Notowania

Czeska spółka Orlenu dostanie ropę z państwowych rezerw. Przez Rosjan

Do rafinerii Unipetrolu, czeskiej spółki naftowej będącej własnością PKN Orlen, popłynie ropa z państwowych rezerw. Wszystko przez zanieczyszczoną ropę tłoczoną ropociągiem Przyjaźń z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zakład Unipetrolu w Litvinovie (Fot: Marcin Obara)

Czeska minister finansów Alena Schillerova potwierdziła, że 29 kwietnia rząd zgodził się uruchomić państwowe rezerwy ropy i skierować je do zakładów Unipetrolu. Nie zdradziła jednak o jakim wolumenie surowca mowa. Spółka przerwała odbiór z ropociągu Przyjaźń po tym, jak okazało się, że surowiec jest zanieczyszczony chlorkami organicznymi.

Orlen zapewnia, że "dysponuje zapasami ropy w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji".
Wstrzymanie dostaw ropy z rurociągu "Przyjaźń". Orlen i Lotos uspokajają klientów

Według informacji czeskich mediów w rafinerii w Litvinovie Unipetrol ma własne zapasy rosyjskiej ropy wystarczające na pięć dni. Rzecznik Unipetrolu Pavel Kaidl zapewnił, że wstrzymanie dostaw z "Przyjaźni" nie wpływa na ciągłość pracy zakładów grupy Orlen.

Czeskie media przypominają, że państwowe rezerwy ropy i produktów powstałych w trakcie jej przerobu muszą wystarczyć na 84 dni.

Oglądaj też: Dawna szefowa PGNiG o zatrzymaniach byłych prezesów Orlenu i Lotosu

Przypomnijmy, o zanieczyszczeniu rosyjskiej ropy dowiedzieliśmy się po tym, jak uszkodziła ona białoruską rafinerię w Mozyrzu. Białorusini wydali ostrzeżenie już 19 kwietnia.

Rurociąg Przyjaźń wypełniony jest teraz bardzo szkodliwą substancją
Zanieczyszczona rosyjska ropa trafiła do Polski. Na Białorusi uszkodziła rafinerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ropa naftowa, unipetrol, rafineria, surowce, orlen, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2019

Brrrr zimnoCałą zanieczyszczoną ropę Rosjanie na własny koszt powinni sobie zabrać do Rosji a PKN Orlen i Rafineria Gdańska powinny natychmiast wystąpić do nich … Czytaj całość

02-05-2019

japaństwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy - ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)