Forum

Komentarze użytkownika "kalot"

Komentarze użytkownika: kalot

kalot / 2009-02-10 18:08 / portfel / Tysiącznik na forum
już sam strach został

Re: Komentarze do portfela "kalot"

kalot / 2009-02-10 15:11 / portfel / Tysiącznik na forum
Kryzys napędza miejskie inwestycje
(PAP, tm/10.02.2009, godz. 06:14)

Firmy budowlane, bojąc się kryzysu, na wyścigi przystępują do przetargów organizowanych przez miasta, które ciągle mają pieniądze na inwestycje - pisze "Metro".


Urzędnicy w olsztyńskim ratuszu dopiero co rozstrzygnęli przetarg na remont kanalizacji. Spośród pięciu ofert wybrali najtańszą - wartą 39 mln zł. Wcześniej w budżecie zarezerwowali na to 55 mln zł. Kilkaset tysięcy złotych zaoszczędzili też na renowacji małej, ale prowadzącej do dużego osiedla ulicy Bartąskiej i kolejne pół miliona na budowie kompleksu sportowego.

- Wykonawcy ścigają się na ceny. Ta tendencja bardzo nas cieszy - mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka olsztyńskiego magistratu. Zaoszczędzone pieniądze ratusz przeznaczy na remonty szkół.

Mniej wydaje również Warszawa. Remont ul. Baletowej na Ursynowie miał kosztować 5 mln zł. Udało się go zrobić za połowę tej kwoty. Poszerzenie wiaduktu nad Kanałem Żerańskim stołeczni urzędnicy wycenili na 200 mln zł. Prace kosztowały 79 mln zł mniej. Ostatnio za poszerzenie ul. Modlińskiej łączącej centrum miasta z północnymi dzielnicami miasta jedna z firm chciała 37 mln zł mniej niż przeznaczono na to w budżecie.

We wtorek w Zarządzie Miejskich Inwestycji Drogowych nastąpi otwarcie ofert, jakie złożono w przetargu na budowę mostu Północnego. - Przystąpiło do niego 10 firm z Polski i zagranicy - mówi Agata Choińska, rzecznik ZMID. Miasto chce na tę inwestycję przeznaczyć aż 1,2 mld złotych. - Wcześniej wykonawcy chcieli blisko 2 mld zł - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy o kryzysie nikt nie mówił, firmy budowlane przebierały w zleceniach i dyktowały warunki. Dziś same szukają przetargów. Szczególnie tych organizowanych przez miasta, bo to pewny zleceniodawca - podkreśla "Metro".
kalot / 2009-02-09 11:49 / portfel / Tysiącznik na forum
takie wynalazło są zawsze ryzykowne, ale spotkałem i ja kiedyś przecudowny napitek
z tym, że ktoś miejscowy polecił, bo w ciemo brać to jak kota w worku kupować
kalot / 2009-02-05 08:26 / portfel / Tysiącznik na forum
z tym ze niekoniecznie jest to wszechczasów:
szansa wszechczasów

jak piszesz bo tak zawsze wygląda końcowa faza bessy i nic już nie zrobisz z tym
kalot / 2009-01-27 11:32 / portfel / Tysiącznik na forum
posypało sie wszystko, ale kiedyś przecież wróci na wyższe pułapy (choć juz nie wszystko)

Re: Komentarze do portfela "kalot"

kalot / 2009-01-27 09:29 / portfel / Tysiącznik na forum
Gdy świat ogarnia ekonomiczny chaos, prawie wszyscy coś na tym tracą. Prawie, bo zawsze się znajdzie ktoś potrafiący wykorzystać panujący zamęt, by sie wspiąć na sam szczyt finansowej elity
Andrzej Krajewski

dodam od siebie, ze takie rzeczy nie tylko w ekonomii ale i w polityce są częste, szczególnie jak społeczeństwo intelektualnie zawodzi
kalot / 2009-01-22 16:10 / portfel / Tysiącznik na forum

W szkole w tej kwestii było
niewesoło.


czy to chodzi o Twoje studia infermatyczne, bo napisałes tak półsłówkiem, że nie moge do czego innego przypasować
kalot / 2009-01-22 12:48 / portfel / Tysiącznik na forum
i własnie przewidując czarniejszy scenariusz niż się spodziewaliśmy poredukowałem trochę, ale sie nie wycofuję jeszcze na razie

Re: Komentarze do portfela "kalot"

kalot / 2009-01-14 18:45 / portfel / Tysiącznik na forum
Unia musi rozważać także najgorsze scenariusze
Wersja oryginalna EU must plan for the unlikely worst
Po kryzysie finansowym i kryzysie gospodarczym, wszyscy zaczynają się bać kryzysu fiskalnego. Agencja ratingowa Standard & Poor’s narobiła w tym tygodniu szumu wokół wypłacalności Hiszpanii, Grecji i Irlandii

W efekcie, niemal natychmiast wzrosły premie za ryzyko pobierane przez pożyczkodawców w odniesieniu do tych trzech krajów. To bardzo odległa perspektywa, ale Unia Europejska musi być w gotowości, aby zapobiec ewentualnemu odwrotowi inwestorów od krajów członkowskich.

Rządy zaczynają odczuwać skutki kryzysu kredytowego. Ministrowie finansów byli zmuszeni zamieniać prywatne długi na publiczne zobowiązania i kupować ogromne pakiety akcji, aby ratować swoje banki. Recesja przyczynia się do rosnących kosztów socjalnych w momencie, kiedy wpływy podatkowe spadają.

Członkowie unii monetarnej stają w obliczu specyficznych, ale podobnych problemów. Słabsze gospodarki strefy euro borykają się z głębokim spadkiem popytu wewnętrznego, ale nie są stanie wpływać na spadek wartości swojej waluty, aby ułatwić procesy dostosowawcze. W stymulowaniu popytu są uzależnione od świata zewnętrznego, a zwłaszcza krajów europejskich notujących nadwyżki. Tymczasem rządy nie mają innego wyboru, jak zaciągać ogromne pożyczki na ratowanie gospodarek.

Inwestorzy sumiennie wykupują płynne i bezpieczne aktywa. Państwowe obligacje cieszą się dużym popytem, a rentowność spadła do rekordowo niskich poziomów. Jednak kiedy pojawią się nowe emisje, rentowność wzrośnie, a inwestorzy zaczną się robić bardziej wybredni i zastanawiać, które kraje są bezpieczniejsze dla ich pieniędzy. Najnowsze wiadomości wystraszyły pożyczkodawców, a pożyczki dla niektórych krajów strefy euro i tak już wcześniej były droższe. W reakcji na ostrzeżenia S&P spready ryzyka kredytowego gwałtownie wzrosły.

Ostrożność inwestorów w odniesieniu do obligacji nie jest niczym złym. Kraje, które potrafią poprawiać swoją strukturę fiskalną, zasługują na lepsze warunki. Różnice mogą jednak stać się problemem, jeśli któryś z krajów strefy euro, nawet niewielki, nie będzie w stanie dłużej się finansować.

Na obecną chwilę nie ma żadnego takiego zagrożenia, ponieważ rentowność jest niska. Ale kraje, które w tym roku będą musiały zaciągać większe długi, mogą w końcu wpaść w trudności. Unia już teraz powinna się zastanawiać, co zrobi, jeśli do czegoś takiego dojdzie.

Kryzys fiskalny może być zaraźliwy i rozszerzyć się na inne, słabsze kraje. Pomoc będzie z kolei tworzyć swoisty moralny hazard: jeśli nisko zadłużone kraje będą pomagać zadłużonym po uszy, ostrożność stanie się zbędna. Unia monetarna jest w obecnym kryzysie narażona na ciosy, ponieważ nie ma narzędzi fiskalnych. Być może potrzebne są nowe rozwiązania.
© The Financial Times Limited 2009
kalot / 2009-01-14 11:11 / portfel / Tysiącznik na forum
tak bardzo jak potrafię użyć polskiego języka w pisowni nie mogę prztystać na takie dictum
ja nie podzielam tej opinii szczególnie, ze od pewnego czasu nie można przywołać archiwalnych zapisków , a tak na marginesie również wielu innych rzeczy
można zaryzykować stwierdzenie, że właściciele sobie nie poradzili jakoś z archiwizacją danych, a za to nieznacznie lepiej nam się strony na serwerze odpalają
wracając do meritum wydaje mi się, a nawet jestem pewny tego, że również Ty kolego jej nie podzielasz bo wystarczy spojrzeć, że choćby wyniki powyższe konkursu to nic innego jak to "wklejarstwo"
ba, wydaje mi się również, że potraktowałeś sam zamysł publikacji tychże wyników z aprobatą, i dalej pod nimi skwapliwie grasujesz :]
kalot / 2009-01-09 14:32 / portfel / Tysiącznik na forum
no dobrze, ja zaczekam na ten moment
GDY WYJAŚNI SIĘ SPRAWA GAZU
zobaczymy czy miałeś rację
kalot / 2009-01-02 06:14 / portfel / Tysiącznik na forum
straszne rzeczy piszą, czy to astrologowie, czy ekonomiści
dziś wiemy, że nalezało się wycofać 1,5 roku temu. ale nie wiemy, czy za kolejne półtora będzie dobry klimat inwestycyjny
wszyscy jak jakaś mantre powtarzają , że wiosna będzie dobra, ale skąd oni to mogą wiedzieć?

Re: Komentarze do portfela "needle"

kalot / 2008-12-31 09:41 / portfel / Tysiącznik na forum
skończył się ten zły rok, ale juz wkrótce przyjdzie nowy (Nowy) także nienajlepszy
bedą turbulencje w fgospodarce również polskiej
jak z tego wybrniemy tego nie wie tak naprawdę nikt, ale mam do przekazania w tym ostatnim dniu 2008 roku jedną pozytywną informacje
kto przejdzie w miare sucha stopą ten 2009 to się zahartuje i bedzie miał juz z górki zgodnie z regułą, że co nas nie zabija nas wzmocni
i własnie tego życzę współpiszącym
Do Siego!
kalot / 2008-12-28 15:46 / portfel / Tysiącznik na forum
dodam jeszcze, że artykuł zawiera ciekawe wątki i wspaniałe podsumowanie, ale nikogo nie będę na siłe zmuszać do czytania, bo marazm trwa i tu i tam i ja rozumiem co czuja ludzie, co mieli zarobic a potracili i nie mogą sobie z tym poradzic
kalot / 2008-12-28 15:39 / portfel / Tysiącznik na forum
cieżkie czasy idą to widać i dlatego wyraźny (niejako bez powodu) ruch w górę byłby racjonalny, ale może jest juz tak, że nawet to odpuszczą
szczerze mówiąc nie przypuszczam, a i za decyzje inwestorów forumowych nie biorę odpowiedzialności
za to wklweiłem cos u siebie, po raz kolejny o nowych katastrofach poczytac warto, a wnioski, no cóz chyba samemu trzeba wyciągnąć ale jakby chiał ktos sie podzielic nimi chętnie przeczytam

Najnowsze wpisy