Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Polskie firmy zdały test

5
Podziel się:

Szukanie nowych rynków, automatyzacja i reorganizacja działalności. Tak polskie firmy radzą sobie ze zmianami, wywołanymi przez pandemię koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego przez Business Centre Club.

Polscy przedsiębiorcy w dobie koronawirusa radzą sobie dobrze - wynika z badania BCC
Polscy przedsiębiorcy w dobie koronawirusa radzą sobie dobrze - wynika z badania BCC (Pixabay)

Wnioski z badania opisuje "Rzeczpospolita". Wynika z niego, że polskie firmy całkiem dobrze poradziły sobie z początkiem kryzysu, spowodowanego pandemią koronawirusa.

W badaniu wzięło udział ponad 600 firm, głównie członków BCC. Przedsiębiorcy byli w nim pytani o to, co zmienili w swojej działalności podczas lockdownu i tuż po jego zakończeniu.

Aż 47 proc. badanych odpowiedziało, że skupiło się przede wszystkim na poszukiwaniu nowych rynków zbytu dla swoich towarów i usług. Więcej niż co trzeci przedsiębiorca postawił na automatyzację procesów w firmie oraz reorganizację.

Zobacz także: Obejrzyj: Rzecznik MSP przestrzega. "Powtórne zamrożenie gospodarki to katastrofa"

Reorganizacja nie wszędzie jednak oznaczała zwolnienia. Tak było w jednym na pięć przypadków. Pozostałe to głównie zmian zakresu odpowiedzialności i zadań dla wielu pracowników.

Firmy wciąż jednak podchodzą z respektem do nadchodzącego kryzysu. Ledwie 17 proc. z nich twierdzi, że najgorsze już za nimi. Pozostali mają świadomość, że najbliższe miesiące będą dla nich bardzo trudne, a spora część obawia się, że najgorsze wciąż przed nimi.

- Konieczność dostosowania do bardzo złych warunków funkcjonowania, lockdown, liczba i tempo wprowadzanych przez parlament i rząd zmian legislacyjnych mogły przyprawić o zawrót głowy niejednego przedsiębiorcę. Po raz kolejny polscy przedsiębiorcy zdali taki test – podkreśla prezes Business Centre Clubu Marek Goliszewski.

Jego zdaniem najważniejszy z punktu widzenia firm jest obecnie spokój, przede wszystkim legislacyjny. - Z badania jasno wynika rekomendacja dla rządu, aby do minimum ograniczyć zmienność prawa, a skupić się na objaśnianiu i upraszczaniu dzisiejszych rozwiązań oraz odłożyć co najmniej do końca roku istotne zmiany systemowe (jak PPK), a także na razie nierealne na dziś ustawowe podwyżki płacy minimalnej - mówi prezes BCC, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
grubas grubas
3 lata temu
to nie koronawirus wykancza polskie fimy tylko nieudolne dzialania rządu
gregorio
3 lata temu
moja firma radzi sobie swietnie!
lukasz
3 lata temu
tutaj dziala instynkt przetrwania. Biznes to biznes.
Olo
3 lata temu
A wycieczka na Kajmany już wykupiona i nowy Mercedes z salonu odebrany.Ale Panie kryzys straszny kryzys
Kiepsko
3 lata temu
Panie, zapytaj Pan przeciętnego Polaka jak mu się wiedzie to na wszelki wypadek powie, że jako tako albo ze kiepsko. Ten sam syndrom występuje u tutejszych przedsiębiorców.