Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Deweloperska hossa na GPW. To efekt historycznej decyzji RPP

57
Podziel się:

Kursy akcji deweloperów mieszkaniowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie osiągają rekordowe poziomy. Powód? Inwestorzy są przekonani, że duzi gracze na rynku będą w stanie skutecznie zaspokajać rosnący popyt na mieszkania i jednocześnie czerpać zyski z rosnących cen. To efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Deweloperska hossa na GPW. To efekt historycznej decyzji RPP
Kursy akcji deweloperów mieszkaniowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie osiągają rekordowe poziomy. (East News, Przemysław Piątkowski)

RPP w ubiegłym tygodniu obniżyła stopy procentowe, co spowodowało nową falę wzrostów notowań dużych deweloperów mieszkaniowych. W efekcie indeks WIG-nieruchomości przekroczył poziom 4 tys. pkt, osiągając najwyższy poziom od 15 lat - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Obniżka stóp podsyca popyt na mieszkania, podczas gdy podaż odbudowuje się bardzo powoli. Inwestorzy giełdowi są przekonani, że duże spółki będą tylko korzystać na tej sytuacji - czytamy w dzienniku.

Cezary Bernatek, analityk Erste Group, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita", uważa, że potencjał wzrostu nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Zdaniem analityka hossa deweloperska dopiero się rozkręca. Rynek jest bardzo sprzyjający, a spółki deweloperskie mają jeszcze wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o wyniki w porównaniu do oczekiwań, zarówno pod względem sprzedaży, jak i rentowności.

Eksperci wskazują także na duże zainteresowanie programem "Bezpieczny kredyt 2 proc." i spadek WIBOR-u. Przy silnym popycie zaczyna brakować ofert mieszkań, co będzie wywierać presję na ceny. Ta nierównowaga popytu i podaży może utrzymywać się przez kolejne kwartały. Sytuacja rynkowa zdecydowanie sprzyja branży, a w szczególności podmiotom, które są w stanie sprawnie uzupełniać ofertę - czytamy w dzienniku.

Rynek na dopalaczu. Ceny mieszkań w górę

Ceny mieszkań rosną i nic nie wskazuje na to, aby ten trend się zmienił. Jak szacuje portal Rynekpierwotny.pl, w skali roku średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w siedmiu największych aglomeracjach wzrosły o 11–25 proc. Rynek funkcjonuje na dopalaczu, jakim jest "Bezpieczny kredyt 2 proc." - podkreślają eksperci.

- Deweloperzy mają do programu ambiwalentny stosunek. Z jednej strony branża korzysta, z drugiej obawia się wywołanego przez program zamieszania. Stąd wciąż ograniczona aktywność inwestycyjna i topniejąca oferta, skutkująca przyspieszonym wzrostem cen mieszkań – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk Rynekpierwotny.pl na łamach dziennika.

Dodaje, że zasada "duży może więcej", będzie obowiązywać na rynku pierwotnym. Duże spółki mają banki ziemi i pozwolenia. Pytanie, czy będą z tego korzystać.

W lipcu deweloperzy w całej Polsce rozpoczęli budowę blisko 9,3 tys. lokali, co było trzecim miesiącem z rzędu rosnącej aktywności inwestycyjnej - wynika z danych GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Marian
8 miesięcy temu
Mieszkania sprzedają się normalnie w swoim tempie. Obserwuje kilka stron z ogłoszeniami mieszkań i ofert jest tyle samo. Tego typu portale przez pisanie nieprawdy nakręca tylko ludzi. Zastanawiają się czy kupować i czytając takie kłamstwa ile to ludzi kupuje sami się decydują a taki sztuczny popyt winduje ceny mieszkań do góry.
brat prawicze...
8 miesięcy temu
zbieram używane podpaski i gumki proszę przesyłać na WAWA Mickiewicza poczta skrzynka pocztowa 1989
Pinokio
8 miesięcy temu
Ja ????? nie to żona kupuję działki !!!!!!¡!! a to obca kobieta jest !?!! n
Rozsądek
8 miesięcy temu
Redaktor dostał ekstazy, że ceny mieszkań rosną, ten sam redaktor dostaje zawału gdy musi kupić mieszkanie. Z czego tu się cieszyć?? Że nasze rodziny i bliscy będą napychać kabzę bogatym i do końca życia będą na smyczy banku? Durniów jak widać nie brakuje
tak z boku
8 miesięcy temu
i co z tego, że buduje się dużo skoro to bogacze będą kupować drugie, trzecie i czwarte mieszkanie na wynajem a ten najemca płacący wysoki czynsz nogdy nie wyjdzie z biedy. To jest wyzysk i aby nie skończyło się rewolucją.
...
Następna strona