Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bolesny raport o emeryturach w Polsce. Nie oszczędzisz sam, to licz się z biedą

498
Podziel się:

Wysokie obciążenie składkami, a na emeryturze mniej niż jedna trzecia pensji. To perspektywa, która wyłania się z raportu OECD na temat emerytur. Gorzej niż w Polsce jest pod tym względem tylko w Meksyku. Ale tam obywatele mogą oszczędzać samodzielnie.

Emerytury w Polsce najniższe w Europie. Czy sytuacja ulegnie zmianie?
Emerytury w Polsce najniższe w Europie. Czy sytuacja ulegnie zmianie? (iStock.com)
bEICMpDV

31,6 proc. ostatniej pensji - tyle pieniędzy na emeryturze będą co miesiąc dostawać Polacy, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy. Oczywiście przy założeniu, że pracują nieprzerwanie do osiągnięcia wieku emerytalnego. I będą opłacać składki, które przecież zabierają 19,52 proc. pensji.

Pod tym względem gorzej jest tylko w Meksyku, gdzie ten tzw. "wskaźnik zastąpienia" wynosi 26,4 proc. Na emeryturze Meksykanie będą więc otrzymywać jedną czwartą pensji. Z tym że obciążenia składkowe są tam znacznie niższe - wynoszą zaledwie 6,3 proc. A to oznacza, że od początku mają świadomość (i możliwość) oszczędzenia samodzielnego, poza publicznym systemem emerytalnym.

To obraz, który wyłania się z lektury raportu OECD na temat emerytur na świecie. Wnioski z niego przedstawia Obserwatorfinansowy.pl. Krótko mówiąc - jeśli Polacy nie zaczną oszczędzać, to po opuszczeniu rynku pracy muszą liczyć się ze znacznym spadkiem dochodów.

bEICMpDX

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Jaka pewność, że nie podzielą losu OFE

Sytuację z pewnością poprawi wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie jest to remedium na wszystkie bolączki polskiego systemu. Bez dobrowolnego oszczędzania emerytury wciąż będą groszowe.

bEICMpEd

Zresztą nie tylko w Polsce jest pod tym względem nienajlepiej. Mniej niż 40 proc. pensji na emeryturze otrzymywać będą również obywatele Australii, Chile, Malty, Rumunii, Słowenii i Korei Południowej.

Z kolei na drugim biegunie są Holendrzy. Oni na jesień życia praktycznie nie odczują obniżki świadczeń. Wysokość emerytury bedzie u nich bowiem wynosić prawie 97 proc. ostatniej pensji. Sporo dostaną również Duńczycy oraz Włosi.

W tym ostatnim przypadku jednak jest to zasługa bardzo wysokich składek emerytalnych. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego oddają do tamtejszego ZUS-u jedną trzecią pensji. Najwięcej spośród wszystkich sklasyfikowanych krajów.

bEICMpEe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEICMpEy
emerytury
gospodarka polska
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(498)
adamsky
3 lata temu
Trąbi się o tym od dawna że emerytury są głodowe a będzie jeszcze gorzej. Mnie tylko dziwi fakt dlaczego PPK wprowadzają dopiero teraz, trzeba było to zrobić dużo wcześniej, powinniśmy się wzorować na sprawdzonych już rozwiązaniach a my uparcie stoimy przy ZUS
ZK590
3 lata temu
w Polsce uczelni, profesorów, studentów od groma ale poziom gospodarki niczym w Afryce: produkcja palet drewnianych, jabłek i wydobycie węgla. Jaka gospodarka taka zasobność obywateli i mnożenie 500+ raczej działa na niekorzyść ludzi i kraju.
krzych
3 lata temu
BEŁKOT Porównali emerytury w całej Europie,gorzej jest tylko w Meksyku. Od kiedy Meksyk jest w Europie? Włosi otrzymuja wysokie emerytury 97% ale mają duża składkę ok jednej trzeciej. Panie dziennikarzu,w Polsce składka wynosi 48%.Róznica pomiedzy pensją brutto,a netto,przy uwzglednieniu składek płaconych przez pracodawce i pracobiorce. Ten artykuł,to krypto reklma rządowego projektu
bEICMpEz
SPT
3 lata temu
W Polsce co sam odłożysz to masz. I nie chodzi o pieniądze. Skarpetka to najgorszy wariant. Zakup mieszkania dla dzieci lub wnuków, działka rekreacyjna, dzieła sztuki. Ale to wszystko dla zamożnych. Biednym nie starcza do pierwszego i nic na to Politycy przez własny egoizm nie zmieniają od dziesiątków lat.
Prawda
3 lata temu
Wystarczy, ze zlikwiduja ZUS, oddadza nam nasze pieniadze, samemu sobie odkladaj pieniadze, ktore zawsze szly na ZUS i da sie zyc, nawet w pozniejszych latach.
...
Następna strona