Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
DSŁ
|

Emerytury księży z podwójną waloryzacją. Fundusz Kościelny bardziej hojny niż ZUS

675
Podziel się

Zwykły emeryt mógł w ubiegłym roku liczyć na podwyżkę emerytury o niecałe 2,9 proc. Ksiądz po 75. roku życia oprócz tego dodatkowo dostał ponad 4 proc. waloryzacji emerytury wypłacanej przez Fundusz Kościelny.

Emerytury księży z podwójną waloryzacją. Fundusz Kościelny bardziej hojny niż ZUS
Księża mogą liczyć na dodatkowe źródło emerytury. (Pixabay)
bDSLCrmd

Mogłoby się wydawać, że ksiądz na stare lata, bez rodziny, nie ma łatwego życia. Jednak na emeryturę nie powinien narzekać, a przynajmniej na coroczną waloryzację świadczenia. W porównaniu do zwykłego Kowalskiego, który całe życie odkładał na ZUS, może liczyć na podwójną waloryzację.

Księża emeryci w Polsce dostają pieniądze z dwóch źródeł. Tak jak wszyscy z ZUS, a po ukończeniu 75 lat także z Funduszu Kościelnego.

bDSLCrmf

Jak donosi Super Express, zgodnie z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znacząco wzrosły wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, czyli m.in. na emerytury duchownych.

Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Na emerytury w 2019 roku przeznaczono pulę 153 mln zł. To oznacza, że została ona zwiększona o blisko 6 mln zł w porównaniu z poprzednimi statystykami. Dziennikarze Super Expressu wskazują, że tym samym waloryzacja emerytur wyniosła 4,08 proc.

bDSLCrml

W tym samym czasie emeryci w ZUS, do których zalicza się też księży, dostali 2,86 proc. podwyżki lub 70 zł.

Wychodzi więc na to, że nie tylko waloryzacja u duchownych jest podwójna, ale też Fundusz Kościelny jest zdecydowanie hojniejszy od ZUS.

Wydatki na Fundusz Kościelny rozpędzają się bardzo dynamicznie. W 1990 roku państwo przeznaczało na Fundusz Kościelny nieco ponad 2 mln zł. W zeszłym roku było to już około 171 mln zł. Oznacza to zatem wzrost o blisko 90 razy w ciągu ostatnich 30 lat.

bDSLCrmm

O jakich kwotach mowa w kontekście emerytur księży? Trudno dokładnie policzyć, bo emerytura księży wyliczana jest w zależności od "przepracowanych" lat, wielkości parafii czy poziomu w hierarchii.

Na pewno są bardziej zabezpieczeni niż zwykli obywatele. Oczywiście, oprócz waloryzacji z ZUS należą im się "trzynastki", a w przyszłym roku być może dostaną także "czternastki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSLCrmG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(675)
kolejorz z ra...
5 miesięcy temu
Ożesz te chamy wredne !! ja zapier..łem ciężko w służbie na PKP 42-lata i mam 2 000 na rękę a te nieroby i lesery????Cóż za perfidja niesprawiedliwość!!
Balbina
5 miesięcy temu
Zlikwidować Fundusz kościelny wypowiedzieć KONKORDAT i opodatkować na ogólnych zasadach.
Bojka
5 miesięcy temu
Na emeryturę trzeba zapracowac. Tym hienom nie nalezy sie wiec nawet zlotowka
bDSLCrmH
Adam
5 miesięcy temu
Wychodzi na to że warto nosić koloratkę i posuwać dzieci
babcia
5 miesięcy temu
To jest GRANDA !!! Dlaczego NIE- katolik ma fundować emerytury, i to wysokie, katolickim księżom ??? Ten kraj jest naprawdę chory... i nie chodzi o "koronaświrusa"... Ludzie też są chorzy, skoro pozwalają na dojenie społeczeństwa...
...
Następna strona