Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Chińczycy masowo pozbywają się komputerów. Nie chcą mieć sprzętu z Zachodu

193
Podziel się:

Władze Chin nakazały swojej administracji i podległym przedsiębiorstwom pozbycie się komputerów wyprodukowanych przez zachodnie firmy. Mają je zastąpić rodzimymi markami. W ciągu dwóch lat na śmietnik może trafić nawet kilkadziesiąt milionów urządzeń. To kolejna odsłona dążeń Pekin do uniezależnienia się od importowanych technologii - pisze Bloomberg.

Chińczycy masowo pozbywają się komputerów. Nie chcą mieć sprzętu z Zachodu
Chiny pozbywają się komputerów zachodnich firm. Na śmietnik trafi nawet 50 milionów urządzeń w ciągu dwóch lat (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, THAM KEE CHUAN)

Przedstawiciele chińskiej administracji i korporacji związanych z partią rządzącą muszą w ciągu dwóch lat pozbyć się 50 milionów komputerów wyprodukowanych za granicą. To efekt decyzji władz, które dążą do uniezależnienia się od importowanej technologii.

Chiny dążą do uniezależnienia się od importowanej technologii

Bloomberg podaje, że pracownicy i przedstawiciele państwowych departamentów wniosek w tej sprawie otrzymali po przerwie majowej. Dotychczasowe zagraniczne komputery mają zastąpić krajowe, oparte na chińskim oprogramowaniu operacyjnym. Według źródeł agencji zadanie to zleciły władze centralne.

Zauważa ona, że ta decyzja wpisuje się w trwającą od dziesięciu lat kampanię w Chinach, której celem jest zastąpienie importowanej technologii lokalnymi odpowiednikami. Wszystko po to, by uniezależnić się od geopolitycznych rywali, takich jak Stany Zjednoczone.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Medyczna rewolucja. "Inwestorzy są zainteresowani"

Palącą potrzebę w tej kwestii ujawniła wojna handlowa na linii USA-Chiny za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Nałożone sankcje m.in. na Huawei Technologies uderzyły też w lokalne firmy i przedsiębiorstwa.

Kwestia uniezależnienia się od "obcej" technologii nabrały rumieńców w 2021 roku, kiedy to chińskie władzy upoważniły niepubliczną organizację od weryfikacji i zatwierdzania lokalnych dostawców w newralgicznych aspektach - od chmur obliczeniowych do półprzewodników - pisze Bloomberg.

Przedstawiciele chińskich władz nie udzielili agencji komentarza w tej sprawie.

Plotki odbijają się na notowaniach części koncernów

Decyzja ta, choć nie została ogłoszona oficjalnie, już może mieć wpływ na notowania największych technologicznych producentów. Bloomberg zauważa, że wartość akcji HP Inc. i Dell Technologies Inc. w piątek na nowojorskim parkiecie skurczyła się o około 2,5 proc.

Nieco inaczej wygląda sytuacja Lenovo, które w Hong Kongu w piątek rosło nawet o 5 proc., a producent oprogramowania Kingsoft Corp. - o 3,3 proc.

Rosły natomiast chińskie spółki technologiczne. Producent serwerów Inspur Electronic Information Industry Co. rósł w piątek o 6 proc., a jego konkurent Dawning Information Industry Co. - o ponad 4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
54321
2 lata temu
Brawo Chiny
Asgarth.
2 lata temu
Zachód przez swoją chciwość i obniżenie kosztów produkcji wszystko tam produkował. Chińczycy od zawsze kopiowali zachodnie technologie, mając je pod ręką. Teraz na tyle rozwinęli swój przemysł, że mogą sami już produkować konkurencyjne produkty. Następnym ruchem będzie zamykanie lini produkcyjnych dla zachodu i uzależnienie od swoich "widzimisię". Jak to ma miejsce z rynkiem motoryzacyjnym obecnie." Chytry podwójnie traci" nabiera nowego znaczenia.
Mic
2 lata temu
Nawet Chińczycy już dojrzeli, do wymiany windowsa na jakiś prawdziwy system operacyjny..
Radek
2 lata temu
Powinni zmienić też nazwy swoich firm na chińskie!
gość
2 lata temu
Wojna chin i rosji z nato
...
Następna strona