Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bank Pekao odkrył karty. Zyski wróciły do poziomów sprzed pandemii

12
Podziel się:

Bank Pekao w trzy miesiące wypracował 631 mln zł zysku. To o 70 proc. lepszy wynik niż rok wcześniej. Zarząd przekonuje, że w finansach już nie widać negatywnych efektów koronakryzysu. Odnotowuje m.in. duży popyt na kredyty.

Bank Pekao odkrył karty. Zyski wróciły do poziomów sprzed pandemii
Bank Pekao opublikował raport za trzeci kwartał 2021 roku (money.pl, Rafał Parczewski)

Zarząd Pekao odkrył karty. Bank pokazał wyniki za trzeci kwartał i te, podobnie jak w innych bankach, były dużo lepsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk netto wyniósł 631 mln zł wobec 371 mln zł poprzednio. To oznacza poprawę o 70 proc.

Duży progres nie jest zaskoczeniem. Analitycy dziewięciu biur maklerskich ankietowanych wcześniej przez PAP spodziewali się zysków między 605 i 638 mln zł.

W sumie po pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku Pekao ma na koncie 1,48 mld zł. I tu dynamika wzrostu rok do roku to 62 proc.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Prezes Pekao o wynikach banku

- Trzeci kwartał był czasem kontynuacji gospodarczego ożywienia po pandemii, a my potrafiliśmy przekuć to odreagowanie na dobre wyniki naszego banku. Wróciły już one na dobre do poziomów sprzed pandemii - komentuje prezes Pekao Leszek Skiba.

Zauważa, że aktywność klientów rośnie nie tylko w porównaniu z poprzednim rokiem, ale i poprzednim kwartałem. Jest duży popyt na kredyty, zwłaszcza wśród małych i średnich firm i klientów indywidualnych.

Prezes Skiba wskazuje też, że zysk stanowi już ponad 9 proc. kapitałów własnych banku, "a to w środowisku wyższych stóp procentowych powoduje, że spodziewamy się szybszego niż zakładaliśmy w strategii osiągnięcia dwucyfrowego poziomu tego wskaźnika".

Z informacji podanych przez bank wynika, że liczba udzielonych kredytów w segmencie przedsiębiorstw zwiększyła się w trzecim kwartale rok do roku o blisko jedną piątą. Z kolei nowa sprzedaż kredytów dla klientów indywidualnych (łącznie gotówkowych i hipotecznych) wzrosła o 61 proc.

Wynik z opłat i prowizji jest o prawie 5 proc. lepszy niż w poprzednich trzech miesiącach, a w porównaniu z analogicznym okresem 2020 urósł o 18 proc. Wynik odsetkowy zwiększył się odpowiednio o 4 i 15 proc.

Pekao obiecuje, że wszystko załatwimy online

Bank przekazał, że utrzymuje wysokie tempo wzrostu w sprzedaży produktów i rozwoju funkcjonalności kanałów bankowości cyfrowej.

Z danych Pekao wynika, że na koniec września miał 2,3 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wobec 1,9 miliona rok wcześniej. W przypadku pożyczek konsumenckich, przez internet zostało sprzedanych 62 proc. z nich w porównaniu do 53 proc. rok wcześniej.

"Wskaźnik digitalizacji usług tylko od czasu ogłoszenia strategii Pekao wiosną 2021 urósł (...) o 5 punktów procentowych do 55 proc. Wskaźnik digitalizacji to miara możliwości cyfrowego dostępu do usług bankowych. Pekao zakłada, że w 2024 roku, na koniec okresu obecnej strategii, zbliży się on do 100 proc., czyli niemal każdą usługę bankową klient będzie miał dostępną poprzez kanały zdalne" - przekazało Pekao.

Bank Pekao, założony w 1929 roku, jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów.

Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów. Obsługuje ponad 5,7 mln klientów i co drugą korporację w Polsce. Jego głównymi akcjonariuszami jest PZU (ma 20 proc. akcji Pekao) i Polski Fundusz Rozwoju (12,8 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
xxxx
2 lata temu
Łoją klientów ile wlezie, okradają po prostu, oprocentowania zerowe to mają zyski dla siebie na pensje. Nikt Polaka tak dobrze nie okradnie jak polski bank.
457
2 lata temu
w tym banku jest rodzina Ziobry ,to jak reszta pisowcow ogolacaja wszystkich dokladnie ,aby miec dla siebie i swoich ludzi.
Basia
2 lata temu
W Łodzi bankomaty 4 . Kasę ciągną ze wszystkiego. No niestety, będzie bye, bye.
Spece od doje...
2 lata temu
Ma zyski bo: Prowadzenie konta 10zł Przelew 1zł Autoryzacja przelewu SMS 0,30 gr Wypłata kasy w placówce 8 zł Kasa na koncie i lokacie 0 zł
max
2 lata temu
Przecież to Państwowy bank, dlaczego tak okrada swoich obywateli ??? Skoro zyski są tak kolosalne, powinni ulżyć klientom w ciężkich czasach.