Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elon Musk ma problem. Grozi mu grzywna lub areszt

5
Podziel się:

Zdaniem amerykańskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego, Musk mógł wprowadzić inwestorów w błąd, publikując na Twitterze dane o rocznej produkcji Tesli.

Majątek Elona Muska szacowany jest na 2,4 mld dol.
Majątek Elona Muska szacowany jest na 2,4 mld dol. (Wikimedia Commons CC BY)
bEJDACiJ

Dane Musk opublikował bez porozumienia z zarządem spółki. Do tego nieprawdziwe, co zdaniem Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) mogło wpłynąć na ceny akcji Tesli.

19 lutego ekscentryczny miliarder napisał, że w tym roku Tesla wyprodukuje 500 tys. aut. Swojego tweetaMusk szybko poprawił i dodał, że firma może osiągnąć roczny pułap produkcji 500 tys. samochodów, jednak w tym roku do klientów trafi ok. 400 tys. aut.

W poniedziałek SEC zwróciła się do sądu w Nowym Jorku z wnioskiem o postawienie Muskowi zarzutów złamania umowy i wpływania na ceny akcji przez wprowadzanie inwestorów w błąd. Muskowi może grozić grzywna, a w skrajnym wypadku nawet areszt.

bEJDACiL
Zobacz także: Zobacz też: Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Sam miliarder twierdzi, że dane które opublikował są dostępne publicznie, a komisję papierów wartościowych traktuje z pogardą, o czym wielokrotnie mówił w mediach społecznościowych czy wywiadach.

To nie pierwsza afera wokół Tesli, którą Musk rozpętał na Twitterze.

bEJDACiR

W zeszłym roku miliarder ogłosił, że zdejmie Teslę z giełdy po cenie 420 dolarów za akcję. Wywołało to spore zamieszanie na rynku. Po kilku dniach Muskr wycofał się z tej deklaracji.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Muska o spekulację i domagała się śledztwa.

- Ani status celebryty, ani reputacja innowatora technologicznego nie przewidują zwolnienia z federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych - stwierdziła na konferencji prasowej Stephanie Avakian z SEC

Ostatecznie Musk zawarł z SEC ugodę. Zapłacił 20 mln dolarów, po czym ustąpił ze stanowiska prezesa. Pozostał w firmie jako dyrektor wykonawczy (CEO).

bEJDACiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJDACjm
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(5)
LOL
3 lata temu
buahhahaha
anon-anon
3 lata temu
Ten artykuł jest niesamowicie słaby. Tak jakby student napisał wyprawkę na temat na który się totalnie nie zna i zlepił do kupy kilka luźnych fragmentów, zapożyczonych z różnych książek, które na oko mu wyglądały na powiązane z tematem. Kompromitacja jak na portal specjalistyczny.
lew1310
3 lata temu
powinna jeszcze powstac komisja nadzoru politycznego i zakazac politykom grania przewidywaniami na przyszlosc
bEJDACjn
andrzej
3 lata temu
A u nas taki bogaty bylby nietykalny za PO
i super
3 lata temu
można z ameryki się śmia ale to jedyny kraj gdzie prawo jest prawo ....dla każdego, nawet miliardera