Notowania

akcyza
18.04.2019 13:59

Ceny wódki, win i piw pójdą w górę. Producenci zaskoczeni zapowiadaną podwyżką akcyzy

Rząd zapowiedział wzrost podatku akcyzowego o 3 proc. Odczują go konsumenci. Ceny wódki, wina czy piwa wzrosną. Jedynie cydr nie zdrożeje. Branża producentów zaskoczona jest działaniami rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Podwyżka akcyzy odbije się na cenie alkoholi w sklepach.

Około 75 proc. ceny wódki to podatki. Zakładając średnią cenę na poziomie 20 zł za 0,5 l tego alkoholu, obecnie ponad połowa tej kwoty - 11,41 zł - to właśnie akcyza. Reszta to VAT. W naszej części Europy tylko Litwa ma wyższe stawki - wynika z raportu Fundacji Republikańskiej.

Mimo tego rząd już zapowiedział kolejną podwyżkę tego podatku. Ministerstwo Finansów ogłosiło we wtorek Aktualizację Planu Konwergencji, w którym informuje o "planowanym podniesieniu indeksacji stawki o 3 proc." Resort uzasadnia tę decyzję tym, że dawno nie było podwyżek.

- Kolejna podwyżka nas zaskoczyła. Nikt z nami tego nie konsultował. Nie jest prawdą, że od dawna nie było zmian w podatkach dotyczących akcyzy. Branża spirytusowa odczuła 15 proc. podwyżkę w 2013 roku. Dotyczyła ona tylko alkoholi mocnych – wyjaśnia Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.- To pokazuje nierówne traktowanie podmiotów działających na jednym rynku - dodaje.

Zobacz: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Jak wskazuje, cena alkoholi mocnych, ale również win czy piw, wraz z akcyzą niewątpliwe wzrośnie. O dokładne wyliczenia jednak trudno. Z ostrożnych rachunków można szacować, że cena wzrośnie o kilkadziesiąt groszy.

– Jedyny pozytywny wydźwięk w tym podniesieniu podatku, to że pierwszy raz rząd zauważył nasz postulat: równe traktowanie wszystkich produkujących alkohole. Alkohol to alkohol. Stawka akcyzy powinna być taka sama bez względu na to, czy jest to wódka, whisky czy piwo i zależeć od ilości alkoholu w produkcie, a nie np. jak w przypadku piw, ilości ekstraktu chmielowego – zaznacza Woronowicz.

Nie największy rynek z najwyższą akcyzą

Piwowarzy odpierają argumenty, tłumacząc różnice w średnich stawkach akcyzy tym, że przeciętny koszt otrzymania litra czystego alkoholu w piwie jest znacznie wyższy niż w napojach spirytusowych. "To z tego powodu, aby zrównać rynkowe szanse obu trunków, większość krajów Unii Europejskiej obciąża wódkę odpowiednio wyższą akcyzą" - czytamy w publikacji Browarów Polskich.

Jak wskazują dane Europe Economics procenty pochodzące z piwa są średnio dwuipółkrotnie droższe w produkcji niż te z mocnych alkoholi.

Informacje o planowanej podwyżce Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego przyjmuje z zaniepokojeniem. "Branża piwowarska wraz z tysiącami działających w przemyśle piwowarskim i branżach z nim powiązanych podmiotów, odgrywa istotną rolę w tworzeniu wartości w całym łańcuchu wartości – od produkcji surowców rolnych, z których powstaje piwo, aż po jego sprzedaż w małym, często rodzinnym handlu. Z tego powodu polityka podatkowa powinna brać pod uwagę całkowity wkład ekonomiczny branży piwowarskiej wraz z dostawcami i kooperantami tworzącymi wartość dla gospodarki oraz finansów publicznych w całym łańcuchu wartości. Podwyżka podatku akcyzowego może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla branży oraz dla kooperantów całego sektora" - informuje w przesłanym nam stanowisku.

Jednocześnie Związek zapewnia, że rozumie "intencję Ministerstwa w zakresie indeksacji inflacyjnej stawek podatku akcyzowego z jednoczesnym zachowaniem zasady podwyżki w tej samej wysokości dla wszystkich rodzajów napojów alkoholowych oraz obowiązujących dzisiaj zasad naliczania tego podatku".

Polska jest drugim – po Wielkiej Brytanii, a przed Francją i Niemcami – największym płatnikiem piwnej akcyzy w Unii Europejskiej - wynika z raportu Brewers of Europe. Jak podkreślają Browary Polskie, po brexicie nasz kraj może stać się unijnym liderem pod względem wysokości generowanych wpływów z akcyzy, mimo że nie jest największym piwnym rynkiem Wspólnoty.

Sprawdziliśmy, w cenie każdej butelki piwa 16 proc. to akcyza. Przykład? Jeśli 0,5 l piwa kosztuje około 3 zł, to 0,48 zł musi zostać odprowadzone do budżetu państwa w postaci podatku akcyzowego.

W sumie z tytułu produkcji i sprzedaży browary odprowadzają do kasy państwa około 10 mld zł rocznie, z czego 3,6 mld zł to wpływy akcyzowe.

Wina rosnącej akcyzy

Zaskoczenia planowaną podwyżką akcyzy nie kryje również Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

- Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zapowiedziana w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa podwyżka stawki akcyzy zwiększy dystans pomiędzy cenami wina w Polsce a krajami sąsiadującymi – podkreśla prezes Magdalena Zielińska.

Jak tłumaczy, w większości krajów UE akcyza na wino jest zerowa, bowiem w ten sposób kraje te wspierają konsumpcję wina. W Polsce nadal mało pijemy wina - ok. 3, 5 l na mieszkańca rocznie, przy jednoczesnym wysokim spożyciu piwa i napojów spirytusowych.

Dziś ponad 7 proc. ceny butelki wina pochłania akcyza. Jak wynika z szacunków Fundacji Republikańskiej, przy 0,7 l wina z średniej półki, kosztującego ok. 15 zł, płacimy 1,11 zł podatku akcyzowego.

- Spodziewamy się, że po podwyżce akcyzy o 3 proc., ceny na półkach sklepowych wzrosną o większą wartość - szacunkowo ok. 5 proc - ze względu na wpływ podwyżki na VAT i marże naliczane do ceny wyjściowej przez kolejnych uczestników rynku – przekonuje Magdalena Zielińska.

Resort finansów szacuje, że podniesiona akcyza na alkohol przeniesie zysk w budżecie państwa wysokości 353 mln zł.

Producenci cydru odetchną?

Podwyżka akcyzy nie dotknie jedynie producentów cydru i perry (tzw. cydru gruszkowego). Jak wyjaśnia resort finansów, oba wyroby objęte są preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu. W założeniu ulga ta ma wspomóc rozwój tego rynku – wynika z rządowego programu konwergencji.

Jak poinformował nas resort finnansów, APK jest dokumentem rządowym, składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim więc dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia) musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów. " Natomiast wysokość stawek akcyzy jest regulowana ustawowo, zatem proponowana zmiana ich wysokości będzie wymagała zmiany przez Sejm RP ustawy o podatku akcyzowym" - zanzacza MF.

Tagi: akcyza, alkohol, wina, piwo, wódka, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2019

slupszczaninkolejna bzdura co ten PIS wyprawia zamaist wzrostow beda spadki czy tam pracuja DZBANY? tyle razy juz przerabialismy wzrost akcyzy i co SPADKI?! … Czytaj całość

17-04-2019

ZmWzrośnie akcyza to należy podwyższyc 500 plus

17-04-2019

LEWICOWIECPo Kiego 13 -ubogie emerytury -odpowiedź KEŁBACHA pisWyborcza-a z skąd na emerytury .....to już wiesz WYBORCO !!!

Rozwiń komentarze (331)