Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

PiS chce dać wcześniejsze emerytury. Od razu może skorzystać 100 tys. osób

400
Podziel się:

Rząd po wiosennym konflikcie z nauczycielami przygotował dla nich "ofertę specjalną". Chce tymczasowo przywrócić tej grupie zawodowej możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

PiS chce dać wcześniejsze emerytury. Od razu może skorzystać 100 tys. osób
(East News, PRZEMYSLAW GETKA/REPORTER)

Uczniowie, samorządy i nauczyciele wciąż odczuwają skutki wiosennego strajku w oświacie. Choć belfrzy nie zdołali wywalczyć realizacji swoich postulatów, a "Solidarność" krytykuje rząd za niewywiązanie się nawet z częściowych obietnic, to potwierdzają się informacje o specjalnej ofercie przygotowanej dla tej grupy przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w resorcie edukacji gotowy już jest projekt przywracający do 2023 r. możliwość przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę – po 30 latach pracy i 20 przy tablicy. Ten sam tytuł o pomyśle pisał już w kwietniu tego roku.

- Szef MEN czeka tylko na decyzję Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, w tej sprawie - twierdzi informator "DGP".

Zobacz także: Najwyższe emerytury w Polsce. Dziś to około 20 tys. zł, za kilkadziesiąt lat kilka razy więcej

Tymczasowa zmiana jest o tyle istotna, że dziś belfrzy mogą odejść od tablicy i przejść na "garnuszek ZUS” dopiero, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) lub skorzystać z tzw. świadczenia kompensacyjnego uzależnionego od stażu pracy i osiągnięcia wieku przynajmniej 55 lat dla kobiet i 58 dla kobiet.

Rządowi eksperci szacują, że z pomysłu od razu po jego wprowadzeniu mogłoby skorzystać 100 tys, osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(400)
julka
3 lata temu
I co? Można było się tego spodziewać, wybory wygrane i nauczycieli mamy w nosie. Obiecanki cacanki a głupiemu radość.
ulkk
3 lata temu
Skoro jest taka szansa to uważam, że osoby pracujące w tych najcięższych zawodach powinny skorzystać z takiej możliwości. U mnie to jeszcze sporo lat pracy, ale ta starość i emerytura nie będzie taka straszna bo zamierzam odkładać na nią w pracowniczych planach kapitałowych
NAUCZYCIEL5
3 lata temu
BRAWO PIS. MY NAUCZYCIELE POPIERAMY POMYSŁ. KTO BĘDZIE CHCIAŁ TO SKORZYSTA Z WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY, A KTO MA SIŁĘ - BĘDZIE DALEJ PRACOWAŁ. TO JEST WYBÓR, A NIE PRZYMUS. GŁOSUJMY NA PIS.
Belfer70
3 lata temu
Czy lata studiów dziennych będą wliczały się do lat pracy (tzw. nieskładkowych)?
NAUCZYCIELE
3 lata temu
BRAWO PANIE PREZESIE I O TO CHODZIŁO I CHODZI PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK . TERAZ TYLKO POWINNO BYĆ PRZYWRÓCENIE NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK – WSZYSCY JAK JEDEN GDY BĘDĄ NOWE WYBORY POPRZEMY TYLKO PIS NIKOGO WIĘCEJ -------WEJDZIE TYLKO TA OPCJA I MACIE WYBORY ZAWSZE WYGRANE . COFNIĘCIE Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANIE PREZESIE TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TA PARTIA ZOSTANIE DZIĘKI NAUCZYCIELOM CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO I PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY NAWET PO 20 LATACH PRACY JESTEŚCIE WSPANIALI DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELE A PANA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ PROSIMY O POPARCIE MYŚLIMY ŻE PAN MINISTER JEST ZA NAUCZYCIELAMI ABY PO 30 LATACH NAUCZYCIELE MIELI TEN PRZYWILEJ PONIEWAŻ ZOSTAŁ IM ZABRANY I NIE ODMÓWI RÓWNIEŻ Z GÓRY DZIĘKUJEMY…. DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELE
...
Następna strona