Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Diagności chcą podwyżki, kierowcy nie zbiednieją. Cena przeglądu raczej się nie zmieni

28
Podziel się:

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu? Wie to każdy kierowca – 98 złotych. Ta kwota obowiązuje od 17 lat. Diagności nieśmiało sugerują, że czas na podniesienie, ministerstwo nie umie jednak powiedzieć, czy i kiedy przegląd stanie się droższy.

Diagności chcą podwyżki, kierowcy nie zbiednieją. Cena przeglądu raczej się nie zmieni
Badanie techniczne samochodu nie podrożało od 17 lat (PAP, Marcin Bielecki)

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek zadał Ministerstwu Infrastruktury pytanie o to, kiedy i czy w ogóle planowane jest podniesienie cen za przegląd techniczny samochodu. Kwestia ta jest też powiązana z europejską dyrektywą. Przepisy wykonawcze do niej powinny były wejść w życie w roku 2018.

Śmiszek argumentował swoje pytanie rosnącą rozbieżnością między rzeczywistym kosztem badania, a ceną, jaką płaci kierowca. Wykonywanie przeglądów technicznych jest po prostu mało opłacalne, pojawia się więc obawa, że robienie ich "po łebkach", bez należytej staranności, może pogorszyć bezpieczeństwo na polskich drogach.

Poseł Lewicy w swoim piśmie wymienia kilka podwyżek, jakie nastąpiły na przestrzeni ostatnich 17 lat. Pensja minimalna wzrosła z 824 zł do 2800 zł, średnia cena prądu poszła w górę ze 118 zł/MWh do 245,36 zł/MWh.

Zobacz także: Zmiażdżyli luksusowe auta. Służby opublikowały wideo

Na interpelację posła Śmiszka odpowiedział sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Weber. Stanowisko resortu jest jasne. Weber stwierdził, że diagności i tak powinni być zadowoleni, że podczas lockdownu nikt nie zamknął ich biznesów np. zwalniając kierowców z obowiązku przeprowadzania przeglądów lub wydłużając ich czas tak, jak np. dzieje się to z badaniami lekarskimi medycyny pracy.

Dodał też, że ewentualne podwyżki stawek mogą nastąpić dopiero po wdrożeniu do polskiego prawa legislacyjnego unijnej dyrektywy, nad którą obecnie toczą się prace. Tej, która powinna działać od 2018 roku. Weber stwierdził też, że ewentualne podwyżki uderzyłyby w kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Wkurzony
rok temu
Pytanie. Za co ci złodzieje chcą tej podwyżki? Za to, że raz do roku diagnosta wejdzie mi na 3-4 minuty pod auto, poświeci latareczką, puknie jakimś kluczem w podłogę i wahacz, powie, że ok i wbije stempelek?? Bo tak zwykle wyglądają moje przeglądy. Niech mi to ktoś wytłumaczy jak czterolatkowi.
Tadeusz
2 lata temu
i co Tusk im niedał podwyżek ,ani Kopacz ? podobno mieli kasyjak lodu i właśnie przez lata swoich rządów przygotowywali programy ! Teraz już dadzą ,przeciez obiecuja !!
phiii
2 lata temu
przegląd za tani ale stację diagnostyczne prowadzą.......maszyny diagnostyczne i tak kupić muszą do prowadzenia warsztatu, część przeglądu polega na oględzinach......nie wiem nie wiem czy tu jest potrzebna podwyżka
kat
2 lata temu
też nie miałem 17 lat podwyżki i nie wolno mi strajkować ani protestować.
Realista
2 lata temu
20 minut roboty na stacji diagnostycznej a 100, w ciągu 8 godzin pracy mają 24 auta, 2400 zł x 20 dni roboczy... pokaźna kwota w miesiącu. Coś im się w głowach poprzewracało, jak jak podatnicy utrzymują urzędników a jak ma się sprawę do załatwienia np w starostwie to trzeba dodatkowo jeszcze kasę wykładać ... złodzieje, a złodziejom powinno się ręcę ucinać tuż poniżej linii uszu.
...
Następna strona