Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Wakacje kredytowe 2022. Na to warto zwrócić uwagę, wypełniając wniosek

5
Podziel się:

Od 29 lipca 2022 r. można składać wnioski o wakacje kredytowe, wprowadzone przez rząd. Pozwalają one zawiesić spłatę ośmiu rat kredytu hipotecznego w 2022 i 2023 r. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Sprawdziliśmy, na co trzeba uważać, wnioskując o wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe 2022. Na to warto zwrócić uwagę, wypełniając wniosek
Wniosek o wakacje kredytowe 2022 można złożyć m.in. przez bankowość elektroniczną (Adobe Stock, OlekAdobe)

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku, i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Skorzystanie z tego rozwiązania oznacza, że okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wniosek o wakacje kredytowe w Banku Millennium

Jak wygląda złożenie wniosku o wakacje kredytowe przez internet, sprawdziliśmy na przykładzie Banku Millennium.

Aby złożyć wniosek o wakacje kredytowe w tym banku, w bankowości internetowej MilleNet trzeba kliknąć w informacje dotyczące posiadanego kredytu hipotecznego. Tam dostępny jest przycisk "Wniosek o wakacje kredytowe".

Po kliknięciu w przycisk "Wniosek o wakacje kredytowe", pojawiają się dwie opcje do wyboru:

  • umowne wakacje kredytowe,
  • ustawowe wakacje kredytowe.

To jedna z rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, składając wniosek. Obok ustawowych wakacji kredytowych, są dostępne również "umowne wakacje kredytowe", wynikające z zapisów umowy o kredyt hipoteczny zawartej z bankiem – można z nich skorzystać tylko raz w roku.

Wakacje kredytowe w Banku Millennium. Wniosek o zawieszenie do dwóch rat

Kolejnym krokiem jest otwarcie elektronicznego wniosku o wakacje kredytowe. W pierwszej części bank wymaga wybrania okresu wakacji kredytowych. Millennium umożliwia wystąpienie o zawieszenie spłaty jednej lub dwóch najbliższych rat kredytu hipotecznego.

Niżej wyświetli się informacja o ratach objętych wakacjami kredytowymi oraz termin płatności najbliższej raty po ich zakończeniu.

Wakacje kredytowe 2022. Kto może skorzystać?

Składając wniosek, trzeba też zaakceptować oświadczenia, których treść wyświetla się po kliknięciu "Pokaż wszystkie oświadczenia". Tu warto zwrócić uwagę na oświadczenie:

Wniosek dotyczy umowy kredytu zawartej w celu zaspokojenia moich własnych potrzeb mieszkaniowych. Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

To jeden z podstawowych warunków, określonych w ustawie, aby móc skorzystać z wakacji kredytowych: dotyczą jednego kredytu na mieszkanie służące zaspokojeniu własnych potrzeb, a nie przeznaczonego pod wynajem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wniosek o wakacje kredytowe. "Wyłudzona pomoc będzie miała konsekwencje"

Wniosek o wakacje kredytowe. Informacja trafi do BIK

Kolejne oświadczenia zawierają informacje o "technikaliach" wakacji kredytowych. Dowiadujemy się z nich m.in. o tym, że w okresie zawieszenia spłat rat kredytu, nadal trzeba opłacać składki na ubezpieczenie kredytu, o wydłużeniu okresu kredytowania o czas zawieszenia płatności rat, jak również o prawie do odstąpienia od zawieszenia spłaty kredytu w ciągu 14 dni. Bank informuje też, że informacja o zawieszeniu spłaty kredytu zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Najważniejsze z tych informacji zostały powtórzone również w ramce, wyświetlanej na górze strony z formularzem wniosku o wakacje kredytowe.

Po zaakceptowaniu dwóch oświadczeń, zaznaczeniu "Tak" i kliknięciu przycisku "Potwierdź", wyświetla się podsumowanie złożonego wniosku. W Banku Millennium złożenie dyspozycji trzeba jeszcze autoryzować w aplikacji mobilnej. To ostatni krok.

Ostatnim etapem złożenia wniosku o wakacje kredytowe w tym banku jest potwierdzenie przyjęcia wniosku.

Można zauważyć, że termin płatności następnej raty w harmonogramie spłaty uległ zmianie. Chcąc skorzystać kolejny raz z wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty dwóch rat w IV kw. 2022 r., a także po jednej racie w każdym z kwartałów 2023 r., procedurę tę trzeba będzie powtórzyć.

Jak złożyć wnioski w poszczególnych bankach:

Wakacje kredytowe. Kompendium wiedzy:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
emeryt
2 lata temu
Nie żadna łaska w odroczeniu płatności i tak należy spłacić! a co będzie jak się sytuacja jeszcze pogorszy?
Ssss
2 lata temu
Czyli należy to zgłosić do UOKiK Bank powinien umożliwić złożenie wniosku od razu na 8 rat. To działania przeciwko klientom. BM liczy na to, że klient np. zapomni złożyć kolejnego wniosku.
PogromcaMatoł...
2 lata temu
Zapraszam moi mili na konkurs ...można wygrać talon ..na wódkę i balon. Nadchodzą "wakacje kredytowe", przez najbliższe dwa lata łącznie kredytobiorcy będą mogli pominąć płatność rat przez 8 miesięcy. A oto pytanie: Karyna z Sebiksem za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze : a) wyjadą ze swoim Brajankiem i Dżesiką na wymarzone wakacje, b) kupią sobie nowy telewizor, c)nadpłacą kredyt, czyli spłatę bezpośrednio kapitału od którego naliczane są raty, zmniejszając w ten sposób ratę kredytu czy tez czas jego spłacania. d) Wszystko przejedzą i wrócą na fora wszelakie pisząc jak to im źle??????????
gosc
2 lata temu
przestrzegam wszystkich przed wakacjami kredytowymi, to jest kolejny sposób by wyciągnąć kase od kredytobiorców a jak ktoś sam się przekona ile to kosztuje, to i tak nie będzie mu się chciało wejść na drogę sądową z bankiem o oszustwo bo umowy chronią bank przed wszelką odpowiedzialnością za oszustwo i nawet rzecznik praw konsumenta jest tu bezradny a nie ma jeszcze biur prawnych które szukałyby oszukanych by wystąpić z pozwem zbiorowym więc banki spekulują fałszywą informacą bezkarnie
Banksterzy...
2 lata temu
chyba UOKIK powinien sie tym zainteresować. Jawne wprowadzanie w błąd przez Banki ...