Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Stopy procentowe. Credit Agricole spodziewa się podwyżek na koniec 2022 roku

26
Podziel się:

Wtorkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniesie zmian stóp procentowych - uważają ekonomiści Credit Agricole. Sugerują koniec łagodzenia polityki, a pierwszych podwyżek stawek oczekują dopiero za dwa lata.

Stopy procentowe. Credit Agricole spodziewa się podwyżek na koniec 2022 roku
NBP na dłużej może wstrzymać się ze zmianami stóp procentowych. (Flickr, Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0))

We wtorek, po dwumiesięcznej przerwie, zbiorą się członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) działającej przy Narodowym Banku Polskim (NBP). Przy tej okazji może dojść do głosowania w sprawie zmian wysokości stóp procentowych, od których zależy m.in. oprocentowanie kredytów.

Z prognoz ekonomistów Credit Agricole wynika, że kredytobiorcy mogą spać spokojnie. Żadna podwyżka stawek się nie szykuje i to przez długi czas. Choć też trudno spodziewać się ich obniżki.

"Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą pierwsza podwyżka stopy referencyjnej NBP (z 0,1 proc. do 0,25 proc.) nastąpi w listopadzie 2022 roku" - wskazują ekonomiści.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

Uzasadniają to m.in. spodziewaną polityką Europejskiego Banku Centralnego, który nie powinien się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych. A warto zauważyć, że jego stawki są jeszcze niższe, bo ujemne.

"Oczekujemy, że bilans EBC przestanie rosnąć w czwartym kwartale 2022 roku, co jest spójne z podwyżką stopy referencyjnej NBP w listopadzie 2022 roku. Wsparciem dla naszej średnioterminowej prognozy stopy referencyjnej jest również oczekiwane silne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w latach 2022-2024, spowodowane zwiększonym napływem środków unijnych w ramach unijnego funduszu odbudowy" - wskazują eksperci Credit Agricole.

Eksperci zastanawiają się też nad tym, że możliwe jest zakończenie procesu łagodzenia polityki pieniężnej, bo ostatnie dane gospodarcze z Polski okazują się lepsze niż wcześniej prognozowano.

"Wsparciem dla tego scenariusza jest wyraźnie lepsza od oczekiwań sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła w drugim kwartale 3,1 proc. (bez zmian w porównaniu z pierwszym kwartałem)., kształtując się tym samym na poziomie znacząco niższym od przewidywanego w lipcowej projekcji NBP (4,9 proc.)" - zauważają.

Zastrzegają jednak, że czynnikiem ryzyka dla scenariusza przewidującego status quo w polityce pieniężnej we wrześniu jest odnotowany w drugim kwartale silny spadek nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. W firmach zatrudniających co najmniej 50 osób inwestycje obniżyły się w ujęciu nominalnym o 13,6 proc. w skali roku. Prawdopodobieństwo interwencji RPP w tej sytuacji jest jednak mało prawdopodobne.

Ekonomiści przytaczają przy tym słowa Rafa Sury (członek RPP), który ostatnio powiedział, że "najbardziej optymalna na ten moment jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie, która sprzyja odbudowie gospodarki i równoległe monitorowanie procesów inflacyjnych”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
darek
4 lata temu
mi rata kredytu spadła z 2000 zł na 1650zł !!! niech żyje PIS!!!!! do tego 500 plus i mam 850 plus na piffffko :)
dfghj
4 lata temu
No i super rata spadła mi z 1550 na 1325.
bank
4 lata temu
Eksperci z CA? A pani z warzywniaka mówiła, że podniosą w 2021 r.
czxczxc
4 lata temu
Tylko jak oni chca sie wyplatac z bagna skoro promuja zupelnie przeciwne wartosci. Z jednej strony odgrazaja sie w mediach dlugiem publicznym i kolejnym kryzysem bo caly swiat tonie w dlugach...a caly czas zachecaja ludzi do brania kolejnych kredytow. Petla kiedys sie zacisnie i co wtedy?
APEL
4 lata temu
Proszę, pomóżmy Dominikowi Oflakowskiemu w walce o życie. Chłopiec od kwietnia zbiera pieniądze na nie refundowane leczenie, które jest dla niego jedyną nadzieją. Brakuje przeszło 750 tys. czas ucieka. Funduszu Medycznego nadal nie ma. Tylko My możemy uratować chłopca. Dobro powraca. ( inf. siepomaga)
...
Następna strona