Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Budowa promu w Szczecinie. Minister Gróbarczyk: Twardy harmonogram w ciągu miesiąca

30
Podziel się:

Prom samochodowo-pasażerski w Szczecinie powstanie, w ciągu miesiąca resort gospodarki morskiej ma przedstawić szczegółowy harmonogram. "Mimo opóźnień cały program Batory będzie realizowany" - zapewnia minister Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk zapowiada przyspieszenie prac dot. budowy promu w Szczecinie
Marek Gróbarczyk zapowiada przyspieszenie prac dot. budowy promu w Szczecinie (East News, East News/Lukasz Szelemej)

Budowa promu w Szczecinie w reszcie przyspiesza. - W ciągu miesiąca przedstawimy szczegółowy harmonogram dotyczący budowy promu przez szczecińską stocznię Gryfia - zapowiedział w rozmowie z PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak przypomniał, prom ma być budowany w ramach programu Batory.

- Mając opóźnienia w budowie promu chcę zapewnić, że cały program Batory będzie realizowany i będzie on programem podstawowym dla polskich stoczni - stwierdził Gróbarczyk.

W szczecińskiej stoczni już w czerwcu 2017 r. położono stępkę pod budowę pierwszego promu samochodowo-pasażerskiego. Polska Żegluga Bałtycka oraz Morska Stocznia Remontowa Gryfia w połowie października 2017 r. podpisały w Kołobrzegu zlecenie wykonania projektu technicznego nowej jednostki, a projekt kontraktowy został odebrany przez armatora. Mimo to nadal statek nie wyszedł poza prace projektowe.

Zobacz także: Obejrzyj: Złoża bursztynu pod Mierzeją Wiślaną

W rozmowie z PAP minister Marek Gróbarczyk zapewnił jednak, że prace przy budowie promu idą do przodu. Podkreślił, że nadal są to prace projektowe, jednak w ciągu miesiąca kierowany przez niego resort ma przedstawić "twardy harmonogram dalszych prac". - Jest już właściciel odpowiedzialny za realizację tych zadań. To Paweł Brzezicki, który od maja jest prezesem Funduszu Rozwoju Spółek - dodał. Fundusz ten jest właścicielem Stoczni Szczecińskiej oraz szczecińskiej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, w której ma powstać nowy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej.

- Zapewniono mnie, że w ciągu kilku tygodni będziemy gotowi do określenia, kiedy rozpoczną się prace na pochylni. Obecnie trwają uzgodnienia, które będą w stu procentach wiążące - zaznaczył Gróbarczyk.

Jak przypomina PAP, w 2017 r. informowano, że długość linii ładunkowej nowego promu ma wynosić ok. 3 tys. m, a na jednostce zmieścić ma się ok. 165 samochodów ciężarowych oraz 50 samochodów osobowych. Statek miałby zabierać na pokład 400 pasażerów oraz 71 osób załogi i obsługiwać połączenie Świnoujście – Ystad w Szwecji.

Z kolei program Batory ma stymulować rozwój technologii, projektowania i budowy polskich statków i konstrukcji morskich. Dzieli się na cztery części: budowę promów pasażerskich dla polskich armatorów, wsparcie tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii okrętowych, budowę nowoczesnej modułowej platformy offshore oraz stworzenie "zielonej stoczni" w Polsce, czyli budowę nowoczesnego i bezpiecznego dla środowiska zakładu recyklingu jednostek morskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Valdemar
3 lata temu
Budowa jest realizowana, po 2 latach przerwy.
Ypslon
3 lata temu
Ha, ha ha ha !!!! "Statek nie wyszedł poza prace projektowe" - ten statek nawet nie wszedł w prace projektowe. "Prace na pochylni" - chyba zamiatanie miotłą..
Radziu
3 lata temu
Pan minister konsekwentnie buduje prom, dotychczas dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a teraz dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Farsa jakiej świat nie widział. Czy ktokolwiek w to wierzy?
Polak
3 lata temu
Ruszył następny odcinek przedwyborczej propagandy pisowskiej, zaś wypowiedzi głupka Gróbarczyka nie mają żadnej merytorycznej wartości.
MADEJ
3 lata temu
Przetłumaczę ten bełkot na język polski. Otóż w ciągu miesiąca powstanie harmonogram poszukiwań tabliczki zajumanej z niby-stępki uroczyście poświęconej jakiś rok temu.Po spektakularnej akcji policji w 2021 uroczyście przykręcimy ją napowrót.Następnie powołamy spółkę celową w której nasze rodziny będą kosiły kasiorkę przez 20 lat,i już w 2040 roku powstanie kosztorys.Wówczas okaże się ze za przeżarte srodki można było kupić 4 promy w Korei.A tabliczkę znów ktoś ukradł,w związku z tym w ciągu miesiąca przedstawimy twardy harmonogram......
...
Następna strona