Forum

Komentarze użytkownika "Ciułacz"

Komentarze użytkownika: Ciułacz

Re: GPW: Tydzień będzie należał do banków centralnych. Jak zareagują inwestorzy?

Ciułacz / 2013-06-02 23:17 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piszesz
To jest zwykły CYKLICZNY KRYZYS NADPRODUKCJI a nie finansowy

Zgadza sie ale jak by banki nie były jak to piszesz
pompując (pustą) kasę w banki

to mogło by się przerodzić w kryzys finansowy.
Chciał czy nie chciał to ileś tam zawsze będzie złych kredytów , a jak pamiętamy z 2007 roku to zaczęło się zwykłym cyklicznym kryzysem gospodarczym a że w takim czasie padają słabsze spółki to banki nie mając odpowiedniego zaplecza się duszą, a dalej to panika bo jak jeden pada to ciągnie następne.
Pamietam że 19 Czerwca 2008 z banku dostałem wiadomość że mi anulują pewnego rodzaju gwarantowaną lokatę bo do tego maja prawo pomimo że nie wybyła do końca. Na pytanie czemu dostałem enigmatyczną odpowiedz że to centrala zdecydowała bo robią jakieś przetasowania w ich własnych finansach.
Dopiero jesienią było wiadomo że pomiędzy bankami już od kilku miesięcy był wyścig kto kogo przechytrzy i każdy się bał że jak jeden bank padnie to inne pociągnie, ale to się odbywało po cichutku aby nie powstała panika.
Jednak jak 15 Września ogłoszono upadłość Lehman Brothers to była panika na całego i tym samym pogrążyło giełdy.
Analitycy są w miarę zgodni do tego że jak by nie było tego bankructwa to giełdy już były w miarę wysprzedane i od Października-Listopada zakończyła by się bessa.
W owym czasie nie dodrukowano kasy i nie dano darmochy dla ratowanie tego banku , bo niby dlaczego ratować prywatny bank jak problem złych kredytów dalej pozostanie.
Czy postąpiono słusznie czy nie tego do końca nikt nie wie, ale taki szok na opamiętanie był potrzebny, byle mnie on nie dosięgnął ;-).

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 20:19 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Synonimie poddaję się w dyskusji, bo odbieram to jakoby konkluzje masz najpierw a następnie dorabiasz teorię wklejając wybiorczo co się da.
Więc Ty pozostań przy swoim a ja pozostanę przy swoim i jak nam dobrze z tym to czemu nie .
Może i żyję w błędzie ale jak na moich analizach i inwestycjach się dorobiłem to znaczy że były dla mnie trafne.

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 16:38 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Synonimie ja piszę nie o mojej filozofi ale o filozofi przeciętnego Amerykańskiego cułacza i sie to dotyczy to ich rynku anie jak dajesz przykład
Pierwszy przykład z brzegu to choćby tepsa

Re: Komentarze do portfela "Ciułacz"

Ciułacz / 2013-06-02 16:32 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Na Onecie czytam :Kto ma najwięcej urlopu?
Jesteśmy na :5. Polska - 39 dni

(26 dni płatnego urlopu oraz 13 dni świąt)
A na pierwszym jest :
1. Szwecja - 41 dni

(25 dni płatnego urlopu oraz 16 dni świąt)
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Dobrze mieć długie urlopy i samemu zdecydować co będę robił w wolnym czasie .
Jak ktoś to przeleży to jego sprawa ale jak ktoś wybuduje dom jak nasz forumowicz Pietroo to chwała mu za to, albo forumowicz Cierpliwy co sie uczy języków.
Zmiana rutyny i oderwanie się od stałych zajęć i robienie czegoś co nam daje satysfakcję to nawet jak sie urobimy po łokcie to nam daje psychiczny relax i odpoczynek, ale jednak nie zapominajmy co lubią nasze połowice.

Re: Jak wygląda organizacja po zainwestowaniu?

Ciułacz / 2013-06-02 15:59 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
BlueS witaj !
Masz szerokie plany ;-)
Oczywiście ,że gdy będę kupował jakąś spółkę

Będziesz czy nie to jak powiadają : kupić nie kupić ale potargować warto :-)
Ale żeby jeszcze bardziej puścić wodze naszej fantazji to należy pamiętać że aby się stać z zera tz większościowym to poprzez zlecenia na GPW w normalnych warunkach jest prawie niemożliwe, chyba że podczas paniki wszystko zbierać bo inaczej wywindujesz kurs pod sufit i jeszcze wyżej.
Najczęstsza legalna forma to odkupienie pakietu poza notowaniami, albo mniej uczciwa forma to uwalenie spółki np przez wystąpienie o upadłość i robienia paniki poprzez media a samemu mając lekarstwo na bolączki danej spółki po przejęciu możemy ją postawić na nogi.

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 15:26 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Jeszcze sie odniosę to twojego Linka
http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324412604578515474011833746.html

Gdzie pisze :
Now, the market looks more expensive. The S&P 500 currently trades at 14.4 times its expected earnings over the next year, and 15.8 times profits of the past year, the highest level since May 2010. Earlier this year, stocks traded at lower multiples of 13.5 times expected earnings and less than 15 times earnings over the previous year.
Czyli stwierdzają że obecnie rynek wygląda na droższy i podają wskaźnik Cena-Zysk które sie wahają i oscylują około 15.
Od siebie dodam : należy przypomnieć że w okresie ostatniego boomu gospodarczego na przełomie 1999-2000 to wskaźnik Cena-Zysk ponad 30 był widziany jako zadowalający.
Więc pomimo wzrostu tego wskaźnika to bez paniki.
Chciałbym przypomnieć co to jest wskaźnik C/Z
np. przy wskaźniku 15 to znaczy jak by nam wypłacali cały zysk w postaci dywidendy to by nam zabrało 15 lat aby nam się zwrócił cały koszt zakupu akcji , czyli byśmy ja mieli za darmo, no oczywiście pod warunkiem spółka zawsze będzie mieć takie same zyski.
Jak wiemy spółki nie wypłacają wszystkich zysków i częściowo je przeznaczają na inwestycje i kapitał zapasowy.Przy obecnym niskim oprocentowaniu obligacji spółki mniej przeznaczają na dywidendę bo dla inwestorów i tak to jest opłacalne.
Chcę przypomnieć że dla dla Amerykańskiego ciułacza bardzo ważne są dywidendy bo system emerytalny jest w dużej mierze oparty na giełdzie i tu przyjęła sie filozofia że nie należy patrzeć na notowania tylko na zyski wypłacane z dywidend, bo przyszły emeryt sobie liczy ile musi mieć akcji aby wypłacana dywidenda wystarczyła mu na godziwą emeryturę bez ruszania kapitału.
Czyli dla niego nie jest ważne na ile będzie wyceniany jego portfel ale żeby była stała dywidenda i aby miał co miesiąc te swoje np $2000.
Miedzy innymi z tego powodu są popularne co miesięczne wypłaty dywidend a i spekulatorzy nie są skłonni kupować pod dywidendę.

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 14:10 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Swoją drogą to Synonimie wieszczysz krach we wszystkich rodzajach inwestycji i powołujesz się na wskaźniki z 2007 ale jednego elementu nie bierzesz pod uwagę że w tych latach przyczyną krachu nie było przewartościowanie akcji ale zatory płatnicze (Hipoteki i kredyty)czyli brak wolnego kapitału i sie banki zadusiły co spowodowało panikę na giełdach. W owym czasie banki anulowały sporo kredytów obrotowych oraz zaostrzyły warunki kredytowania co położyło nie jedną spółkę.
Obecnie mamy nadmiar gotówki , nawet przeciętny Amerykanin zamiast zwiększać osobiste zadłużenia to zwiększa oszczędności.
To wszystko jest podwaliną do odrodzenia się gospodarki, ale jak na razie to jest brak zaufania.Ten nadmiar gotówki zrobi swoje, kwestia czasu.

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 13:52 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Synonimie witaj !
Powyżej Przytoczyłem cytaty z twojego linka aby zobrazować jak łatwo można manipulować wybranymi wklejkami.
Ty sie dopatrujesz krachu a ja widzę że nie od razu tylko skrajni analitycy widzą tylko korektę bo gospodarka w Stanach daje dobre sygnały.
Dalej piszesz
Uzależnianie obecnych wycen od nieznanej przyszłości nie ma więc żadnego sensu

Niby racja ale nigdy nie będziemy znać przyszłości, ale chcemy ją przewidzieć, dlatego wszelkiego rodzaju analitycy zawsze będą mieć wzięcie.

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 13:05 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Synonim witaj !
Piszesz
Na giełdzie w USA pojawił się Hindenburg Omen, rzadki sygnał techniczny trafnie zwiastujący krachy w USA w poprzednich latach

Problem w tym że obecnie mamy tak niskie stopy procentowe i nadmiar gotówki na rynku że analizy robione przy innych uwarunkowaniach dają co dają

Re: WIG20 zakończy tydzień powyżej 2500 punktów?

Ciułacz / 2013-06-02 13:00 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Synonim witaj !
W artykule co Ty podajesz linka pisze :
It's not yet time to bail on the market. The economy is showing signs of improvement and stocks aren't yet at troublesome levels.
But the more extreme valuations go, the greater risk there is for a correction, analysts and investors say.
Co najprościej przetłumaczyć:
To jeszcze nie jest czas aby sprzedać i wyjść z rynku.Gospodarka wykazuje oznaki poprawy i akcje jeszcze nie mają oznak przewartościowania.
Następnie dodano że jednak sporo analityków w ostrożnych wycenach uważa że istnieje ryzyko korekcji.

Zostawiam bez osobistego komentarza

Re: Komentarze do portfela

Ciułacz / 2013-06-01 21:45 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Giero witaj !
Powiadasz
zakupiłem ostatnio Grupę Azoty

Azoty to potężna maszyna i na longa to małe perturbacje im nie zaszkodzą.
Jest to jedyna spółka którą mam w portfelu z rozdania czyli prywatyzacji.
Dla kursu akcji największym zagrożeniem jest SP bo będą sypać , ale tak czy tak ,to może jak zdrowie dopisze to co najmniej następne 25 lat ;-))

Re: Komentarze do portfela

Ciułacz / 2013-06-01 21:22 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Bartek witaj !
Pytasz
Co myślisz o giełdzie japońskiej

Japońce wraz z Kitajcami to ludzie lubiący hazard jak pójdziesz do kasyna to ich tam jest pełno, więc lubią jazdy.
Ja to biorę na przeczekanie bo złożę zlecenie sprzedarzy i oni go zrealizują po kilku dniach to może być już inna sytuacja i jak zechcę odkupić to też realizują z kilkudniowym poślizgiem.
Inaczej jest z fundami indeksowymi notowanymi na parkiecie np ten co go mam (DXJ)
WisdomTree Japan Hedged Equity Fund
Dalej pytasz
czemu akurat wybrałeś fundusz ING zamiast np PKO

Mam tylko aktywne konta w Banku Zachodnim, ING, ALIOR.
Poza tym w rankingu funduszy ING dobrze wypada.
http://platforma.fundusze.onet.pl/ranking,,,,,.html
Do tego muszę dodać że mam sentyment do ING bo jak w 2004 jak sprzedałem jedną z nieruchomości to tymczasowo zainwestowałem w fundusze akcji oraz fundusze małych i średnich spółek właśnie w ING aż żal było z tego wychodzić wiosną w 2007 roku, bo właśnie wtedy kupiłem sporo gruntów.
Można by powiedzieć co przeszkadza otworzyć jeszcze jedno konto w PKO niby tak ale w kraju bywam raz czy dwa w roku więc to jest trochę nie na rękę.

Re: Komentarze do portfela "Ciułacz"

Ciułacz / 2013-06-01 13:57 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Niema co strugać kozaka złe dane z UE nie pomogą parkietowi ale do tego sezonowe tradycyjne spowolnienia. Przyszły rok powinien być już unormowany .Grecja dostała następną transzę pomocy czyli nie jest tak źle.
Z USA dobre dane,
a co ja na to ?
Hm... moje spółki już zostały przetrzebione ale to nie znaczy że nic im nie grozi chyba ustawię stopy i jak polecą to przeczekam do połowy wakacji.
No i oczywiście jak sie coś trafi to nie pogardzę ale nic na siłę, bo nie żyję ze spekulacji i nie na tym zrobiłem kasę.
W moim portfelu IFE (Z_Montrealu) bez zmian .

Re: Jak wygląda organizacja po zainwestowaniu?

Ciułacz / 2013-06-01 00:56 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
BlueS witaj !
masz sporo pytań które są objęte tajemnicą, dobry inwestor to dawca kapitały co o nic nie pyta tylko wpłaca ;)
Ale dla Ciebie możemy uchylić rąbka tajemnicy.
Więc po kolei:

1) Czy o nabyciu akcji muszę informować jakieś urzędy a jeśli tak to w jakiej sprawie?


Ad. 1. Nie


2) Jak wygląda moja komunikacja z zgromadzeniem akcjonariuszy

Ad. 2 . dla pionków praktycznie brak chyba że prywatnymi kanałami, a jak będziesz grubasem to ty będziesz rozdawał karty.
http://www.fka.pl/pl/publication/przywileje-akcjonariusza-wiekszosciowego-artykul-edyty-jusiel
Czy ,jak i kiedy muszę informować daną spółkę o nabyciu jej akcji?

To robi za Ciebie biuro maklerskie
Skąd mam wiedzieć kiedy i gdzie odbywa się zgromadzenie akcjonariuszy oraz ile będzie trwało a także czy są jakiejś inne wymogi organizacyjne?

Biuro Maklerskie ma obowiązek Cie powiadomić

) Jak wygląda uczestnictwo w tym zgromadzeniu?

Hm ... powiedzałbym że to skrzyżowanie zebrania partyjnego z uczestnictwem we mszy, co spółka to bardzo rożnie, najczęściej to jesteś balastem co przeszkadza. Za pierwszym razem to tam nie wiele zwojujesz bo jak byś chciał coś zaproponować to powinno być wcześniej przygotowane.
Zazwyczaj sie zaczyna od przegłosowania porządku obrad a jak tam twoich propozycji niema i porządek obrad został przyjęty to już jest po ptokach.

3) Jak wygląda dokument potwierdzający posiadanie danej ilości akcji, i kto go wydaje ( makler?) ?

Tak to potwierdza biuro maklerskie i w zasadzie to jest zwykły świstek papieru.

Odpowiedziałem Ci jak uczniakowi ale jak masz zamiaru wykupić jakąś małą spółkę aby sie stać tz większościowym to nie polegaj na tym co Ci napisałem ale wydaj parę zł na konsultację.

Re: Komentarze do portfela "Ciułacz"

Ciułacz / 2013-05-31 13:34 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Jest pocieszające czytać :Polacy uciułali już ponad bilion złotych,nawet w kryzysie gospodarstwa domowe zwiększają oszczędności.
http://www.pb.pl/3150733,50385,polacy-uciulali-juz-ponad-bilion-zlotych
.............................................
Muszę przyznać że chyba wszyscy bliscy moi znajomi w PL coś tam ciułają, czasem się głośno nie przyznają ile aby nie było że tylko tyle ale odkładają na czarną godzinę.

Najnowsze wpisy