Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Fake news orężem walki o przewagę na rynku ropy. Trump gra nieczysto?

33
Podziel się

Między największymi mocarstwami toczy się gra o dominację na rynku ropy naftowej. Eksperci zwracają uwagę na zagrywki Donalda Trumpa, który posługuje się wręcz fake newsami. Póki co przekłada się to na wzrost ceny surowca.

Donald Trump wykorzystuje fake newsy?
Donald Trump wykorzystuje fake newsy? (East News, MANDEL NGAN/AFP/East News)
bEqAqUOJ

W ciągu ostatnich 24 godzin cena ropy naftowej na światowych giełdach podskoczyła do góry. Jeszcze w poniedziałek w Nowym Jorku baryłka kosztowała poniżej 20 dolarów. Teraz jest już w okolicach 25 dolarów.

Co się stało? Bartosz Sawicki z TMS Brokers sugeruje, że może mieć to związek z umocnieniem nadziei inwestorów na nowe porozumienie o redukcji wydobycia surowca. Zmniejszenie produkcji przy ograniczonym popycie powinno skutkować wzrostem ceny ropy.

bEqAqUOL

Ekspert wskazuje na wpis prezydenta USA Donalda Trumpa, który na twitterze napisał m.in. o tym, że na temat ograniczenia wydobycia toczyły się już rozmowy między dwoma kluczowymi graczami na rynku, czyli Rosją i Arabią Saudyjską. Jednak jak ma to w zwyczaju Trump - ubarwił rzeczywistość. Według Sawickiego to fake news.

Faktycznie, Arabia Saudyjska potwierdziła, że zgodziła się na szybkie, nadzwyczajne zwołanie szczytu OPEC +. Po drugie, Trump pisał o cięciu wydobycia w skali minimum 10 mln baryłek dziennie.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję
bEqAqUOR

- To wartość porównywalna z produkcją w Arabii Saudyjskiej przed rozpoczęciem wojny cenowej, co nakazuje powątpiewać w realność takiej redukcji. By mogła ona zostać osiągnięta musiałoby w niej uczestniczyć więcej niż 20 państw ostatnio uczestniczących w porozumieniu OPEC +, m.in. Brazylia, Kanada, czy przede wszystkim Stany Zjednoczone - komentuje Bartosz Sawicki.

Ekspert TMS Brokers podkreśla, że Trump oczywiście to przemilczał, sugerując, że cały świat ograniczy wydobycie, by USA mogły nadal wydobywać najwięcej.

bEqAqUOS

Okazuje się jednak, że przewodniczący organu nadzorującego sektor wydobywczy w Teksasie rozmawiał z ministrem energii Rosji o wspólnym cięciu wydobycia.

- Taki ruch jest z jednej strony sprzeczny z wykładnią prawa antytrustowego w USA, a z drugiej strony niechętnie patrzą na takie środki producenci z Teksasu, gdzie każdego dnia wydobywa się ponad 5 mln baryłek ropy, czyli 40 proc. sektora USA - tłumaczy Sawicki.

Wydobycie ropy w USA z uwzględnieniem Teksasu

Ekspert dodaje, że Teksańscy producenci boją się, że ich miejsce na rynku zajmą firmy z innych stanów.

bEqAqUOT

- Jednym z pomysłów na wsparcie ich w trudnej sytuacji jest wprowadzenie ceł na import ropy z Arabii Saudyjskiej. Po takim kroku wola szukania porozumienia, o które zabiega prezydent USA na pewno nie byłaby większa - ocenia Sawicki.

Kolejną kwestią jest to, czy redukcja wydobycia o rzeczone 10 mln baryłek będzie długofalowym, respektowanym, dobrowolnym ograniczeniem, czy też jedynie przejściowym spadkiem produkcji wynikającym w lwiej części z tego, że nadpodaż ropy jest obecnie tak duża, a popyt tak anemiczny, że państwa wydobywające nie mogą znaleźć kupców na swój surowiec.

- Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę sceptycznie podchodzimy do możliwości kontynuacji wzrostów cen ropy. Trump tak wysoko zawiesił poprzeczkę, że osiągniecie porozumienia w takim kształcie wydaje się mało realne - ocenia Bartosz Sawicki.

bEqAqUOU

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqAqUPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
john
rok temu
Wszyscy mają ograniczyć wydobycie,szczególnie Rosja,tylko nie USA.
a,a
rok temu
20 $ za baryłkę a paliwo w Polsce tak drogie jak za czasów PO gdy baryłka była powyżej 100$
ja
rok temu
gwałtowne załamanie gospodarki i spadki na giełdach dopiero przed nami. Wiele firm upadnie, wiele będzie zwalniać by przetrwać. Gospodarka się załamie, bo płatność podatków spadnie. W USA dopiero początek epidemii. Większość akcji dawno wyprzedałem, a resztę zabezpieczyłem krótkimi pozycjami na kontraktach CFD. Dobrze mieć system. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? System z tej ksią.ż ki dawno dał sygnal do sprzedaży akcji i uchronił przed spadkami.
bEqAqUPn
olo
rok temu
chcieli ruskich zdołować a zdołowali siebie .Ruskie spokojnie siedzą i popijając wódeczkę maja darmowy kabaret w wydaniu USA
LUNA
rok temu
TRUMP = NAJWIEKSZA POMYLKA WSPOLCZESNEGO SWIATA. MILIARDER NIE MOZE RZADZIC BO WSZYSTKO UKLADA POD SWOJ NOS, POZA TYM TO TYPOWY AMERYKANIN KTORY NIC NIE WIE O SWIECIE POZA SWOIM BIZNESEM.
...
Następna strona