Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus wstrzymał frankowiczów. Teraz wracają do sądów

5
Podziel się:

Koronawirus w dużej mierze wstrzymał funkcjonowanie sądów, co miało wpływ na zmniejszenie się liczby wyroków w sprawach tzw. frankowiczów. "Odmrożenie" sądownictwa już jednak nastąpiło, a wraz z nim na wokandy wracają sprawy kredytobiorców.

Koronawirus wstrzymał frankowiczów. Teraz wracają do sądów
Koronawirus. Frankowicze wracają do sądów w swoich sprawach (zdj. ilustracyjne). (Unsplash.com, Uwe Conrad)

Kończy się okres sądowej stagnacji frankowiczów wywołany przez pandemię koronawirusa - informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik powołuje się przy tym na dane stowarzenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Wynika z nich, że jeszcze w pierwszym kwartale 127 spraw osób z kredytami we frankach zakończyło się dla nich pozytywnie w pierwszej instancji. Natomiast negatywnie - 12. W drugim kwartale widać zahamowanie: w 67 sprawach sądy przyznały rację kredytobiorcom a w czterech - bankom.

Obecnie trwający trzeci kwartał zwiastuje już powrót spraw frankowiczów na wokandy. Z danych stowarzyszenia wynika, że 89 spraw zakończyło się korzystnie dla konsumentów, a pięć - dla banków.

Zobacz także: Zobacz też: Wojna na lata. Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. "Sądy są niewydolne"

Co istotne, trzy czwarte spraw kredytobiorców dotyczy nieważności umów z bankami. Jak wymienia "Wyborcza", pozostałe dotyczą tzw. odfrankowania, czyli przewalutowania kredytów z franków na złotówki.

Podane wcześniej dane to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dziennik bowiem powołuje się na dane kancelarii prawnych i podaje, że tylko mBank otrzymał 1200 pozwów, a Millennium - 800.

Pozwy kredytobiorców to efekt przychylnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. rodziny mającej kredyt we frankach. Informowaliśmy w money.pl o skutkach tego rozstrzygnięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
ja
4 lata temu
kupując mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
KLAWISZ
4 lata temu
Lanie od sądów cwaniaków z ZBP to pierwsza faza. Druga będzie bardziej dotkliwa od Prokuratury Regionalnej w Szczecinie ,która prowadzi śledztwo w związku z zapisami w umowach kredytowych w walutach z art.286kk w zw. z art.294kk ! CZY ,,MODEL" ISLANDZKI POWTÓRZY SIĘ W POLSCE I KILKUDZIESIĘCIU PREZESÓW BANKÓW TRAFI DO WIĘZIENIA ?! CZEKAM NA ZAKOŃCZENIE ŚLEDZTWA . WIDOK Z WIĘZIENIA BEZCENNY ....
Na temat.
4 lata temu
Cz nie prościej było jedną ustawą rozwiązać problem i przewalutować kredyty,a tak latami sprawy będą się ciągnąć w sądach.Chyba że rządzącym o to chodzi.Węgrzy i Chorwaci dawno sobie z tym poradzili a u nas jak zwykle gdy trzeba pomóc zwykłym obywatelom wszystko idzie bardzo opornie a jak dla rządzących wszystko załatwione szybko i od ręki.
mamkredytwefr...
4 lata temu
super! dzieje się! frankowicze zmobilizowali się podczas pandemii i ruszyli z pozwami. i nie ma co ich hejtować - to banki łamały prawo, a my pomożemy je wyegzekwować.
realista
4 lata temu
Ojej czy Mateusz znowu pomoże bankom? Na razie atakuje Rzecznika Finansowego i chce zlikwidować tę instytucję, bo za bardzo naciska na banki w przeciwności do różnych wydmuszek typu KNF (opanowany przez bankowych lobbistów) czy UOKiK itd.