Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Złotówkowicze pójdą w ślady frankowiczów? Może czekać nas kolejna fala pozwów w sądach

156
Podziel się:

To nie jest dobry czas dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy z rzędu podniosła stopy procentowe. Raty kredytów mieszkaniowych są już dwa razy wyższe, w porównaniu do czasu sprzed podwyżek. Czy posiadacze kredytów złotówkowych tak, jak frankowicze będą mogli unieważnić swoje umowy w sądach?

Złotówkowicze pójdą w ślady frankowiczów? Może czekać nas kolejna fala pozwów w sądach
pieniądze, waluty, polski złoty, banknoty, 100 złotych, wypłata, pensja (Adobe Stock, milushka)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. Ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński zwraca uwagę, że raty kredytów mieszkaniowych praktycznie uległy podwojeniu w stosunku do okresu sprzed podwyżek. I

Rząd, żeby ulżyć kredytobiorcom, zapowiedział pakiet pomocy. Rząd proponuje m.in. wakacje kredytowe. Raz na kwartał rata kredytu będzie przesunięta do spłaty bez naliczania dodatkowych odsetek. Będzie także większa pomoc z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców. Osoby w trudnej sytuacji będą mogły otrzymać na spłatę kredytu do 2 tys. złotych miesięcznie. Kolejną propozycją jest zastąpienie od stycznia 2023 roku stawki WIBOR. Dotychczas prawie wszystkie kredyty mieszkaniowe były udzielane w Polsce właśnie według zmiennego oprocentowania. Jest ono określane na podstawie stawki WIBOR 3M lub WIBOR 6M powiększonej o marżę banku zapisaną na stałe w umowie kredytowej. Nowy wskaźniki ma lepiej oddawać rzeczywistą sytuację rynkową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz także: Bankowość prywatna rozmowa z Jarosławem Fuchs, Wiceprezesem Banku Pekao S.A.

Konrad Pluciński – ekspert porównywarki Totalmoney.pl przyznaje, że wskaźnik WIBOR "nie jest parametrem transparentnym i obiektywnym".

- Jest wykorzystywany w umowach kredytowych, ale jest rozwiązaniem narzuconym przez banki. Kredytobiorca nigdy nie miał możliwości zaproponowania innego, korzystniejszego parametru, na którym mogłoby zostać oparte oprocentowanie zobowiązania, które będzie spłacał przez lata — tłumaczy ekspert.

Dodaje też, że informacja o planach zastąpieniu wskaźnika WIBOR jest dodatkowym sygnałem, tym razem od rządu, który podważa zasadność stosowania wskaźnika WIBOR. - Działania rządu mogą w tym przypadku stanowić dodatkową zachętę do wychodzenia na drogę sądową. Jeśli sądy staną po stronie kredytobiorców i uznają w pierwszych wyrokach, że WIBOR nie jest parametrem rynkowym i jest podatny na manipulację, możemy się spodziewać wielu pozwów, tak jak ma to miejsce w przypadku frankowiczów — dodaje Konrad Pluciński.

Kryzys dotyczący kredytów złotówkowych może zakończyć się podobnie jak ten związany z kredytami udzielanymi we frankach. Do Sądu Okręgowego w Warszawie, tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wpłynęło aż 4,5 tys. spraw związanych z kredytami frankowymi. W kilku referatach terminy rozpraw są już wyznaczane na wiosnę 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
endriu70
2 lata temu
stan nieważności z przyczyn wskazanych w komentowanym przepisie powstaje z mocy samego prawa, co oznacza, że do stwierdzenia nieważności nie jest wymagane wystąpienie innych zdarzeń, przykładowo orzeczenie sądu lub złożenie oświadczenia jednej ze stron czynności prawnej; art.58 kc może coś pomoże.
Franek
2 lata temu
Niedawno mój sąsiad krzyczał, że jestem cwaniakiem, bo bierze się kredyt w walucie w której się zarabia. Widziały gała co brały. Nie będzie dopłacać do frankowiczów, mogą przecież sprzedać mieszkanie. ... Teraz jakoś nie krzyczy.
Tytus
2 lata temu
Niech dalej rozdają pieniądze na prawo i lewo to będziemy mieli scenariusz Grecki
~bajk4
2 lata temu
Jeszcze w ubieglym roku, glosno wolano by NIE BRAC KREDYTÓW bo one nigdy nie są stałe. To ze były tanie, nie oznacza ze będzie tak zawsze. A teraz zgrzytanie zębami. I qrv, bardzo dobrze!!!! Placic i plakać.
gorszy sort
2 lata temu
Złodziejstwo banków jest porażające....i w niczym nie różni się od złodziejstwa epoki kolonialnej...a tak na marginesie....gdyby banki kontrolowane przez państwo złamały bankową ormete i podniosły znacząco oprocentowanie lokat, to cała reszta musiałaby się dostosować, albo straciłaby swoich klientów....ale do tego w głowach trzeba oleum, a nie g...., jak to w przypadku pisich jest......
...
Następna strona