektywa mówi również jasno, że - niestety - straty przede wszystkim są finansowane przez akcjonariuszy - dodał. Dopytywany o poszkodowanych obligatariuszy GetBack oraz to, czy przejęcie Idea Banku zamyka im drogę do odzyskania pieniędzy, ekspert odparł, że najważniejsze jest to, co dalej będzie działo się z Idea Bankiem. - Pytanie, co się stanie z tą resztką Idea Banku, która pozostała. Nadal proces przymusowej restrukturyzacji trwa. Można wyobrazić sobie nawet dokapitalizowanie spółki, ale to jest oczywiście teoretyczny scenariusz. Tak naprawdę zależy to też od tego, jakie aktywa pozostały w Idea Banku. Chodzi oczywiście o stratę ekonomiczną, akcjonariusze i właściciele w każdym procesie restrukturyzacyjnym są zaspokajani na końcu. Kluczowe jest to, według jakiej kolejności będą zaspokajane roszczenia. To jest pytanie o przyszłość, co się stanie z pozostałą częścią Idea Banku w restrukturyzacji - wytłumaczył w rozmowie z money.pl Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny.

Przejęcie Idea Banku. "Pozew Czarneckiego nieuzasadniony"
207
04.01.2021 11:06

LESZEK CZARNECKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. "Pozew Czarneckiego nieuzasadniony"

Leszek Czarnecki zapowiada odwołanie się od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz pozew przeciwko członkom zarządu Pekao. To pokłosie decyzji BFG o przymusowej restrukturyzacji i przejęciu Idea Banku, który należał do Czarneckiego, przez bank Pekao. - Trudno mówić o jakimś odwołaniu, można jedynie złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, bo w tej sytuacji nie ma dwustopniowej formuły podejmowania decyzji. Ta decyzja jest ostateczna i można odwołać się tylko do sądu. Natomiast najważniejsza jest zapowiedź pozwów odszkodowawczych wobec członków zarządu banku Pekao, co jest zaskakujące. Zgodnie z ogólnymi zasadami, odpowiedzialność za decyzje organów ponosi osoba prawna, czyli w tym przypadku bank. Jednak tutaj przepisy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność, bo ustawa o BFG mówi, że ani bank nabywający to przedsiębiorstwo, ani członkowie zarządu nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To jest niewłaściwy adresat roszczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Pozew to jest papier, a papier przyjmie wszystko. Jeśli chodzi o powództwo odszkodowawcze, to właściwie można pozwać każdego i o wszystko. Pytanie, czy w tym przypadku jakakolwiek szkoda w ogóle występuje, skoro wysokość zobowiązań, jakie przejmuje Pekao, jest wyższa od aktywów. Inną kwestią jest bezprawność działania, co może stwierdzić wyłącznie sąd administracyjny, ale musi być także adekwatny związek przyczynowy - wyjaśnił w rozmowie z money.pl ekspert ds. restrukturyzacji.

Money. To się liczy. Brexit. Jakie konsekwencje dla Polaków?
7
04.01.2021 8:57

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Brexit. Jakie konsekwencje dla Polaków?

Dziś w programie pytamy o konsekwencje dla polskich obywateli i firm w pierwszych dniach po Brexicie. Gościem będzie dr Grzegorz Mathea z Wyższej Szkoły Bankowej. O przejęciu Idea Banku i restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji mówi Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. Zapraszamy od 9.15.

Ursus zmienia strategię. Skorzysta z nowych przepisów, by zrestrukturyzować biznes
42
10.11.2020 10:28

UKŁAD
 / 
Ursus zmienia strategię. Skorzysta z nowych przepisów, by zrestrukturyzować biznes

Znany polski producent ciągników rolniczych nie dostał od sądu zielonego światła na proponowany układ z wierzycielami. Zdecydował się więc wykorzystać nowe przepisy covidowe i idzie w uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

bEDAQOOL
Sfinks chce układu z wierzycielami. Duża sieć restauracji mówi o dramatycznej sytuacji
31
27.10.2020 10:33

KRYZYS
 / 
Sfinks chce układu z wierzycielami. Duża sieć restauracji mówi o dramatycznej sytuacji

- W najśmielszych przewidywaniach nie zakładaliśmy aż tak trudnej sytuacji epidemicznej. Zostaliśmy znów niemal całkowicie pozbawieni przychodów - mówi prezes Sfinksa. Narzeka na brak zrozumienia ze strony wynajmujących lokale i zapowiada restrukturyzację.

Braster zrobił rachunek sumienia. Zamiast rewolucyjnego wynalazku jest walka o przetrwanie
225
26.10.2020 10:22

BIZNES
 / 
Braster zrobił rachunek sumienia. Zamiast rewolucyjnego wynalazku jest walka o przetrwanie

Minęły prawie 4 lata od wprowadzenia na rynek polskiego wynalazku, który miał służyć wykrywaniu raka piersi. Do tej pory biznes się nie spina, a firmie grozi bankructwo. Za porażkę obecny prezes obwinia głównie poprzedników. Na długiej liście zarzutów m.in. biuro na Narodowym za ponad 2 mln zł.

Restrukturyzacja kopalń. Co dalej z planem ratowania górnictwa? Morawiecki zapowiada rozmowy
403
30.07.2020 15:30

GÓRNICTWO
 / 
Restrukturyzacja kopalń. Co dalej z planem ratowania górnictwa? Morawiecki zapowiada rozmowy

Przez najbliższe 2-3 miesiące rząd będzie konsultować plan naprawy sytuacji polskiego górnictwa z naukowcami, specjalistami oraz związkowcami - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. To oznacza odroczenie planu przedstawionego przez wicepremiera Jacka Sasina, który zakładał likwidację kopalń.

Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"
161
29.07.2020 11:00

PGNIG
 / 
Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

Polska branża górnicza pod kreską, kopalnie będą zamykane. - Trzeba patrzeć przez pryzmat każdego zakładu, każdej kopani. Pokłady węgla się różnią, są coraz głębsze, a węgla jest coraz mniej. Pojawia się problem geologiczny, przez co koszty wydobycia rosną. Wpływ na branżę ma też to, co dzieje się na świecie. Uprawnienia do emisji CO2 stają się coraz droższe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Energetyka oparta na węglu przestaje się po prostu opłacać. Mogliśmy to nawet w ostatnich latach nieco przyspieszyć. Mocniej analizować kopalnie, które wydobywają węgiel zbyt drogo, a koncentrować się na tych, które są opłacalne. Mamy olbrzymie nadwyżki węgla, uprawnienia rosną, dostęp do finansowania załamał się dramatycznie. Nie mamy wyjścia - dodał.

bEDAQOOR
Restrukturyzacja kopalń. Sasin odpowiada górnikom
119
28.07.2020 18:58

GÓRNICTWO
 / 
Restrukturyzacja kopalń. Sasin odpowiada górnikom

Zerwane rozmowy rządu z górnikami dotyczące restrukturyzacji kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Jacek Sasin twierdzi, że potrzeba "nowej formuły" oraz "wypracowania planu, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony".

Mniej upadłości i restrukturyzacji. Wpływ wstrzymania pracy sądów
02.07.2020 8:23

UPADŁOŚĆ
 / 
Mniej upadłości i restrukturyzacji. Wpływ wstrzymania pracy sądów

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, która przyczynia się do globalnego kryzysu, liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce zmalała w porównaniu do ubiegłego roku. Wpływ mają na to zapisy z tarczy antykryzysowej oraz fakt, że sądy również zamroziły działalność, przez co dopiero wracają do rozpatrywania wniosków.

LPP ratuje biznes w Niemczech. Zgoda sądu w Hamburgu
10
10.06.2020 9:45

HANDEL
 / 
LPP ratuje biznes w Niemczech. Zgoda sądu w Hamburgu

Sąd w Hamburgu przychylił się do prośby LPP Deutschland, spółce zależnej LPP, do której należą takie marki jak Reserved, House, Cropp, Mohito czy Sinsay. Spółka może wdrożyć "działania naprawcze", te zapewnią LPP czasową ochronę przed wierzycielami. Teraz przed spółką 3 miesiące negocjacji.

1300 osób na bruk. Hyatt zwalnia przez epidemię koronawirusa
2
12.05.2020 16:28

RESTRUKTURYZACJA
 / 
1300 osób na bruk. Hyatt zwalnia przez epidemię koronawirusa

Hotelarski gigant traci przez kryzys. W ramach cięć Hyatt zwolnii 1300 osób, a pozostałym pracownikom - w tym zarządowi - obniży pensje.

bEDAQOOS
Ursus z nowym prezesem zarządu. Został nim Andrzej Młotek
9
24.03.2020 9:34

SPÓŁKI
 / 
Ursus z nowym prezesem zarządu. Został nim Andrzej Młotek

Ryszard Matkowski zrezygnował z funkcji pełniącego obowiązki prezesa zarządu Ursusa. Jednocześnie rada nadzorcza spółki powołała Andrzeja Młotka na nowego prezesa zarządu.

Koronawirus. Przedsiębiorcy zabezpieczają się przed bankructwem
23
12.03.2020 10:37

FIRMA
 / 
Koronawirus. Przedsiębiorcy zabezpieczają się przed bankructwem

Koronawirus jest groźny nie tylko dla zdrowia i życia zarażonych. Znacznie wpływa na światowe rynki, wywołując panikę i giełdowe spadki. To nie sprzyja prowadzeniu biznesu, więc przedsiębiorcy muszą zabezpieczać swoje firmy przed bankructwem, co często prowadzi do restrukturyzacji, a to trudny czas dla każdej firmy.

Komputronik. Kara od skarbówki. "Nie zgadzamy się, będziemy walczyć do skutku"
57
09.03.2020 15:44

VAT
 / 
Komputronik. Kara od skarbówki. "Nie zgadzamy się, będziemy walczyć do skutku"

Dotkliwa kara dla Komputronika. Urząd Skarbowy decyzją podatkową zażądał od firmy 39 mln zł plus odsetki, co łącznie składa się na blisko 60 mln zł. Spółka nie zgadza się z decyzją i będzie się od niej odwoływać. Mimo to pracę może stracić nawet 20 proc. załogi.

Restrukturyzacja banku PBS. W przyszłości ma on być sprzedany w całości
10
03.02.2020 8:18

BFG
 / 
Restrukturyzacja banku PBS. W przyszłości ma on być sprzedany w całości

Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mirosław Panek kreśli scenariusze przyszłości banku PBS. Zapewnia, że wszystkim podmiotom zależy przede wszystkim na klientach. Nie ma jednak dobrych wiadomości dla samorządów i firm, które straciły swoje pieniądze.

Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS
250
21.01.2020 10:08

BAIL-IN
 / 
Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS

Podkarpacki Bank Spółdzielczy, aby ratować się przed bankructwem, przejął część funduszy swoich deponentów. Najwięcej straciły na tym samorządy, które miały konta w tym banku. Nieco mniej duże firmy.